xnewier
xnewier (üye)
İstanbul / Amatör

Yamuk Binalar

GEÇEN GÖKDELEN TARZI YÜKSEK (OTEL) BİR BİNANIN FOTOGRAFINI ÇEKEYİM DEDİM ANCAK BİNA FOTO.DA YAMUK DURUYORDU. OLMASI GERKTİĞİ GİBİ DURMUYORDU.
BU SORUNU NASIL HALLEDEBİLİRİM. MAKİNEM FUJİ S5700 ÇEKİM SENARYOLARINDA BU TARZ ÇEKİMLER İÇİN BİR UYGUN BİR ÇEKİM SENARYOSU VARMI? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Tarih: 29 Ekim 2007, 23:48 - İp: 88.***.**8.23
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

bina değil.. siz olmanız gerektiği gibi durmuyordunuz..

alınmayın.. şaka..

durduğunuz nokta eğer zeminse.. anlattığınız durum kaçınılmaz.. uygun mesafede, bir başka bina içerisinde olmalıydınız.. farz edelim 50 katlı bir gökdeleni çekeceksiniz.. uygun mesafede bir binanın 25. katında, o gökdelene doğru baktığınızı düşünün.. yani görüntüyü ortalayabileceğiniz noktaya gidin.. diyebiliyorum..

Tarih: 30 Ekim 2007, 16:20 - İp: 85.***.**6.118
doganbatur
doganbatur (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

Sizin şikayet ettiğin görüntü, fotoğrafçılıkta perspektif bozulması olarak bilinir.

Bazı makineler için perspektif düzeltici objektifler üretilmiştir, üzerinde PC harfleri vardır, diyaframı ile makine arasında bağlantı yoktur, kullanılan makinenin bu tip objektifleri destekliyor olamsı gereklidir.İncelemek isterseniz PC lensler ile ilgili site; http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ProductCatIndexAct&fcategoryid=156

http://www.nikon.co.jp/main/eng/portfolio/about/history/nikkor/n17_e.htm

Sadece perspektif düzeltmek ve mimari fotoğraf çekimi için üretilmiş makineler vardır.

Tarih: 31 Ekim 2007, 12:40 - İp: 88.***.**4.173
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

PHOTOSHOPTA DÜZELİR. AMA ANLATMASI ZOR.

Tarih: 31 Ekim 2007, 18:27 - İp: 88.***.**0.183
xnewier
xnewier (üye)
İstanbul / Amatör

hepinize yardımlarınız teşekkür ederim

Tarih: 2 Kasım 2007, 18:58 - İp: 88.***.**6.230
hellboy666
hellboy666 (üye)
Adana / Amatör

Arkadaşım senin anlattığın bu olay tamamen objektifle ilgili senin makinenin objektifi geniş açılı bu tip objektiflerde açıyı ne kadar geniş alırsan dikey hatlarda da o miktarda yamulma olur bu da doğaldır.. http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=206868&syf=12 bu benim çektiğim bir foto aynı sorunu burda da görebilirsin umarım anlatabilmişimdir.

Tarih: 12 Kasım 2007, 21:37 - İp: 88.***.**1.249
traxxas
traxxas (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

binaya 90 drece bıle dursanız tamam bınanın alt kısmı dogru kadrayla duzgun cıkabılır fakat perspektıf olayı devreye gıdere yukarı dogru kuculme olur hatta bına cok cok uzunsa bu bınanın en ust katını bız nokta gıbı gorebılırız

bu ıs sadece üretılmıs objektıfler bulunmaz aynı zamanda körüklü diye tabır ettıgımız makınalar bu olayı bırazda olsa azaltır ama perspektıf buyuk yapılarda kacınılmazdır

Tarih: 13 Kasım 2007, 11:56 - İp: 193.***.**6.246
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Ben çekerken binayı düz gösterecek şekilde fotoğraf makinemi de eğri tutuyorum. Tabi binanın tam karşısına geçme şansım yoksa.

Tarih: 14 Kasım 2007, 20:09 - İp: 193.***.**2.218
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Crop işlemini bilince neyi hallediyorsun eskidost. Crop nedir sana göre? Avatarın altına prof fotocu yazınca insan prof'mu oluyor?

''Crop'' Yamuk binayi düzelten bişeymi?

Sana göre buradan anlatılabilecek birşey değil. Çünkü anlatabileceğin bir şey yok. Bari anlatılamaz deme.

xnewier;
Genelde tüm resim işleme düzemleme programlarında perspektif düzenleme vardır.

Örneğin: Photofiltre türkçe. Sırasıyla, Filtre/Deform/Yamuk perspektif ve çıkacak olan kutucukla üsttenmi alttanmı düzelteceğini görebilirsin. Ön izlemeli çalışmanı tavsiye ederim.

Başarılar.

Tarih: 15 Kasım 2007, 14:54 - İp: 88.***.**7.214
xnewier
xnewier (üye)
İstanbul / Amatör

hepinize yardımlarınız teşekkür ederim

Tarih: 15 Kasım 2007, 17:58 - İp: 88.***.**2.182
  • 1