mamulakis
mamulakis (üye)
Almanya / Amatör

Focusing Screen Macerası

slm arkadaşlar, nikon d70s makinamı focusing screendeki lekeler dolayısyla 2 defa servise bıraktım ama temzilik başarılı olamadı ve 2 hafta önce eğer sorun screen ise değişsin dedim ve değişti ama lekeler hala mevcut öncelike şunu anladım ki screendeki leke temzilenemio ve screen değişsede yenisi takılırken yine tozlanabiliyor .Yani bikere toz girdimi demekki kurtulmak mümkün olmuyor, ne yaparsak yapalm tozlu çekimlere alışmak zorundayım sanırım benim sorum screen temizliği yaptırıp veya screen değiştirip 100% başarı ve temizlik elde eden varmı ,varsa bunu başaran bir yer önerebilirmisinz şimdiden teşekkürler

Tarih: 5 Kasım 2008, 16:57 - İp: 78.***.**2.104
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

yeni bir makine alırsan bu toz belasından kurtulursun.

Tarih: 5 Kasım 2008, 18:54 - İp: 88.***.**0.240
mamulakis
mamulakis (üye)
Almanya / Amatör

merhaba ,aslında yeni makina almayı düşünmüorum diil ama öte yandanda d70s i kullanmaktan çok keyif alıorum en azından gövde olarak sağlamlığına gerçekten güveniorum.bide şu focusing screen tamamen temizlenebilse çok mutlu olucam ama dediğiniz gibi en doğrusu yeni makina ile devam etmek galiba .

Tarih: 5 Kasım 2008, 20:36 - İp: 78.***.**7.122
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

nasıl yani.. değiştikten sonra haala varsa focusing screen de değildir o toz o zaman.. öyle iki saniyede tekrar kirlenme olmaz.. başka biryerdedir toz..

Bu arada focusing screen pentaxlarda atla devedeğil evde iki dakikada çıkarıp temizlenip tekrar takılabiliyor..servise felan gerek yok yani.. Nikon u bilmiyorum ama bir bakın istersen belki onunki de kolaydır..

Tarih: 5 Kasım 2008, 23:30 - İp: 85.***.**4.156
mamulakis
mamulakis (üye)
Almanya / Amatör

aslında kendim bu screen değişikliği olayıla ilgili kendim biraz araştıma yaptım ve değiştirme işleminide video olarak izledim ancak cesaret edemedim ve servisin müdehalesine bıraktım ama asıl ilginç olan şudur; makinayı servise body olarak ağzı kapalı şekilde teslim ettim ve makinayı alırken kesin temizlendimi diye sordum ve kendimde görebilmek için bir objektif rica ettim ve ellerinde objektif olmadığını söylediler tabi eve gelince lekelerin yer değiştirmiş olarak kendilerinden emin bir şekilde durduklarını gördüm ,zannediorum ki benim sorun bu pentaprizma denen yerde ama sorduum kadarıyla prizma temziliği için 150-170 ytl arası bir ücret gerekiyor ki ztn screen değişirken 50 ytl ödedim .onuda geçtim kesin temizleniceğini bilsem ödemekten çekinmem ama yine para verip sonuç alamzsam iyice canım sıklacak... 50 +150veya 170 =200 veya 220 ytl ödemiş olmak ve üzerine sonuç almama ihtimali beni korkutuyor

Tarih: 5 Kasım 2008, 23:59 - İp: 78.***.**7.71
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Çok da para vermişsin.. Tabi fiyatı odur da.. keşke yapsaydın kendin.. Benim de aklıma pentaprizma geldi ama onu kendi başına temizlemen nasıl olur bakmak lazım.. O bile yapılıyordur biraz okursan bakarsan belki..

Çok korkma makine içerisine toz girecek diye.. toz girse ne yazar sensöre gelir en fazla.. iki üflersin ufak pompayla işlemin bitince biter gider..

Makinede bi işlem yapmak da atla deve değil, çok korkma yani.. bak netten, özel alet edevat gerekmiyorsa yap gitsin..

Dur bi bakayım bakayım merak ettim açıp pentaprizmayı temizleme var mı..

Tarih: 6 Kasım 2008, 00:55 - İp: 85.***.**4.156
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Bu focusing screen yukarda yatay olarak durduğundan, bunun üst kısmıyla pentaprizmanın alt yüzeyi arasında kalan tozlar bazen pentaprizmanın alt yüzeyine yapışabiliyormuş.. O zaman ya zamanla kendi gidiyor diyorlar (bu arada biçok insan makinayı kullanmadıkları zaman toz olayı sensör tarafına gitmesin diye objektif aşağı makine yukarı şeklinde koyuyormuş) ya da sen yine bi ufak körük şeklindeki üfleyiciyle focusing screen i aşağı indirip yukarı tarafa basıcaksın havayı hafiften gitsin diye...

Yalnız sorun şu ki d70'de penta prism değil penta mirror var sanırım.. onun da alt yüzeyi var mıdır bilmem, çüntü pentaprism gibi blok cam değil..

alt yüzey olmasa bile yine de olay şudur; Toz işi için illaki ufak üfleme cihazlarından alman lazım.. onu alınca focusing screeni indir aşağı (çıkarmay agerek yok, yukardan pimine bastır insin aşağıya, ya da nikonda nasıl ise) sonra o yukarılara bas havayı gidene kadar..

Çoğu dSLR'de olay bu zaten..

Dikkat etmek gereken.. üfleme cihazlarını yeni alınca içerisinde çok küçük plastik parçacıkları olabiliyormuş..o yüzden ilk başta bi dışarı bayağı bi üfleyip içinde parça kalmadığından emin olmak gerek...

yaparsan söyle de haberimiz olsun..

Tarih: 6 Kasım 2008, 01:12 - İp: 85.***.**4.156
mamulakis
mamulakis (üye)
Almanya / Amatör

yardımların için çok teşekkürler larmor dediğini yarın uygulayacağım pimi gördüm ve nasıl indirildiinide tahmin edebiliorum.işlemi gerçeklerştirdikten soora sonucu bildiricem

Tarih: 6 Kasım 2008, 20:40 - İp: 78.***.**7.232
mamulakis
mamulakis (üye)
Almanya / Amatör

slm larmor dediklerini uyguladım ve makinada %99 temizliğe ulaştım vizörden bakınca çoook ama çook küçük bir toz var yani normalde orda olduunu bilmesem farketmem. yani başarılı oldum ,tekrar çok teşekkür ederim

Tarih: 9 Kasım 2008, 09:55 - İp: 78.***.**7.146
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel, çok sevindim hallolduğuna.. Artık biliyorsun nasıl olsa halledersin tekrar olursa..

Tarih: 20 Kasım 2008, 22:46 - İp: 78.***.**0.132
  • 1