rkn_cubuk
rkn_cubuk (üye)
İstanbul / Amatör

Yardım

daha once dıgıtal fotograf makineleri ile yuzlerce fotograf cektim fakat digital makinelerde bildiğimiz gibi tum ayarlar otomatık yapılıyor. babamdan kalma olan canon ftb makıneyı artık kullanmak ıstıyorum. en azından aynadan gelen sesi duymak insana ayrı bir zevk veriyor. fakat bu makınenın kullanımını bilmiyorum. faydalanabileceğim bilgilere nasıl ulasabilirim. bana yardım ederseniz sevinirim. kitap ismi, link, yada sizin desteğinizle sadece fotograf cekmenın zevkıne artık bende varmak ıstıyorum

Tarih: 30 Aralık 2005, 08:26 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Dijital makinelerde tüm ayarlar mutlaka otomatik yapılacak diye bir kural yok. Manuel ayar yapılmasına izin veren makineler de elle ayar yapılabildiği gibi, diyafram veya enstantane öncelikli çekim modları da kullanılabilir.

Canon ftb kullanmıştım. Vizörün sağ tarafında (seşilen perde hızına ve ortam ışığına göre) aşağı yukarı hareket eden bir pozometre çubuğu göreceksin (makinede pil yoksa çalışmaz) Objecktifin diyaframını değiştirdikçe, yine vizörün aynı tarafında bir çember de aşağı yukarı hareket eder. Diyaframı, çemberin, pozometre çubuğu ile üstüste gelecek bir değere getiririsen pozlama doğru yapılır. İçine koyulan filmin ISO ayarı da elle yapılır.

#ocaklilar' tarafyndan 30.12.2005 09:20:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2005, 08:46 - İp: 85.***.**5.234
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

www.aydinlarfoto.com
Kendi hazirlattikleri bir temel fotoğraf bilgileri kitapları var. İşine yarayacak tüm temel bilgileri bulabilirsin. Kolay gelsin.

Tarih: 30 Aralık 2005, 11:50 - İp: 81.***.**8.239
rkn_cubuk
rkn_cubuk (üye)
İstanbul / Amatör

verdiğiniz bilgiler için tesekkurler.

Tarih: 31 Aralık 2005, 11:36 - İp: 85.***.**8.108
  • 1