sancaqtar
sancaqtar (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograftaki İstanmeyen Lekelenme

cektigim fotograflarda resimlerdede gozuktugu gibi lekelenme oluyor ve güzel bir kare cekmis olsamda bu lekelenme o kareyi mahvediyor....sizce bu lekelenmeler neden olabilir....?simdiden tesekkurler...[makinam nikon d70 objektifim ise sigma 24-70mm...]

Tarih: 24 Şubat 2008, 22:03 - İp: 85.***.**7.31
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Merhabalar,

Korkulacak birşey yok.Basit bir sensör lekesi bunlar.Sensörü temizletirseniz sorun kalmaz..

Tarih: 24 Şubat 2008, 22:36 - İp: 85.***.**6.77
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Aynen Mgirgin arkadasımızın dedigi gibi basit sensör lekeleri toz girmiş içine muhtemelen lens değiştirirken.

Tarih: 25 Şubat 2008, 01:20 - İp: 85.***.**8.206
sancaqtar
sancaqtar (üye)
İstanbul / Amatör

peki nasıl temizliycez...?

Tarih: 25 Şubat 2008, 17:40 - İp: 88.***.**6.75
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

fotoğraf üzerine olan mağazalarda lens temizlik setini bulabilirsiniz uygun fiyatlara..

ama ben uğraşamam derseniz, kullandığınız makinenin markasınının yetkili servislerinde temizletebilirisniz.

Tarih: 25 Şubat 2008, 17:50 - İp: 81.***.**4.224
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lens yada sensor uzerınde toz yapısmıs.
lensi temizlemek daha kolaydır ama sensoru temizleyeyim derken dahada kirletebilirsiniz.

Tarih: 25 Şubat 2008, 17:53 - İp: 88.***.**6.182
sancaqtar
sancaqtar (üye)
İstanbul / Amatör

cumartesi sirkecide temizlettircem...

Tarih: 27 Şubat 2008, 18:39 - İp: 85.***.**7.61
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selamlar,

Kendinizde temizleyebilirsiniz. Genellikle lens takılı değilken makinenizi sensör temizlik moduna alıp açığa çıkan sensöre hava pompasıyla 2-3 defa üflemeniz yeterli oluyor.

Tozlar lensinizde farklı zoom değerlerinde görünmeyecektir. Bu şekilde anlayabilirsiniz. Lens temizliği için hava pompasıyla düzenli olarak lensinizi üzerindeki tozları almanızı öneriyorum. Daha zorlu yapışkan lekeler için saf metanol gibi çok uçucu sıvılarla ıslatılmış fiber kağıtlar mevcut ıslak mendil gibi paketlenmiş. Ben Nikon ve Zeiss marka olanları kullanıyorum sonuçlar çok iyi, hiç toz ya da artık kalmıyor..

Saygılar..

Tarih: 14 Mart 2008, 01:21 - İp: 88.***.**6.178
aday74
aday74 (üye)
İçel / Amatör

benim de böyle bir sorunum vardı. ben svap temizleyici ve solüsyon aldım ve temizledim. sensör svaplar çok iyi. tavsiye ederim

Tarih: 16 Mart 2008, 21:37 - İp: 88.***.**6.196
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Sensor Swab kullanmadan evvel mutlaka ama mutlaka el pompası kullanarak tozları olabildiğince azaltın,bunu yaparken de makinanızın bayoneti yere bakacak şekilde olsun.Hava püskürtme işlemi uygulamadan sensor swab kullanmanızı tavsiye etmem...

Tarih: 1 Nisan 2008, 20:42 - İp: 85.***.**7.126
  • 1