pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Fuji S-100 Fs Test

TEmel özellikleri:

8th-generation, 2/3" SuperCCD HR sensor with 11.1 effective Megapixels
F2.8-5.3, 14.3X optical zoom lens, equivalent to 28 - 400 mm
Optical image stabilization
Manual zoom and focus rings
2.5" tilt-able LCD display (230k pixels) + electronic viewfinder
Full manual controls; ISO goes to 3200 at full resolution, 6400 at 6MP, and 10,000 at 3MP
Dynamic range can be expanded by up to 400%
RAW image format supported
Can take up to 3 RAW or 7 JPEGs in a row at 3 frames/second; dropping the resolution to 3MP lets you take 50 shots in a row at 7 fps
Three film simulation modes: soft, Velvia (vibrant), and Provia (general use)
Face Detection can find faces in profile; redeye can be removed automatically
Hot shoe for external flash
Can record movies at 640 x 480 (30 fps) with sound; zoom can be operated while recording (obviously)
25MB onboard memory + xD/SD/SDHC card slot
Uses NP-140 lithium-ion battery; battery life numbers not available
USB 2.0 High Speed supported
Ships in February for $799
#pazarbey' tarafından 27.01.2008 17:26:10 tarihinde düzenlendi.

FUJİ S 100 FS DEĞERLENDİRME
100 fs. Makinana görünüm olarak tam bir slr olmuş. Özellikle bunun için çabalandığı belli oluyor. BU sebeple Dslr likeler arasında bayağı etkileyici bir yere sahip olmuş. 28-400 aralığındaki objektifi ve bunun kaplamı gerçekten tam bir slr objektifi imajı vermekte
28-400 aralığındaki objektif her türlü kulanım için ihtiyaçları karşılamaya yetecek kadar iyi bir aralık. Geniş açıdan teleye kadar tüm çekimlerde yeterli. 2.8 , 5.3 aralığındaki objektif telede düşük enstantanelere sebep olsada titreşim engelleme sistemi sayesinde çokta sorun olmuyor. Bu objektif son derece keskin fotoğrafları hem geniş açıda hemde telede verebiliyor. Pekçok slr objektifi gibi geniş açıda ve açık diyaframda kenarlarda bozulma yapmıyor. Lakin mor saçak sorunu hala devam etmekte.
Lcd si 2.5 inç büyüklükte ve son derece kaliteli. En az samsung gx10 lcd si kadar iyi. Lakin vizörde kullanılan lcd nin çözünürlüğü düşük. Bu sebeple sorun oluyor. Lakin renk olarak lcd ye göre daha gerçekçi.
Düğmeler konusunda 9500 ile başlayan şyekil devam etmekte.BU anlamda büyük bir fark yok. Yalnız menü tuşları sanki daha küçük yapılmış gibi. Biraz daha büyük olmasını tercih ederdim.
Tuş takımı konusunda 2 eksiklik halen devam ettirilmiş. Bunlardan birisi büyütmede menünün yukarı ok tuşunun kullanılması. BUnun yerine tekerlek ile büyütme sağlansa çok daha kullanışlı bir hal ortaya çıkardı. Ayrıca manuel kullanımda Enstantane tekerlek ile ayanlanırken diyaramın ayarlanması için İnfo tuşana basmak gerekiyor. Bunun yerine ön tarafa bir tekerlek ilave edilebilirdi.
Flaş açılışı eski modellere göre yumuşatılmış.YEterli flaş mesafesinide sunuyor makina. Af yardımcı ışığı sayasende karanlık ortamlyarda dahi yeterli af yetisine sahip makina. Bu af ışığı aynı zamanda videoda lamba olarakta çalışıyor. BU çok güzel bir özellik.
Video kalitesi yeterli. 2 boyutta ve sadece 30 fsb de video çekimi yapıyor makina.640x480 yeterli kalitede.320x240 ise hiç kullanmadım. 2 gb karta 30 dk kayıt yapıyor makina. Videoda zoom kullanılabiliyor. Bu bence video çeken bir makinada olması gereken bir özellik.
MAkinanın enerji koruma özelliği 5 ve 2 dk lık zamanlamaya tabi. Kapanınca tekrar açma tuşundan açmak gerekiylor. Lakin bunun yerine çekim tuşuna basıldığında tekrar açılma gibi bir özellik konulmuş olsa çok iyi olurdu.Açılma süresi başka makinalara göre çok iyi olsada beklemek pekte hoş değil. Özellikle Dslr kullandıktan sonra .
