fotoamator2
fotoamator2 (üye)
Muğla / Amatör

250 Mm Lens Çekimleri Net Olmuyor.

arkadaşlar bende canon rebel t 2 (D 550) makine var 250
mm objektifle uzak çekimlerde küçük resim boyutlarında bir şey yok ancak bilgisayara atıp gerçek boyotta %100 boyutta görütü istediğimde sanki digital görüntünün büyütülmesi gibi
renk ve piksel kaybı oluyor halbuki % 100 olunca her tarafta net ve kaliteli görüntü olması gerekir bunun üstü büyütmelerde dağılma olabilir sanırım
acaba benim makinemdeki sensörün full frame olmadığı için
digital büyütme'mi yapıyor anlıyamadım acaba 55-250 olan lens'mi kalitesiz diyorum (ama canon markalı orjinal hatta USA dan siparişle geldi)
filitre hatası olabilir diye filitresiz çekimlerdede aynı sonucu aldım acaba normal mi anlayamadım bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 25 Ocak 2012, 16:18 - İp: 85.***.**3.248
deathofknight
deathofknight (üye)
İzmir / Amatör

zoom lens olduğu için makineyi çekim sırasında titretiyor olabilirmisiniz?

Tarih: 25 Ocak 2012, 19:32 - İp: 176.***.**1.63
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oncelikle bir fotografı tam boy ekleyebilirseniz exife ve fotografa bakıp varsa sıkıntıyı gorebiliriz.

bu sekilde sadece farazi konusuruz ki kimseye faydası olmaz.

sunlara dikkat
1. IS acık mı
2. tripod kullanıyormusunuz
3. fotograflardaki enstantane degeri nedir

Tarih: 25 Ocak 2012, 20:25 - İp: 176.***.**2.172
fotoamator2
fotoamator2 (üye)
Muğla / Amatör

ilginize önce teşekkür ederim ancak tiripot kullanıyorum ve makinenin titremesini önlemek için kumanada ile cekim yapıyurum ıs de açık ama resimlerdeki kaybı önleyemiyorum

Tarih: 26 Ocak 2012, 09:09 - İp: 85.***.**3.248
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

tripotlu çekim yaparken IS kapalı deneyin bir de

Tarih: 26 Ocak 2012, 10:08 - İp: 85.***.**5.200
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Geniş açı zoomlarda , en basit kit lensler bile çok iyi keskinlik sunarken , tele zoomlara gelince tablo değişiyor.

Tüm ucuz kit lens tarzı zoomlarda ( 70-300mm gibi ) 200 mm'den sonra keskinlik kaybı oluştuğu biliniyor . Lens merkezinde kalite kaybı belki sadece %10 ama açık diyaframlarda ve kenarlarda %20-%30 kayıplara şaşırmamak lazım. Yüksek fokal uzunluklarda beklenti fazla olmamalı bu lenslerden .

Çoğu profesyonelin zoomlarda 200mm ( 70-200mm ) ile yetinmesinin ve ona bile +$2000 ödemesinin , daha fazla tele için sabit fokal uzunluklar tercih etmesinin ( 300mm,400mm,500mm ) ve $3,000-10,000'ı gözden çıkarmasının bir sebebi olmalı

Arkadaşların değindiği diğer olasılıkları da göz önünde bulundurmanız lazım.

Tarih: 26 Ocak 2012, 10:37 - İp: 96.***.**5.17
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tripod kullanıyorsanız is yi kapatın.

bir de birkac fotograf ekleyebilirseniz eger, lensin verebilecegi sizi mi tatmin etmiyor yoksa lenste mi bir problem var yorum yapabilmemizin tek yolu bu.

Tarih: 26 Ocak 2012, 18:29 - İp: 78.***.**7.226
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Paperman arkadaşımızın yazdıklarına katılıyorum. Çok önceleri Sabit Kalfagil Hocamızın kaynaklarına istinaden objektiflerle ilgili bir yazı paylaşmıştım.Tele objektiflerin mm de çizgi okuma değerleri son derece düşüyor. Bir arkadaşımız lenslerde Pixel var mı diye sormuştu burada. Aslında benzer bir durum vardı ve arkadaşlar da güzel açıklamışlardı. Yani Tele objektiflerle alan derinliğ baklemyin. Uzun pozlamalarda ki, 60/8 bile telelerde uzun pozlamadır; keskinlik ve netlik kayıpları olur. Teleler Shutter speed modunda çekim yapmak amaçlı kullanılmalıdır.

Tarih: 27 Ocak 2012, 12:53 - İp: 95.***.**1.203
fotoamator2
fotoamator2 (üye)
Muğla / Amatör

konu ile ilgilenip sorunu çözmeye çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim .
sorun sanırum paperman'ın belirttiği gibi kalite ve fiat orantında çünkü lensi odak uzaklığını 170 mm lere getirdiğimde
sorun olsada belirmiyor ancak lensin son sınırları zorlandığında kalitesiz bir işık dağılımı ve oranlı olarak bozulma ve kayıp var.
bu elimdeki lensi böyle kabul etmek zorundayım
bütün arkadaşlara bol işiklı çekimler dilerim.

Tarih: 28 Ocak 2012, 18:45 - İp: 88.***.**5.156
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

f8-f11 gibi lensin kendisini toparlamasi lazim aslinda.
Bir de 200mm'den sonra eger uzaklari cekiyorsaniz havadaki nemin fotograf kalitesine buyuk etkisi oluyor.

Tarih: 6 Şubat 2012, 17:21 - İp: 95.***.**6.64
  • 1