reala
reala (üye)
İstanbul / Amatör

Fujifilm S6500 Sensor Arizasimi ?

bir arkadasimin makinasi gece çekimlerinde iso 200 de bile çok fazla noise olusturuyor ki bu makinenin artılarından olarak yüksek iso performansı gösterilir.

Aşağıda fotoğrafı yükledim sağdan 2.binanın üzerine bakarsanız bir noktacık görüceksiniz bu ölü piksel midir ve bu kadar noise normal midir?

http://www.niptucktr.com/a.jpg

Tarih: 28 Haziran 2007, 18:32 - İp: 85.***.**7.193
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Son 15 günde aynı sorundan yakınan 4. 6500fd kullanıcısısınız. (forumlarda rastladığım) bazı kullanıcılar ise makinelerinde böyle bir şey olmadığından bahsediyor.

Sensör arızası değil, bunlar noise de değil. Sensörün uzun pozlama sırasında aşırı ısınması nedeniyle görevini yapamayan pikseller. 6500fd de NR olmaması da sorunu körüklüyor. Gece uzun pozlamada oluşuyormuş bu sorun, fotokritikte açılan bir konuda da kullanım kalvuzunda da bu sorunun yaşanabileceğinin yazdığını okumuştum.

Çözüm ne olabilir, iso 100 kullanın, pozlama süresini uzaltın. Kesin bir çözüm olmaz ama işe biraz olsun yarayacaktır.

Tarih: 28 Haziran 2007, 18:49 - İp: 88.***.**9.193
reala
reala (üye)
İstanbul / Amatör

cevap yazdiginiz icin tesekkurler ...

makina benim degil , acikcasi uzun pozlamada noise olur ama bukadarmi cok olur , bende s9600 almayi planliyorum uzun pozlamada s9600 nekadar noise olusturuyor merak ediyorum .... eger bu bir ariza ise garanti kapsamindami ?

Tarih: 28 Haziran 2007, 19:03 - İp: 85.***.**7.193
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bu bir arıza değil, zaten söylediğim gibi bunlar noise de değil.
ben sitede 9600 incelemesini yapan pazarbey e sormuştum, o 9600 de böyle bir sorunun olmadığını söyledi....9600 de yok yani....

Tarih: 28 Haziran 2007, 19:17 - İp: 88.***.**9.193
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

iso200de 15 sanıye pozlanmıs..bana biraz fazla kirli geldi goruntu..bınalarda yatmıs resmen,bukadar bozulma beklemiyordum..
ısoyu endusuge alıp tekrar cekim yaparsanız daha temiz olacaktır..bahsettiginiz piksel buffalonunda bahsettigi ısınmadan olusabılır..

Tarih: 28 Haziran 2007, 19:27 - İp: 88.***.**2.66
  • 1