Makina focus hızı konusunda iyi. Fz 50 den azık daha iyi bir zamanda focus yapıyor. HEmen hemen hiçbir isabetsiz focusu olmuyor. LAkin 9500 ve 9600 arasındaki focus hızı artışını bek 100 fs de de beklerdim. attabilki 9600 biraz daha hızlı .Ancak yeterli bir hıza sahip.
Makina beyaz dengesini inanılmaz bir doğrulukta yapıyor. BEnim gibi pentaks k10d veya samsung gx10 kullanan birisi için bu inanılmaz bir başarı.Hiçbir zaman manuel ayara ihtiyaç duymadım.
Makina renkleri gerçeğe en yakın bir biçimde veriyor.Fotoğraflar başka Dslr likelere göre daha yumuşak. Böylece çok daha başarılı portre ve tabiat fotoğrafları veriyor. Ayrıca noiseyi en alt düzeyde veriyor. Hatta noise konusunda Dslr lere yakın bir yere gelmiş makina. BAzen 400 ısoda çektiği fotolara inanmak zor. Mükemmel bir performans sunuyor bu bakımdan.
Fotoğraflarda verdiği ayrıntıda dikkate değer düzeyde.Büyüyen sensör boyutu ve ccd teknolojisi sanırım bu başarıyı getirmiş. Objektifinde yardımı ile çok güzel fotoğraflar veriyor.MAkinaya fotoğraf kalitesi konusunda söylenebilecek hiçbir şey yok. TAbi bunda titreşim engellemenin yardımınıda unutmamak lazım. Makinanın titreşim engelleme sistemi olağanüstü başarılı çalışıyor. BU bakımdan canon s2 , samsung gx10 dan daha iyi.
Full telede makina 2 metreden aşağı mesafede otamatik netleme yapamıyor. BEn bu mesafenin 1 metra olmasını isterdim.
Seri çekim özellikleri son derece geliştirilmiş. Saniyede 2 raw ve 7 jpeg çekebilmekte. Ayrıca son yedi seçeneğide var. Ayrıca 3 mp de 50 kare çekebiliyor. Bu bakımdan son derece başarılı.
Iso 100 ve 10.000 aralığında . 10.000 Aralığında 3 mp çekebiliyor. 6400 de ise 6 mp de. Makina 400 ısoya kadar kullanılabilir fotoğraflar veriyor. 800 ıso ise idera eder.
Pilolarak kalem pil yerine lityum pil kullanılmış. BU benimiçin bir eksi. Zİra bir seferde lcd kapalı olarak 500 foto çekiliyor. BU benim gibi bir fotoğraçı için yedek pil demek. Bunun yerine kalem pille devam edilmeli idi. Bazıları tarafından ağırlık yapacağından bahsedilmekte isede bence ağır bir makina çok daha iyi olur. Fuji yedek pilini uygun bir fiyatla satarak bu hatasını düzeltmeli.
Ayrıca çift kart yuvası yerine tek kart yuvası kullanılmış. Ancak SD ve XD kart aynı yuvadan kullanılabiliyor. Bunun yerine 2 kart yuvası ayrı ayrı olmalı idi.Makinının karta yazım hızı iyi. Lakin normal hızlı XD kartlar yazmada biraz yavaş. Özellikle seri çekimde hissediliyor.Bu sebeple Ekstrem 3 sd kart veya hızlı XD kart tavsiye ederim.
Menü sistemi çok kullanışlı. Ayrıca tamamen Türkçe olması iyi olmuş. Kullanım modlarınıda Türkçe olarak açıklaması çok güzel.Bu bıkamdan hiçbir sıkıntı yaşamadan menü içinde dolaşmanız mümkün. Konica minolta z2 den sonra gördüğüm en iyi menü.
Makina özelli olarak 4 tane hazırlanmış film benzetimi adı verilen seçenekler sunuyor.Bunlardan PROVİA tür kullanım için, VELVİA canlı görüntüler için, YUMUŞAK VE PORTRE seçenekleri var. BUnlarla beğendiğiniz renk ve keskinliği elde etmeniz mümkün.Ayrıca manuel olarakta seçebilirsiniz.
SONUÇ:
MAkina gerçekten çok güzel. DSLR alamayan veya almak stemeyenler için en uygun seçenek denilebilir. KUllanımı kolay, son derece hızı ve kaliteli fotoğraflar sunmakta. Bazı eksiklikleri olsada şu ana kadar yapalan en iyi DSlr like. Lakin şu an için 1700 lira olan fiyatının fazlalığında herkes hemfikir.
9500 ve 9600 de olmayan titreşim engelleme sisteminin konulması ve telesinin uzatılması ile mükemmel bir hale gelmiş makina.BU bakımdan manzara çekimi portre çekimi kuş çekimi makro çekemi için mükemmel bir seçenek.Özelikle Raynoks Dcr 250 ve 150 ile mükemmel bir iyum içine giriyor makina.
Zoom kullanılabilien videolarıda tetminkar olduğu için bu tür bir kullanım içinde ideal makina.

