balcih
balcih (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Makinelerde Af Noktalarının Sayısı

DSLR makinelerde AF noktalarının saysısının ne kadar önemli olduğunu öğrenmek istiyorum. Örneğin Nikon D5100'den D5200'e geçişde AF noktalarının sayısını 11 den 39'a çıkardı. Tek nokta AF kullanımında bu kadar ayrıntıya ihtiyaç varmı, yoksa bir pazarlama taktiğimi?

Tarih: 14 Kasım 2012, 12:39 - İp: 193.***.**4.2
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pazarlama taktiği değil. Sözkonusu noktaların sayısı gövdede kullanılan digic işlemciyle alakalı. Kullanılan işlemci ne kadar çok noktadan ışık ve netlik ölçümü alabiliyorsa o kadar başarılı ve hızlı olarak kabul ediliyor. Ayrıca 5200'de kullanılan işlemci daha önce zaten D7000'de kullanılan işlemci idi, yani yeni icat edilmiş bir sistem değil.
İhtiyaç var mı?
Bu sizin bu konudaki deneyiminize kalmış; bazı hallerde buna gerçekten ihtiyaç duyarsınız, bu özelliği kullanarak daha iyi sonuç alırsınız. Bazı noktalarda tam tersine tek noktadan ölçümü yaptırarak sonuca ulaşırsınız. Örneğin Nikon'a özgü 3D tracking özelliğinin nelere kadir olduğunu bilirseniz bu AF noktalarının önemini daha iyi kavrarsınız.

Tarih: 14 Kasım 2012, 15:54 - İp: 46.***.**3.230
balcih
balcih (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın kamera54 AF noktalarının seçimini auto olarak makineye bıraktığımızda sizin söylediklerinize katılıyorum. Benim asıl öğrenmek istediğim tek AF noktası, kullanıcı tarafından seçildiğinde 11 AF noktası yeterli değilmidir? Ayrıca kullanıcı tarafından 39 tanesinden birini seçmek için daha fazla zaman harcanmayacakmı?

Tarih: 14 Kasım 2012, 16:23 - İp: 193.***.**4.2
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın kamera54,

Nikonun netleme modlarıyla ilgili bilgi alabilirmiyim sizden, ya da bana bu konuda doyurucu açıklama yapan türkçe bir site/link önerebilirmisiniz??

Netlemenin, tam olarak netleme noktası üzerinden mi yoksa netleme noktasının çevresindeki küçük kutucuklar üzerinden mi yapılacağı konusunda kafam karışmıştı bir ara.Sonunda, yapılan açıklamalar ile aslolanın netleme noktası değil netleme kutusu olduğunu öğrendim, kafam rahatladı.Ancak bu sefer de netleme modlarıyla ilgili aslında pek de birşey bilmediğimi gördüm..3D Tracking nerede, hangi durumlarda ve nasıl kullanılır ?? ya da diğerleri!!
Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Sayın Balcih,

Vizör içerisinde ne kadar çok nokta olursa o kadar iyi..Fotoğrafçıya rahat hareket etme şansı tanıyor o noktalar..Kadrajı bozmak zorunda kalmadan hareket şansı tanıyor fotoğrafçıya,yani özgür kılıyor.. Bunun Tersini firmalar da tercih eder, maliyetleri düşer çünkü..

Selamlarımla..

Tarih: 14 Kasım 2012, 19:12 - İp: 212.***.**9.58
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

çok fazla af noktası hareketli cisimlerin netlemesini kolaylaştırır.
portre ağaç manzara vs durağan nesneler çekenler için çok da farketmeyecektir.

Tarih: 15 Kasım 2012, 01:15 - İp: 92.***.**5.225
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

@ alahan1963,
Sorularınıza şu linkte cevap bulabilirsiniz:

http://www.nikonturk.com/konu/519-dijital-kameralarda-otomatik-netlik-nasil-ve-ne-sekilde-yapilmaktadir/

3D tracking sistemi için:

http://www.nikonturk.com/konu/517-scene-recognition-system-nedir-ne-ise-yarar/

Tarih: 15 Kasım 2012, 09:43 - İp: 46.***.**3.230
balcih
balcih (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Kamera54 verdiğiniz linklerdeki bilgiler oldukça güzel ve doyurucu, teşekkür ederim.

Tarih: 15 Kasım 2012, 11:47 - İp: 193.***.**4.2
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sayın balcih,

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, paylaşmak güzeldir. Ama doğru olduğu sürece.
Günümüz dijital çağında bilgi çöplüğüne dönmüş (özellikle Türk forumları!) webde insanlara doğruları göstermek gerekiyor. Hele şarlatanlık seviyesinde "ağzı olan konuşuyor" misali önüne gelenin webe bir şeyler karalıdığı ülkemiz dijital platformlarında sürekli olarak kulaktan duyma bilgiye sahip bu tip insanlarla tartışmak zorunda kalıyorsunuz. Bunun üzerine bir de sahte/takma isimlerle bu site ve diğerlerinde boy gösteren kullanıcılar var ki bunların asıl amaçları ya toptancısı ya da yetkili servisi olduğu markanın malının satışını artırmak için burada o malı övmesi geliyor. Ha unutmadan, bir de marka fanatik/manyakları var, onları ise hiç anmıyorum bile, çünkü onlar başka bir dünyada yaşıyorlar.

Aslında benim sizlere teşekkür etmem gerekiyor. Bu sitede sizin gibi saygılı ve kibar arkadaşlara rastladığım için sevindim.

Sağlıcakla kalın.

Tarih: 15 Kasım 2012, 14:45 - İp: 46.***.**3.230
  • 1