onurimir4
onurimir4 (üye)
Ankara / Amatör

2. El Makinada Nelere Dikkat Edilmeli?

arkadaşlar bir fotoğraf makinesi almayı planlıyorum öğrenci bütçesiyle hareket edeceğim 2. el bir makine alırken body ve lens konusunda dikkat etmem gereken konular nelerdir aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Tarih: 21 Eylül 2010, 13:34 - İp: 78.***.**1.57
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

genel olarak gövdeyi incele, kullanıma bağlı olarak yıpranmalar var mı yok mu bakarsın. tuşlar fonksiyonlarını yerine getiriyorlar mı incelersin. lenste çizik, ezik,mantarlaşma var mı bakarsın.lcd'de ölü piksel olabilir. bunlar kozmetik yönü. autofocus yapıyor mu diye bi kaç fotoğraf çekersin. kolay olması için düz beyaz bi kağıdın falan yada karşı ışık alırken fotoğraf çekersen tozlanma varsa görebileceğini düşünüyorum. toz giderme sistemi olan yeni makinalarda böyle bir sorun olmaz herhalde. shutter sayısına bakmalısın. canonda bakma imkanın yok. kullanıcı kaydı devam eden şekilde ayarladıysa fotoğraf numarasına göre tahmini anların. photome diye bi yazılım vardı sanıyorsam nikonların shutter sayısını gösteriyor. benim aklıma gelenler ve buradan öğrendiklerim bu kadar.

Tarih: 21 Eylül 2010, 15:14 - İp: 213.***.**9.229
onurimir4
onurimir4 (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim bu arada sizin de bu konuyu açmış olduğunuzu gördüm
aslında bu konunun bir çok kişi tarafından açılmış olduğunu da düşünmüştüm ama ilk bi kaç sayfadan sonra okumaya da erindim açıkçası site yönetimi beni affetsin

Tarih: 21 Eylül 2010, 23:05 - İp: 78.***.**7.156
  • 1