Artıları:
1-Çok iyi fotoğraf kalitesi ve detay
2-Çok kaliteli ve kullanım aralığı çok iyi objektif.
3-Kaliteli lcd
4-ÇOk iyi gövde yapısı ve görünümü.
5-Seri çekim seçenekleri
6-Videoda karanlık ortamda lamba.
7-TÜrkçe ve kullanışlı menü.


Eksileri:
1-Tek kart slotu
2-Kalem pil yerine Lityum pil-Yeterli olmayan pil ömrü
(KUllanım klavuzuna göre 250 , benim lcd kapalı kullanımıma göre 500 fotoğraf çekiyor)
3-Kenarlarda Mor saçak
4-Af hızı ve arka arkaya çekim hızı 9600 e göre büyük ilerleme kaydetmemiş.
5-Seri çekim modu hariç önizleme kapatılamıyor. Ara arkaya çekim hızı bu sebeple düşüyor.
6-Videoda 15 fsb seçeneği yok. DAha yüksek çözünürlükte de video kaydedebilmeli idi.
7-TElede en az 2 metreden focus yapabiliyor.
Olmasını istediklerim.
1-Video kaydının tek tuşla yapılabilmesi.Canon s2 de tek tuşla kayıt yapılabiliyor ve bu çok kullanışlı bir özellik.
2-Fotoğraf izlemede büyütme fonksiyonu kullanımı son derece kullanışsız.Büyütme fonksiyonu mennü çevrisindeki yön tuşları ile yapılıyor. Lakin sağ sol aşağı yukarıda aynı tuşlarla kontrol ediliyor.Bu kullanımı zorlaştırıyor. BUnun yerine büyütme ayar tekerleği ile yapılsa büyük kolaylık olur. Fotoğraf değiştirme tuşuda menüdeki sağ sol tuşları olur. Sanırım yazılımla düzeltilebilir.
3-Standby fonksiyonu 2 veya 5 dk içinde kapatmaya ayarlı. BUnun yerine gene 2 veya 5 dk de kapansa , ancak çekim düğmesine basınca makina açılsa çok ama çok kullanışlı olacak.
4-Abartıyorsun diyeceksiniz ama bu gövdeye batery grip çok güzel olurdu. BEn gripli olarak kullanmak isterdim. Lakin sanırım bu imkansız bir dilek.
5-KEşke fiyatıda 1000 dolarlar civarında olsa idi.


