schweiz03
schweiz03 (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

D 90 Teknik Destek

slm iyi gunler ben yeni fotograf stidyosu actim bir nevi ekmek kapisi kendime d 90 fotograf makinasi aldim nikon ama cekim ayarlarini tam yabamadim studyoda cekim yabmak icin ne gibi bir ayarlar yabmam gerekiyo makinada yardimci olursaniz sevinirim.. iyi gunler

Tarih: 10 Şubat 2010, 15:51 - İp: 178.***.**2.31
schweiz03
schweiz03 (üye)

1 allahin kulu cikipta yardim etmedi iste turk halkiyiz biz birbimize destek olururz neyse saolun...

Tarih: 12 Şubat 2010, 11:07 - İp: 84.***.**5.42
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben stüdyo fotoğrafçısı değilim , bu konuda bilgim yok ama yazmadan duramadım ....

Kardeşim D90'da yapılacak 3-5 tane ayar var zaten . Pozlama ayarlarını soruyorsanız , burada yazan kişi sizin stüdyonun ışık koşullarını , ışığın gücünü nereden bilsin ?? Sana pozlama konusunda ne tavsiye versin ?? Makinaın pozometresi var zaten . +1 , -1 yapar , doğrusunu bulursun .

ISO deseniz , en düşükte olması gerektiğini bilmiyor musunuz bir profosyonel olarak ??

Saturasyon , keskinlik , canlılık gibi kalan 2-3 detayı da bir zahmet 3-5 fotograf çekip deneyin görün . Buradan neyi,nasıl çekmek istediğinizi nereden bilelim - hiç açıklama yapmamışsınız .

Sonra , birbirimize destek olmayız - Turk insanı böyle filan ....

Tarih: 13 Şubat 2010, 08:58 - İp: 94.***.**4.57
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

enstantene 1/50000, iso 3200, diyafram 1.4. on numara şukela sonuçlar verir. Bi ara bende açtıydım stidyo, hep bu değerlerle çektim. hep beğendilier. sonra da sıkıldım kapattım.

Kolay gelsin.

saygılar, sevgiler...

Tarih: 14 Şubat 2010, 20:39 - İp: 95.***.**1.219
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Turkiyedeki sorunlardan biride bu zaten.Fotograf makinasi satan yerde bi makina vardir.Ne studyodan anliyan nede o arac ve gerecleri ayni mekanda bulabilecegin bir yer ve bilen birisi.Vardir belki bazi yerlerde ama cogunda gidip gozlerinle gorup kendi kendine bir kitapciktan bakip alamazsin,siparisle falan calisirlar.Japonyadaki durum:makinalar satilir,denemelik lensler vardir istedigini denersin tak cikart,2.kata cikarsin o marka ile ilgili tum yan urunler,filtreler vs,3.kata cikarsin studyo fotografciliginda gerekli tum detaylar,artik semsiyesinden tut ,tripod una,ceketine kadar...Sizin icinde cevap bazi fotografcilara falan danismanizdir orda eger studyo herseyiyle sadece D90 degil,baska unsurlari ilede bir sorun ise size.Onemli olan sistemi kurmak,sonrasinda D90 ayarlari ile istedigin gibi oynar en iyi sonucu kendin yaratirsin diye dusunuyorum.

Tarih: 15 Şubat 2010, 17:05 - İp: 221.***.**4.187
schweiz03
schweiz03 (üye)

selam sansa bosa kardesim allah razi olsun senden yazdigin icin ama bir iki merak ettigim se yleri sormak istiyorum o enstantnenin ayarini nerden yabiyoruz ve diyaframin ayarini nerden yabioruz ayrica makinanin ayarlarini tam bana aktarmisin studyomdaki isiklar iyi 150 waltlik iki flasla cekiorum ve automatikmi cekcem yoksa maanulmi ayarlamam gerek biraz yardimci olursan sevinirim iyi gunler kardesim..

Tarih: 16 Şubat 2010, 16:57 - İp: 84.***.**5.42
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

Hocam sen hiç ama hiç birşey bilmiyosun yahu bu konuda. Böyle stüdyo nasıl işleteceksin. İso, enstantene, diyafram bu değerlerin ne olduğunu dahi bilmiyosun ki daha. Ben yardımcı olamam, kusura bakma. Hiç kimse yardımcı olamaz stüdyo ile ilgili. Çünkü komik bi durum hocam, darılmayınız. daha en temel bilgileri bilmiyorsunuz nasıl stüdyo işleteceksiniz.

Tarih: 16 Şubat 2010, 18:41 - İp: 85.***.**0.167
schweiz03
schweiz03 (üye)

tmm kardesim gene saol cvpladigin icin...

Tarih: 17 Şubat 2010, 16:24 - İp: 84.***.**5.42
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

Öğrenmeyi düşünüyo musun peki? BEnce başla. Bir sürü faydalı bilgi var bak bu sitede araştırarak öğrenebilirsin. Anlamadığın yerde de özel mesaj da atsan yanıtlarım ben. BEnim yukarda yazdığım değerler kafadan uydurma değerler -ki o değerlerle zaten çekim yapmak mümkün değil.

Tarih: 17 Şubat 2010, 16:27 - İp: 85.***.**0.167
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

Temel bilgileri öğren önce. diyafram, enstantene, iso bunları bilmezsen fotoğraf çekemezsin.

Tarih: 17 Şubat 2010, 16:30 - İp: 85.***.**0.167
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

sansabosa

Tarih: 17 Şubat 2010, 20:03 - İp: 78.***.**8.47