cuneytkl
cuneytkl (üye)
Bursa / Meraklı

Canon 450d Poz Telafisi Ayarlama

Merhaba dslr de cok cok yeniyim, Makineyi japonyadan 800$ a aldım, ek lesn hafıza kartı v.s. hersey dahil. Makine japonyadan olunca doğal olarak kitapcık v.s. gelmedi.

Manuel modda Poz telafisi nasıl yapılır veya yapılır mı? Ben denedim başarılı olamadım

Yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 5 Eylül 2009, 08:25 - İp: 85.***.**7.105
cuneytkl
cuneytkl (üye)
Bursa / Meraklı

Poz telafisinden kastım şu -2---0---2 arasında ayarlanan değer beşki yalnış biiyorumdur (Çok yeniyim ve ilk defa dslr kullanıyorum)

Bu değeri manuel modda değiştremiyorum.

Tarih: 6 Eylül 2009, 09:37 - İp: 85.***.**7.105
trencimete
trencimete (üye)
Uşak / Amatör

merhabalar dostum...
nikon kullanıyorum, hic canon kullanmadım...
benim makinenin üzerinde +/- olan düğme var. ona basıp kadranı çevirdiğimde pozlama telafisi değişiyor.
ilk önerim kullanıcı kılavuzuna bak, bir de hazır modlarda değişmiyor olabilir...

Tarih: 6 Eylül 2009, 12:06 - İp: 85.***.**6.189
cuneytkl
cuneytkl (üye)
Bursa / Meraklı

trencimete cevabın için teşekkür ederim

M modunda normal döndürme ile çekim hızı +/- ye basıp cevirdiğinde de diafram acıklığını değiştiriyor.. Sanırım M modda o ayarlanmıyor 450d de

Manuel modda da olmuyorsa başka mod kalmıyor zaten Manuel de herseyi kendimiz ayarlıyoruz diye biliyordum ama belki bu makinede olmuyordur..
Kitapcık elimde var birtane ama foto ile cekilmiş orjinal değil ve göremedim...

Sağol tekrar.

#cuneytkl' tarafından 06.09.2009 13:16:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Eylül 2009, 13:14 - İp: 85.***.**7.105
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

http://rapidshare.com/files/129181509/Canon450D_kullanma-klavuzu.rar.html
turkce kullanma kılavuzu.

Tarih: 6 Eylül 2009, 14:39 - İp: 78.***.**6.88
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pozlama telafisi , makinanın OTOMATIK ayarlarına müdahele etmekte kullanılır .

Manuelde zaten ayarları siz yapıyorsunuz - kendi ayarınıza bir de niye + /- müdahele ekleyesiniz ki ?? Diyaframı veya enstantaneyi 1 poz daha açın veya kapayın olsun bitsin .

D450'de sanırım bu dediğimi yapıyor .... siz +/- yapmaya çalışınca ayarınızı bir üst veya bir alta indiriyor - gayet mantıklı

Tarih: 6 Eylül 2009, 19:04 - İp: 96.***.**9.175
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Poz telafisi aslında diyafram ve enstantane ayarları ile oynamaktır. Mesela P modunda poz telafisi yaparsan diyafram ya da enstantane ayaraları değişir. M modunda zaten bütün ayarları sen yaptığından poz telafisi anlamsız olur. Onun yerine ekranda yer alan +2-0--2 aralağını gösteren çubuğu takip ederek fazla ya da eksik pozlama yaparak poz telafisi yapmış olursun.

Tarih: 7 Eylül 2009, 11:32 - İp: 88.***.**0.158
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Manuel modda tekerleği çevirdiğinde perde hızını, +/- basılıyken tekerleği çevirirsen diyaframı ayarlıyor.

Av modunda tekerleği çevirdiğinde diyaframı değiştiriyor. Ama Av modunda +/- basılıyken tekerleği çevirirsen pozlamayı + ya da - yönde ayarlamış oluyorsun. Örneğin diyelim diyafram 5.6 iken pozlamayı -1'e getirirsen makine 5.6 diyaframın karşısına -1 pozlama sağlayacak bir enstantane değeri verecektir. Böylelikle -0- konumuna göre 1 poz karanlık pozlama yapmış olacaksın.

Tv modunda ise bunun tam tersi olarak enstantane (perde hızı) değerini kontrol ediyor olacaksın.

P modunda ise +/- basılı iken tekerleği çevirerek yine pozlama farkını + ya da - yönde değiştirebilirsin.

Tarih: 7 Eylül 2009, 13:53 - İp: 193.***.**7.122
cuneytkl
cuneytkl (üye)
Bursa / Meraklı

Yenitlariniz icin tesekkurler savage24 dedigi gibi cubugu takip ederek diyafram ve enstantane ile oynayip ayarliyorum.

Manuelde herseyi kendimiz yapiyoruz sandigim icin bu ayarin da el ile girilebilecegini dusunmustum.

Yanitlariniz icin tekrar tesekkur ederim..

Tarih: 12 Eylül 2009, 12:27 - İp: 87.***.**1.29
redone
redone (üye)
İstanbul / Amatör

link için teşekkürler

Tarih: 18 Eylül 2009, 11:44 - İp: 85.***.**2.34
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

manuel pozisyona gel,ortadaki set tuşuna bas sonra set tuşunun yanındaki ayarlardan poz ayarı pozisyonuna gel set tuşuna bas set tuşunun yanındaki tuşlardan azaltıp ,çoğaltırsın.

Tarih: 21 Eylül 2009, 07:49 - İp: 88.***.**7.157
  • 1