bartowski
bartowski (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Gece Çekimlerim Çok Karanlık Çıkıyo

Arkadaşlar dün d90 ımı 18-105 vr kit lensiyle aldım.yaklaşık 5 aydır temel fotoğrafçılık ve dslr makineler hakkında araştırma yapıyorum.en sonunda d90 a karar verdim.

Ama gece çektiğim fotoğraflar çok karanlık çıkıyor.diyafram ve enstantane ayarlarını değişiyorum yine aynı karanlıkta çıkıyor.Af-s modunda çekim yapıyorum.daha çok çok amatörüm diyafram ve enstantane değerleri konusunda yardım ederseniz sevinirim.tüm değerleri denedim.sizce sorun ne olabilir ? şimdiden çok teşekkürler..

Tarih: 29 Ocak 2012, 14:24 - İp: 88.***.**1.62
et2
et2 (üye)
İstanbul / Amatör

enstantaneyi ve diyaframı düşük tutacaksın bu kadar basit.

Tarih: 29 Ocak 2012, 16:29 - İp: 88.***.**8.72
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makineyi m moduna alın, diyaframı en dusuge getirin. enstantaneyi de dusurun fotograf aydınlanana kadar bu kadar basit.

temel fotografcılık denilen zaten enstantane diyafram bilgisi
5 aydır ilginizi cekmedigine gore temeli yanlıas atmıssınız biraz

Tarih: 29 Ocak 2012, 17:10 - İp: 78.***.**7.82
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 19.04.2012 14:57:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ocak 2012, 18:46 - İp: 176.***.**0.248
bersar95
bersar95 (üye)
İzmir / Amatör

Klasik bir digital makineden başlama vakası keşke filmliyle başlasaydı o öğretirdi sana neyse eğer ki titretme sorunu varsa 1600 iso hatta 3200 de çekebilirsin gren olur biraz ama yapacak birşey yok iyi yanından bak en azından 1600 veya 3200 iso seçince renkler güzel çıkar hemde

Tarih: 31 Ocak 2012, 02:22 - İp: 195.***.**3.55
bartowski
bartowski (üye)
İstanbul / Amatör

Herkese teşekkürler sorunu hallettim

Tarih: 31 Ocak 2012, 19:43 - İp: 88.***.**0.87
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tam tersine isoyu falan yukseltmeyin. isoyu yukseltmek renkte sapmalara ve asırı grene neden olur. dusuk ısıkta bu katlanarak artar.

dijital bir fotograf makinesiyle analoıg bir makineden cok cok daha hızlı ogrenebilirsiniz fotografcılıgı.
cektiginiz seyi o anda gorebildiginiz bir sistem varken cektiginiz seyi bir hafta sonra gorebildiginiz bir sistemin ogrenmede kolaylık saglaması sozkonusu dahi degil.

Tarih: 31 Ocak 2012, 21:43 - İp: 78.***.**8.0
hakkicevizci
hakkicevizci (üye)
İzmir / Amatör

Poz dediğimiz yani çektiğimiz fotoğrafın neticesi, 3 ana faktöre bağlı olarak çalışır.
1-Diyafram
2-Enstantane
3-ISO

Makinenizdeki diyafram değeri ne kadar küçükse diyafram o kadar açıktır demektir. Diyafram ne kadar açıksa o kadar içeriye ışık girmesine izin verirsiniz.

Enstantane, perdenizin açılma süresini temsil eder. Perde ne kadar açık kalırsa yine içeriye o kadar ışık girer.

ISO, sensörün ışığa duyarlılığıdır. Düşük ışık koşullarında ISO yu arttırarak çözüm sağlayabilirsiniz ancak yüksek ISO larda çekim yapmak fotoğrafınızın üzerinden NOISE adı verilen kumlanmalara neden olabilir.

İşte bu 3 parametre pozu oluşturur. Makinenizin pozometresine bu 3 parametre ile ayar yapabilirsiniz.
Daha detaylı bilgi isterseniz. http://wp.me/P2jiuU-4s adresinden edinebilirsiniz...

Tarih: 30 Mart 2012, 10:40 - İp: 195.***.**7.150
darcirosso
darcirosso (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

insan gözü f1/2 diyaframa eşit sen ordan hesap et gece cekimlerinde diyaframının en açık ( en fazla ışık geçirgenliği ) ayarına getirip biraz eslantene hızını ise düşürmelisin iso değeri en yüksek seviyelere getirmeki fotoğraflarda kumlama yapmasın. cihazın yüksek iso değerlerine pek yatkın deyil .
yardımcı olmuşuzdur umarım

Tarih: 1 Nisan 2012, 21:16 - İp: 37.***.**9.137
  • 1