mantikkurdu
mantikkurdu (üye)
Kırklareli / Amatör

Canon 400d Kullanıcılarına...

Arkadaslar ben canon 400D kullanıcısıyım fakat makinamı yeni aldıgım için bazı kısımlarında eksigim var.-2 den +2 ye kadar ilerleyen poz seviyesi göstergesi var biliyorsunuz.normalde onu ben ayarlayabiliyorum.ama "M "(manuel)moduna getirdigim zaman poz seviyesi göstergesi otomatik olarak -2 ve +2 arasında bir degeri otomatik olarak kendisi belirliyor.manuel modda benu kendim ayarlamam gerekmiyormu bana sanki bir sorun varmış gibi geldi.cünkü istedigim sekilde ayarlayamadıgım için bazen kötü sonuclar almamı saglıyor.yardımcı olursanız sevinirim...

Tarih: 20 Aralık 2008, 18:59 - İp: 81.***.**3.162
mantikkurdu
mantikkurdu (üye)
Kırklareli / Amatör

Arkadaslar konu hakkında bilgisi olan bir arkadas varsa lütfen düşüncelerini benimle paylaşsın.

Tarih: 21 Aralık 2008, 17:02 - İp: 85.***.**2.214
mozpinar
mozpinar (üye)
İstanbul / Amatör

Poz telafisinin anlamı aslında şudur; makineye, "bu hesapladığın poz değeri az/fazla, bunu 1/3 stop azalt/fazlalaştır". Elbette bunu diyebilmek için makinenin birşeyleri otomatik hesaplaması gerekir. Yani Full otomatik/Shutter priority ya da Aperture priority modlarından birinde olması gerekir. Manuel modda ise tüm parametreleri siz verdiğiniz için zaten istediğiniz poz telafisini de manuel yapabilirsiniz/yapmanız gerekir. Yani perde hızını ya da diyafram açıklığını artırıp azaltarak ayarlamanız gerekir.

Tarih: 22 Aralık 2008, 01:48 - İp: 78.***.**4.8
potera
potera (üye)
İstanbul / Meraklı

enstantane değerini ileri geri değiştirdiğinde o değerde değişir yada isoyu değiştirdiğinde tekrar yarım bas bir pozometre ölçümü daha aldır değişir.

Tarih: 22 Aralık 2008, 13:48 - İp: 78.***.**7.152
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Öndeki tekerlek enstanteneyi değiştirir, +/- tuşuna basarak diyaframı da değiştirmeniz gerekir.

Orda poz tam orta noktaya (+2,-2nin tam arasına) gelince tamamdır (poz telefisi istenmiyorsa).

Deklanşöre yarım basarak hangi konumda olduğunuzu görebilirsiniz.

Yani orda gösterilen "sizin seçtiğiniz değer pazometrenin okumasına şu kadar yakın" diye göstermek.

Yoksa sizin belirlediğiniz diyafram ve hız geçerli olacaktır. Ama o hız yeterli mi değil mi işte o skaladan görürsünüz.

Tarih: 28 Aralık 2008, 19:03 - İp: 78.***.**3.105
  • 1