beyaztr35
beyaztr35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon Eos 450d Zamanla Geciken Flas

Arkadaslar merhaba,Makineyi aldigimda bu yana yaklasik 3 sene oldu,(hemen hemen 6.000 cekim olmustur).son 1000 cekimdir flash`li cekimlerde flashin dolma suresi uzuyor(dahili olan flash),Arka arkaya flashli cekim yapmak istedigim zaman en az 10-15 sn arasi bekleme yapiyorum.Kendimce tahminlerim var,ama sonucada bir bilene sormak istedim.kendi tahminlerim
1-Flash`dami problem var(lambasinin omrunu tamamlama gibi bir problemi olabilirmi)
2-Acaba pilde problem olabilirim,pilimi yenilemek lazim
3-once flash bellekden kuskulaniyordum eskidi sanirim cekimden sonra transferi gecikiyor diye dusundum ama yeni (pq1 8GB 150x SDHC) aldim ama yinede degisen bir sey olmadi

Birde Tepe flash almak istiyorum $200-$250 tavsiyeniz ne olurdu.
Yardimlariniz,tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkur ederim

Tarih: 14 Mayıs 2011, 12:14 - İp: 95.***.**1.115
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bence 2.

Li-ion pillerin ömrü yaklaşık 3-3.5 senedir. Siz de 3 senedir kullanıyormuşsunuz, ilk zamanlardaki performansı gösterememesi çok normal.

Tarih: 14 Mayıs 2011, 21:17 - İp: 95.***.**8.3
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kartla alakası yoktur.
flashda bir sorun olacagını da sanmam. buyuk ihtimalle piliniz eskidigi için dolma suresi uzuyordur.
tek sarjla cekim sayınızın dusup dusmedigini yazmamıssınız ama buyuk ihtimalle o da dusmustur.
orjinal bir pil alarak eski performansa ulasabilirsiniz diye düşünüyorum.

Tarih: 15 Mayıs 2011, 13:09 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Tepe flasi nasil olurduya parmak basarsak;Tabiki daha kuvvetli olmasi ve tavandan,yandan,sagdan soldan sektirme ile dogal yada degisik cekim tekniklerine imkan vermesi acisindan iyi olurdu...Ayrica hizinizda artacaktir...Gece cekimleri icin kucuk led yardimi yapabilen yada pre flash dedigimiz cekim oncesi fokus ayarina yardim edecek ozellikleri olan bir tepe flash almanizda fayda var...

Tarih: 15 Mayıs 2011, 16:55 - İp: 221.***.**3.132
beyaztr35
beyaztr35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

yorumlariniz icin tesekkur ederim,sanirim pilde problem.Pili yenilemek lazim.O zaman sizlere bir tecrubemi paylasmak isterim,benim yaptigim hatayi diger arkadaslar yapmasin,Pili tam olarak sarj etdikten sonra kisa kullanim sonrasi pil bitmeden veya yarim veya yaridan fazla dolu sekilde, makinayi kenara birakip uzun bir zamanca kullanmayip(bu 2 hatfada olabilyordur,1 ayda olabiliyordu)sonrada kaldigi yerden devma etmek,Iste en buyuk yanlis sanirim bu pil dolu sekildeyken uzunca sure tutmak.Boyle bir alet varmi bilmiyorum ama aslinda eger biliyorsanizki uzunca muddet kullanmiyacaksiniz makinanizi pili bi sekilde bosaltan bir alet olamli veya baska bir yolu var mi ?Hepinize tesekkur ederim. $200-$250 arasi tepe flash tavsiyelerinizi bekliyorum

Tarih: 19 Mayıs 2011, 22:12 - İp: 92.***.**7.157
41ciliz
41ciliz (üye)
Kocaeli / Özel Gün Fotoğrafçısı

dostum sorun kartta yada pilde değil bundan emınım aynı sorunu bende yasıyorum cunkı sorunun ne olduğunu cozemedım ama pratık bır cozum buldum anladım kadarıyla sen arka arkaya foto çekerken deklansore basınca ''busy'' yazıyo tek yapman gereken acık olan flashı kapatmak sorun duzelıyo sorun ne bılmıyorum ama cozumu bu umarım faydalı olur...

Tarih: 20 Mayıs 2011, 16:47 - İp: 88.***.**8.73
beyaztr35
beyaztr35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

41ciliz,iyi diyorsunda dostum zaten amac flashli cekim yapmak,dedigin gibi arka arkaya cekmek istedigin zaman yazisi cikiyor,kanimca pilin icinde artik fazla miktarda olu hucreler var ve flashi yukleyecek enerji zamani gitdikce uzuyor.iyice arastirmak lazim ama yinede tavsiyen icin tesekkurler

Tarih: 20 Mayıs 2011, 18:42 - İp: 95.***.**0.155
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

41ciliz iyi demişsin ama o busy yazısı zaten flaşın dolum aşamasında oldugunu belirtmek için cıkıyor. flaşlı cekim yapmak isteyen birine flaşı kapa demek biraz abes olmus

Tarih: 21 Mayıs 2011, 14:31 - İp: 88.***.**8.140
ressam61
ressam61 (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

canon un d serisi makinelerinde sıklıkla yaşanılan flaş sorunu

flaş ile ardı ardına çekim yapacamız zaman otofokus için flaş bir kaç kes cakıyor; ve çekim yaptıgımız süre içerisinde flaş dolmaya hazırlanırken tekrar bastıgımızda 10-15 sn süre ile makine bekle diyor...
bu pilden kaynaklanan bir sorun değil...özel günlerde kullanan arkadaşlar bilirler cabuk çekim yapmak zorunda kaldıgımız zaman bu hatayı coklukla veriyor d serisi makineler.

dikkat edilecek olursa makine busy derken otofokus da geçikme yapıyor; netlemiyor...
Flaşı acıp kapagımız zaman makine yine eski konumuna geliyor...o 10-15 sn zaman kaybı acıp kapatmak ile gideriliyor. ilginç ama oyle..

Tarih: 5 Şubat 2012, 02:59 - İp: 78.***.**9.104
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

15 saniye? kesinlikle makinenizde bir sorun var. hiç okadar sure bekleme geregi duymadım. maksimum 3-4 saniye ki bu flas dolum suresi olarak normal bir suredir.

Tarih: 5 Şubat 2012, 18:43 - İp: 217.***.**7.34
  • 1