espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

Ev - Ayarı Hakkında (yardım)

Arkadaşlar hepinize hayırlı akşamlar... d90 makinem için hdr denemeleri yapmaya çalışıyorum fakat bu -2ev - ev - +2ev - dedikleri ayar tam olarak ne oluyor cekim hızı ayarı ile aynı mı veya nikon d90 da ki cekim hızı ayarında 10-200-1000 - ayarları -2ev - e hangisi karşılık geliyor umarım anlatabilmişimdir ...

saygılarımla hayırlı forumlar şimdiden cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum...

Tarih: 1 Mayıs 2011, 20:24 - İp: 78.***.**8.180
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotoğrafçılık ile ilgili temel hiç bir bilgiye sahip olmadan , daha diyafram/enstantane/ISO ayarı bilmeden komplex çekimlere girişmenizin yararı yok . Önce şu makinanızı bir keşfedin , basit çekimler yapın derim.

Hadi HDR kareleri çekmeyi becerdiniz diyelim . Kısıtlı fotoğraf bilginizle düzenlemesini nasıl yapacaksınız ?

Tarih: 1 Mayıs 2011, 20:41 - İp: 96.***.**4.180
espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

hocam evde cekim yaptım cekim hızı ayarlarını değişerek oldu.. ps ile veya hdr yapma programları var 3-4 resmi yüklüyorsun kendi cıkarıyor ayarlamarınını vs yaptım program üzerinden oldu ama teknik olarak +2ev nedir nikonda başka bir isim olarak mı yazılı onu ögrenmek istiyorum sadece..

teşekkürler.

Tarih: 1 Mayıs 2011, 20:45 - İp: 78.***.**8.180
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

+2Ev dediğiniz , normal pozlamanın 2 stop fazlası , -2Ev dediğiniz 2 stop azı . Kendiniz de ayarlayabilrsiniz , makinaya "bracketing " de yaptırabilirsiniz ( şimdi o ne diyeceksiniz ) . Fotoğrafçılık terimlerine , basit ayarlara hakim olmadan / fotoğraf nasıl çekilir bilmeden , şimdilik gereksiz diyebileceğim şeylere vakit harcıyorsunuz . Kaybolup gideceksiniz bu ileri teknikler içinde - benden söylemesi

Tarih: 1 Mayıs 2011, 21:15 - İp: 96.***.**4.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

paperman + 1

Tarih: 1 Mayıs 2011, 21:22 - İp: 88.***.**8.140
espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

yok hocam ben alışkınım zordan başlamaya ... yani yanlış anlamadıysam düzeltin lütfen ama benim anladıgım...

normal cekim ayarlarını yaptıktan sonra en iyi pozlama degerlerini ayarlıyoruz cekim yapıyoruz.. sonra -2 yapıp cekim yapıyoruz sonra normal cekim ayarının +2 sini yapıp cekim yapıyoruz ve bu (-2ev ile +2ev ) belirli bir deger degil cekim hızını ne ayarlarsan duruma göre onun 2 fazlası ve 2 eksigi mi oluyor.

bu benim anladıgım ...

lütfen yanlış ise düzeltiniz..

saygılarımla..

Tarih: 1 Mayıs 2011, 21:30 - İp: 78.***.**8.180
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Doğrudur ....

Tarih: 2 Mayıs 2011, 10:03 - İp: 96.***.**4.180
espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ediyorum o halde demek ki anladık bu konuyu deneme yanılma iyi en iyi sonuçlara ulaşacagımıza eminim akşam evde maket arabanın resmini cektim masa üzerinde bu şekilde oldu. ama sanırım bulutlar agaçlar cok daha iyi sonuçlar verecektir....

Saygılarımla.. iyi forumlar.

Tarih: 2 Mayıs 2011, 15:08 - İp: 78.***.**2.127
  • 1