#pazarbey' tarafından 06.08.2008 21:38:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ocak 2008, 12:01 - İp: 88.***.**5.228
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

hayırdır,fuji olağanüstü 1.7 lik sensöründen vazgeçmiş

ya pazar işin yok mu senin ...800 dolara dslr alınıyor derdik eskiden, şimdi 800 dolara dslr ve iki objektif veriyorlar

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 12:58 - İp: 88.***.**8.27
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr almaya hala direnenler mi

neden hala???? DSLR almanın nesi kötü ??

ya pazar git yat uyu allah aşkına ya...DSLR ler öle bir raddeye geldiki 1600 iso da bile cam gibi fotograf veriyolar.. sen neler diyon...

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 13:40 - İp: 88.***.**5.6
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yok erdem , o kendi direndi ya , tam 3 sene

ama eminim ki almayı düşünüyordur

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 13:42 - İp: 88.***.**8.27
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dunesa sen lafı neresinden anlıyorsun acaba. Bizim buralarda senin gibiler için lafı...... den anlıyor derler.
BEn bu makina slr almaya hala direnenler için dedim. Anlıdın. Zor ama bi daha dene.
Sevgili buf sen az çok anlarsın benim dilimden. Ben fiyatını fazla ubluduğuma belirttim zaten. Bu tür makinalar 500 doların üstünde kolay kolay alıcı bulmaz artık. Özellikle buyurduğunuz gibi 800 dolara 2 kitle dslr verilince.
Lakin arz ettiğim gibi 500 dolar civarında bu tür makinaların kullanıcısı her zaman olacaktır.Bu normal. Kullanımı çok kolay bunları. Fotoları slr gibi değil ama idare eder. 28-400 de çok iyi bir aralık bence.

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 14:18 - İp: 88.***.**8.83
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bu kavga bitmeyecek dimi..

yani bunu alana kadar git dslr al kavgası

bence büyük yanılgı içindesiniz..
fıstıklı baklava yiyeceğine git karaköy böreği ye demek gibi bişey değil mi bu..
yada sıteyşın yerine pikap önermek gibi bişey değil mi

like ile dslr arasında kullanım açısından farklar yokmu..

bence yerine göre bir like makineye 5 bin dolar verilir ama bi dslr ye 5 yüz dolar verilmez... farklı şeyler yani mukayese edilmemeli

topiği açan şahsıyeti gıyabında kınadığım gibi yetmez üstüne birde kezzap atasım geliyor..

nifakbey lütfen forumda hizipçi hareketlere meydan vermeyelim

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 14:47 - İp: 88.***.**3.189
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

rokomet sen de büyük yanılgı içindesin
en kötü DSLR, ama en kötü dslr ,like bir kameradan iyidir, aksi teorik olarak olanaksız gibi bir şey

dslr ve dslr-like makineler elbette kıyaslanır. kullanım açısından bence fark yok.
ikisini de autoya alıp kullanırsın istersen ,ne farkeder ki?

A,P,M zaten evrensel, mantığı 100 sene önceki makinelerde de aynı bu gün de aynı .
A modunda çekim yapmak hiç farketmez .
Sadece M , dslr-like makinelerde daha kolaydır çünkü ekran anında tepki verir.
Ama alan derinliğinin de bir anlamı yok gerçi dslr-lik makinelerde


Ha tabi, alacak olanlar vardır mutlaka ... Onlar için fena durmuyor...

