elfking
elfking (üye)
Ankara / Amatör

Fotografta Programla Fıltr

Acıl Fıltre Icın Yardım

arkadaşlar yardımcı olursanız cok ama cok sevınırım azcık photoshop bılıyorum ama suanda solıcegımı bı turlu yapamıyorum , bazı fotograflar var sanıırm photo fıltre dıe gecıyo adları hafif mavilik oluyo fotograflarda cok hosuma gıdıyor kıme sorduysam kımse solemıyo bunun bı programı varmı yada yapılıyosa photoshopta nasıl yapılıyo altakkı fotograflartda daha net goruceksınız bıtanesını ben yaptım tamamen sansına baska bır programda oldu neyse fotografları gosterıyım YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVINIRIM TESEKKURLER

http://img200.imageshack.us/img200/4038/sdav.jpg ozellıkle bu tonu yakalamak ıstıyorum

Tarih: 11 Haziran 2009, 22:13 - İp: 92.***.**6.225
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografı acın
image>adjustment>selective colours

cıkan pencerede ustte kırmızı renk olur..
yanındaki oka tıklayıp black i secin..
ardından yellow cubugunu sola cekin.
benzeri bir etki saglarsınız..

Tarih: 11 Haziran 2009, 22:21 - İp: 78.***.**2.26
elfking
elfking (üye)
Ankara / Amatör

cok tesekkuyrederım hemen denıyorum saolun yardımlarınız ıcın

Tarih: 11 Haziran 2009, 22:40 - İp: 92.***.**6.225
elfking
elfking (üye)
Ankara / Amatör

malesef ıstedıgım etkyı alamıyorum bende de kaynaklanıyo olabnılır tabıkı eger baska bı onerısı olan varsa lutfen yazssın gercekten cok onemlısaolun

Tarih: 11 Haziran 2009, 22:48 - İp: 92.***.**6.225
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sadece bu mudahale olmadıgı için aynı etkiyi almanız zor,oncesindede fotografla oynanmıs, benım tarıf ettigim yontem, fotograftaki siyahlarla beraer geneli maviye cevirir,elinizde ornek bir fotograf varsa gosterebilirim.

Tarih: 11 Haziran 2009, 23:08 - İp: 78.***.**2.26
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

denem yanılma
deneme yanılma
azcıkta kafayı çalıştırma
1 doz yaratıcı bakış açsısı
2 bardak photoshop bilgisi
4 ölçekte sabır.

nasılım

Tarih: 12 Haziran 2009, 00:03 - İp: 88.***.**7.169
elfking
elfking (üye)
Ankara / Amatör

mesela bole bır ornek var

ancak ıste oyalıyorum olmuyo hanı bole tam olarak veya normalk bı foto daha koyuyorum ben bole tam olarak degerlerle yapabılıcegım degerlerı verısenız cok sevnırım hazılopcu degılım cok arastırdım gercekten , bu arada ılgınıze alakanızada sagolun cıdden kımse bısı paylasmıyodu cevremde

http://img199.imageshack.us/i/touch48.jpg/

http://img199.imageshack.us/content.php?page=done&l=img199/4527/touch39.jpg&via=mupload

Tarih: 12 Haziran 2009, 00:48 - İp: 92.***.**6.225
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Bu sayfaya bakabilirsiniz
ama basma kalıp çalışmalarla ve hazır filtrelerle yeterli olmayacağını bilmenizi isterim.

Tarih: 12 Haziran 2009, 00:59 - İp: 88.***.**7.169
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

verdiginiz 3 ornekteki fotografların hepsi farklı uygulamalardan gecmiş
tavsiyem bir photoshop kitabı edinin...

ve image>adjustment menusu altındaki selective colours, replace colours gibi farklı uygulamaları deneme yanılma yontemiyle cozmeye calısın.
ctrl+b ile renk balansıyla oynayarak en alttaki tren rayı fotografını abska bir oynamaya gerek kalmadan yapabilirsiniz.

bunlar için sunu 2 yap bunu 3 yap sunu 2 birim saga cek sukadar kırmızı yap gibi bir formul yok ..
hepsi photoshop bilginiz dogrultusunda kendinizin cozebileceginiz seyler..
bir tavsiye,
fotografı acın ctrl+j yapın,aynısından bir katman daha olusur.
bu katmanı image>adjustment gradient map ile siyah beyaz yapın, ve %50 saydamlıga ayarlayın, ardından selective coloursta renklerle oynayın, ozellikle neutrals ve blacks filtreleri fotografa hos etkiler verecektir..

deneme yanılma deneme yanılma..
cevrenizdekiler, mevcut br formul olmadıgı için formul vermemiştir.

Tarih: 12 Haziran 2009, 01:06 - İp: 78.***.**2.26
elfking
elfking (üye)
Ankara / Amatör

peki ne kullanmam gerkiyo basma kalip filtrelerle olmuyosa onuda acamisniz biraz bu arada \ garijin cok SAAOL ILGILENDIGIN ICIN CIDDEN YARDIMCI OLDUN o sekilde ogrencem bi sekilde cok saolun

Tarih: 12 Haziran 2009, 13:42 - İp: 92.***.**6.225
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu bahsettiklerimiz zaten basmakalp hazır filtreler degil..
filtreler filter baslıgı altında filter gallery ye gırersenız karsınıza cıkar,farklı etkilerini gorebilirsiniz.
------
bunlar fotografın renklerine yaptıgınız mudahaleler, selective colors ta mesela kırmızı seciliyse fotograftaki kırmızıları istediginiz tona getirmenizi saglar,aynı sey digerleri içinde gecerli..

colour balance kısmında fotografa belli bir renk tonu vermek istediginizde o tonu arttırarak verirsiniz..

bunlar renk bilgisi ve photoshopu kurcalamakla ogrenilecek seyler malesef bir formul yok..
bunu yaparsan o cıkar dıye birsey yok..
farklı uygulamaların ne gibi işlere yaradıgını en ıyı kendi kendinize ogrenirsiniz,ve sonrasında bu fotografı yapmak için gerekecek hamleleri kendiniz kestirebilirsiniz..
hiçbirşey kolay degil,biraz çaba

Tarih: 12 Haziran 2009, 13:58 - İp: 78.***.**3.160