apographic
apographic (üye)
Almanya / Meraklı

D 90 Netlik Problemi

merhaba arkadaslar.
makinami normal dis otamda ve heryerde kullaniyorum gayet de memnunum ama dun bsey farkettim pencere onune siyah perde astim onunde model cektim modelin elbiseside siyahdi. isik olarak pencereden gelen isik yeterliydi manuel mod da cektim bi turlu netlik alamadim. otomatik mod a aldim yine netlik yok siyah perde onunde netligi saglayamadim. normalde super bir makina ama bu sorunu cozemedim. yardimci olursaniz sevinirim.

Tarih: 18 Temmuz 2010, 13:40 - İp: 91.***.**9.22
salıncak
salıncak (üye)
İstanbul / Amatör

Makineyi sabit bir yere yerleştirmeyi deneyin.

Tarih: 18 Temmuz 2010, 14:00 - İp: 85.***.**0.114
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Exposure Metering ayarini Spot(nokta) yap ve modelin yuzune getir bakalim farkedecekmi...Olay zaten normal bir durum ve tum markalar icin gecerli.D90 falan ile alakasi yok.Siyahin cok oldugu bir ortamda eger Normal Metering denilen tum alanin yada segmentlerin kullanildigi isik olcumu modu secili ise bu acik renkli objelerin parlak cikmasina sebep verecektir.Contrast farkinin cok oldugu ortamlarda (Siyahlar icinde az alan kaplayan acik renkler,Cok aydinlik bir havada az alan kaplayan karanlik noktalar vb. )isik olcumunu herzaman cekcegin objenin ustune ayarla ki duzgun isiklandirma ile ciksin.

#ozansan' tarafından 18.07.2010 18:21:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2010, 18:07 - İp: 221.***.**6.23
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ozansan, arkadaşın sorunu netlik .; pozlama/metering ile ilgili değil .

Metering ayarları ile değil fokus ayarları ile oynaması gerekir . AF "alan" modu ( oradan fokus noktaları ) ve AF "çekim" modlarının ne işe yaradığını kavraması lazım öncelikle - ki bence yeni başlayanların anlamakta en zorlandığı konu bu AF ayarları/seçenekleri ....

Siyah perde önünde fokus yapamamasının muhtemel sebepleri :

- Az ışık sebebiyle fokus yapamaması
- Kontrast yokluğu sebebiyle fokus yapamaması
- Fokus noktasının farkında olunmayan başka bir noktada olması
- Lens kontak problemi - tekrar çıkarıp takmalı

Bunlar tabi manuel modda da netlik alamamanızı açıklamaz . Ortada bir kullanıcı hatası var gibi ... Fotoğraf yüklerseniz analizi daha kolay olur.

Bir de Salıncak'ın dediği , titremeyi ve bir ilave de benden - yüksek ISO gürültüsünü - fokus hatası ile karıştırıyor olma ihtimaliniz de var

#paperman' tarafından 18.07.2010 19:51:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2010, 19:48 - İp: 96.***.**4.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ornek fotograf yuklerseniz daha acıklayıcı bilgi alma snasınız olur,

Tarih: 18 Temmuz 2010, 23:16 - İp: 92.***.**6.228
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Yeterli isik giriyor demis pencereden falan o yuzden ben fokuslama ile problem yasayacagini zannetmiyorum acikcasi.Yada hata ya fokus noktasi alakasiz bir yerde yada arkadasin sorunu aslinda metering ama netlik diye konuya girmis.Bilemiyoruz tabi gorsek gaijin arkadasinda dedigi gibi daha net yorumlarda bulunabliriz.

Tarih: 19 Temmuz 2010, 04:49 - İp: 221.***.**6.23
apographic
apographic (üye)
Almanya / Meraklı

arkadaslar resim nasıl yukleniyor bilmiyorum. makina sabit di ve sarsılma olmasın dye sureli ayarda cekim yaptım. 1/100 f10 ve iso 3200 ben iso ayarına bakmayı unuttum bundan da olabilirmi. cunki golge alanlar da kırmızımsı noktalanmalar var sanki daha flu gorunuyor. aynı perde onunde beyaz bebek ayakabıları cektim onlarda problem olmadı gayet net.

Tarih: 20 Temmuz 2010, 01:19 - İp: 109.***.**6.89
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaşlar, bazen kendimi bir yerden atasım geliyor

D90 gibi bir makinanız var , üstelik fotoğrafçılıkta yeni de değilsiniz . 2 yıl önceden , o zamanki D40'ınız ile ilgili sorunlarınız var .

Ve 2 yılda ISO'nun ne işe yaradığını çözememişsiniz . Demek ki tesadüfen fotoğraf çekiyorsunuz .

Diyorum ya , günümüz makinalarında o kadar çok ayar var ki kaybolup gidiyor insanlar içinde . En önemli 3 ayarı , menüdeki diğer 100 ayar ile aynı sanıyorlar . Makinayı çözemeden de ilave lenslere filan girişiyorlar .

-----------------

Evet, sorunun kaynağı ilk baştaki cevabımın sonunda tahmin ettiğim gibi yüksek ISO . ISO 200'de deneyin,farkı görün ....

Tarih: 20 Temmuz 2010, 01:51 - İp: 96.***.**4.180
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer ibulamadığınız netlik yüksek iso yüzünden oluşan keskinlik kaybı kaynaklı değilse;

Makinenin otomatik netlemesi kontrasta dayalıdır.
Siyah perde önünde siyah elbiseye netlemeye çalışıyorsanız kontrast bulamadığı için düzgün netleme yapamaz, aynı perde önünde beyaz ayakkabıyı kolayca netler tabii.
Elbisenin üzerine bir beyaz şerit koyup netleyin, netlemeyi kolayca yapacaktır.
Sonra manuel odağa alın, ve şeridi kaldırın, öyle çekim yapın.

#fdemirhan' tarafından 20.07.2010 02:25:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Temmuz 2010, 02:05 - İp: 78.***.**6.31
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

paperman ve fdemirhanın dedikleri sorununuzun iki kaynagı diye dusunuyorum.

enstantane diyafram ve iso nedir birbiriyle ilişkileri ve fotografa etkileri nelerdir ogrenmenizi tavsiye ederim.
bol fotograflı gunler.

Tarih: 20 Temmuz 2010, 03:21 - İp: 94.***.**9.78
apographic
apographic (üye)
Almanya / Meraklı

haklısınız arkadaslar... tecrube edemedim insan basına gelince tecrube ediyo. yoksa makınayla yatıp makınayla kalkmıyorum. fotografcıyım da demiyorum. ama bir an gozden kacabiliyor. yinede hatanın ne oldugunu saptayabildim. tecrube edinmeden olmuyor. ki sizler bilincli kişilersiniz ki soruyoruz. ogreniyoruz. daha once boyle bir fotograf cekmemiştim.
pepperman abi insanları bilgilendirelim derken kırmayalım. kendinizi byerelerden atmanıza da gerek yok. cok ozur diliyorum. sizler abilerimsiniz. ve ben ogreniyorum. 2 yıl onceki d40 benim degildi. kullanmadım bile. bi arkadasa yardımcı oldum sadece. burası forum. insanlar derdini yazıyor ki derman bulmak ıcın.

Tarih: 21 Temmuz 2010, 00:12 - İp: 109.***.**7.128