ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon Eos D Picture Style ???

Merhaba arkadaslar
Eos 30D kullaniyorum ve hatasiz fotograflar cekmek icin menulerden "picture style" i her kosula gore degistiriyorum. portre cekiyorsam portra, manzara cekiyorsam landspace gibi. fakat bu ayarlarin pek de dogru standartlar olmadigini fark ettim. mesela portre modunda keskinlik az, standart cekimde daha net daha keskin fotolar elde ettim. bu ayarlari kullanan arkadaslarin gorusleri nelerdir?

Tarih: 3 Nisan 2007, 09:12 - İp: 212.***.**2.157
orbb
orbb (üye)
Ankara / Amatör

bende 400D kullanıyorum da o modalrı kullanmıyorum açıkcası. M de çekiyorum ne var ne yoksa(bi kaç denemeden sonra az bir miktar başarıya ulaşıyorumda gerçi ) . sport modu güzel oluyor. ama enstantenede ve f de hakimiyeti kaybedince içim rahat etmiyor br türlü

Tarih: 3 Nisan 2007, 23:37 - İp: 85.***.**5.83
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Orbb dedigini anladim ama sen benim dedigim "picture style" i anlamadin galiba dostum. benim dedigim picture style menulerin altinda. makinanin uzerindeki kadranda degil. bu menuye ulasmak icin makinanin uzerinde bulunan menu tusuna bas sonra biraz altlara bak orda goreceksin picture style i. bende eos 30D oldugu icin eos 400D de tam olarak kacinci menu bilemiyorum.

Tarih: 4 Nisan 2007, 09:19 - İp: 212.***.**2.157
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

ucheniy, bahsetmiş olduğu hazır çekim modları değil. renk kontrast ve keskinlik ayarları ile ilgili tanımlamalar. 400D de dört yönlü tuşların ortasındaki tuşa bastığında bu fonksiyona ulaşabiliyorsun.
Benim tavsiyem çekimlerini gebelde standart ayarlarda yap ve PS de gerekli renk ve keskinlik ayarlarını yaparsan daha iyi sonuç alabilirsin. Bunun dışında daha keskin fotolar için makine üzerinde kendiniiz keskinlik ayarlarınmı arttırabilirsiniz.

Tarih: 4 Nisan 2007, 10:05 - İp: 212.***.**0.50
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

simdi benim dusuncem, bu ayarlar kullanildiginda portre cekimlerinde keskinlik, manzara cekimlerinde yesil ve mavi tonun biraz baskin olmasi gerekir. ama malesef bu hazir ayarlarda istenilen sonuclar elde edilemiyor.

Tarih: 4 Nisan 2007, 12:49 - İp: 212.***.**2.157
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

selamlar.
hafta sonu siyah-beyaz cekim modunu test ettim. sonuclardan pek memnun kalmadim
- s/b ceksen bile makine renkli gibi kaydeyiyor.
- fotograflarda tam siyah tam beyaz yok. gri ve tonlari.
- tam siyah beyaz elde etmek icin photo shop ta auto contrast ve auto level yapmak gerekiyor.

benim gorusume gore bu modu kullanmak gayet gereksiz. fotograflari renkli cekin, daha sonra nede olsa photo shop ta onlari s/b yapabiliyoruz.

Tarih: 11 Nisan 2007, 14:48 - İp: 212.***.**2.157
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Hiçbirzaman makine üzerinden siyah beyaz çekmem. Olaki o fotoğrafın renklisinide görmek isteyebilirsin. Renkli fotoları daha sonra siyah beyaza çevirme şansın var.

Tarih: 11 Nisan 2007, 14:59 - İp: 212.***.**0.50
  • 1