Bir de bu tip makinelerde hep bir şeyler eksiktir.
Şimdi makineye baktım, hah tam olmuş, IS filan var, manuel objektif var derken bu sefer de sensörü küçültmüşler

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 14:57 - İp: 88.***.**8.27
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

eh pufidik sen kaşındın..

ne demek fark yok..
sen kendi tercihlerini genel tercihlermiş gibi kabul edip öyle konuşuyorsun...
ey hukukçu özgürlük nedir diye soracam başkasının özgürlüğünün başladığı bi yerde biten bişeydir diyeceksin..
hayır efenim.. ben sayısalcıyım.. yani eşitliğin iki tarafına bakarım.. eğer eşitlik sağlanıyorsa önerme doğrudur.
Ben durduk yere gelip senin elindeki makineyi gasp etmeye özgürüm.. senin özgürlüğünü kısıtlıyorum diye bu özgürlüğüm yok denemez.. ha nolur gasptan kodese girer yatarım, yada gasp etmeye çalışırken gözümün üstüne bi yumruk yerim.. bu ödeyeceğim bedeldir.. yani özgürlüğümün bedeli budur ve eşitliğin iki tarafında bunlar durur..

şimdi kendi kişisel özgür tercihlerini yapan bir kullanıcı bir dijital görüntü algılayıcı ister.. ve derki ben objektifle falan uğraşmayacam oymuş buymuş hiç bulaşmayacam alacam bir cihaz ve aynı zamanda video kaydıda yapsın istiyorum.. sen diyebilirmisin hayır efenim böyle bişey isteyemezsin fotoğraf çekeceksen video özelliği arayamazsın.. pöh yani yav adam istiyor kardeşim.. şartı bu..
şimdi bu adama 5 yüz dolara 1DslxMark IV n versen almaz.. video yok çünkü.. ama parası varsa ve yakın çevresindeki tek like Zonzong gx li bişeyse beşbin doları ayıla bayıla verir..
eğer hala ısrar edersen beni anlamamakta konuyu dini yönden ele alıp tartışmaya devam edecem

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 15:09 - İp: 88.***.**3.189
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Şimdi positif gelip hipinizi şikayet etcek. Zaten rakometin tabiri ile pufidikin makinası illegal. Alıvercekler elinden kaçak 40d sini görcek gününü.
Bufaloya katılmamak mümkün değil. Dslr ile likenin çektiği fotolar arasında dağlar kadar fark oluyor. Ama ehil birinin elinde. Şimdi bakınız bufalo nun dslr si ile çektiği şu fotoya.
Yalnız lütfen alıcınızın ayarları ile oynamayın. Bozukluk orijinalinden. Bu fotoğraf DÜNYAYI KURTARAN ADAM gibi tüm fotoğrafçılık kurslarında ve üniversitelerde derslerde konu edilecek değerde.

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 15:17 - İp: 88.***.**8.83
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yav kardeşim,anlayışın kıt mı senin? Ya da doğduğun gün kafanın üstüne mi düşmüşsün? Sana kaç kere söylemem gerekiyor, gına geldi bak, İnk efekti o ,photoshoptaki ink efekti. Ama sen ömrü hayatında photoshop nedir bilmediğin için anlayış göstereyim diyorum ama yok , anlamıyorsun ki...
Hem fotoğrafımı ne hakla çalarsın Seni şimdi şikayet edeyim mi

Kendi sarımsı DSLR kameranla karıştırma ..
Al sana orjinali.

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 15:26 - İp: 88.***.**8.27
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

rokkomet, 400 liraya bile video kaydı yapan kameralar var, DVD ye yazanlar,kasete yazanlar kaç lira filmiyorum
DSLR-like alan herkes eninde sonunda DSLR alır ve o aldığı DSLR_like kamerayı yok pahasına satar

Bak işte canon 450d IS taşıyan objektifle 800 dolara satılacak, ya da sony a200 iki lensle birlikte 900 dolar...

 

Tarih: 26 Ocak 2008, 15:30 - İp: 88.***.**8.27