aliyilyaz
aliyilyaz (üye)
Ankara / Meraklı

Uzun Pozlama Ile Ilgılı Bır Sorun

merhaba Fotograf cekiminde aksam uzeri gun batarken bi manzara fotografi cekmeye calisiyorum: makinami once manzara cekimi moduna alarak cekim yapiyorum netlemeyi yapiyor yaptigina dair uyari sesi geliyor ve sorunsuz cekimi yapiyorum....
daha sonra ayni kareyi makinami tripoda baglayip ayar bolumumu enstantane oncelikli yada diyafram oncelikli veya manuel mod a aliyorum ve uzun bi pozlama icin gerekli ayarlarimi yapiyorum kisim diyafram uzun pozlama suresi ama cekime baslamak icin netleme yaptigina dair duymam gereken sesi duyamiyorum ve fotograflar flu cikiyor...

bu konuda ne yapabilecegimi bilemiyorum... ve buyuklerden yerdim bekliyorum..

cok tesekkur ederim

Tarih: 8 Mayıs 2014, 18:38 - İp: 85.***.**8.244
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Manuel ayarlarda çekim yaparken iso ayarını ayarlamayı muhtemelen atlıyorsunuz. Sorun bundan kaynaklanıyor zannediyorum. İsoyu ya yükseltin ya da otomatiğe alın. Bu arada kelvin ayarını da otomatiğe çekmeyi unutmayın. Yazdıklarımı uygulayın. Rahat çekim yaparsınız. Kolay gelsin.

Tarih: 8 Mayıs 2014, 20:25 - İp: 188.***.**9.105
aliyilyaz
aliyilyaz (üye)
Ankara / Meraklı

ercan bey cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim oncelikle...

hocam fotograflari raw formatta cekiyorum bu durumda kelvin ayarini(ben bunu beyaz ayari olarak dusunuyorum) yapmama gerek var mi ?

iso icin bende dusundum 100 den baslayip 6400 e kadar denedim ama sonuc degismedi...

Tarih: 8 Mayıs 2014, 20:34 - İp: 85.***.**8.244
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

az ışık ve kısık diyafram nedeniyle odaklama yapamıyorsunuz. uzun pozlamada odak için birkaç yöntem var. en kolayı lensi manuele almaktır (MF).
iso ile sakın oynamayın. makinenizin sağladığı en düşük isoda olacaksınız. yoksa fotoğraf değil, kum yığını olur sonuç.

Tarih: 8 Mayıs 2014, 21:10 - İp: 95.***.**4.192
aliyilyaz
aliyilyaz (üye)
Ankara / Meraklı

Kuzey bey peki flassiz cekimde netlemeyi yapıp sonra manuele alip (hem netlemeyi hem modu) ve istedigim diyafram enstantane kombinasyonunu yapsam uygun sonuçlar alabilirmiyim sizce... yada manuel netleme dışında tavsiyeleriniz var mı acaba ?
Tesekkurler. ..

Tarih: 8 Mayıs 2014, 21:32 - İp: 85.***.**8.244
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Kuzeyemir arkadaşımızın dediği gibi uzun pozlamada en düşük isoyu kullanmalısın.Enstantane öncelikli veya diyafram öncelikli modu değilde manuel modu kullan zira diğer modlarda ölçüm sistemi yanılabilir istediğn sonucu alamazsın.Netleme için makinanın af noktasını bulabileceğin küçük bir ışıkta olsa oraya denk getirmeye çalış netleme yapacaktır.Olmadı vizörden bakıp elle netlemeye çalış.Kuzeyemir benden çok daha tecrübelidir ekleyeceği şeyler mutlaka olacaktır.

#atilla61' tarafından 08.05.2014 23:55:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mayıs 2014, 23:49 - İp: 92.***.**0.133
aliyilyaz
aliyilyaz (üye)
Ankara / Meraklı

Atilla bey benim çekim yaptığım saatler gece değil o yüzden karanlığı netlemeye çalıştığım için netleme yapmıyor değil makina....
güneşin batmasını tamamlamadan önceki yarım saatlik dilimde çekim yapmaya çalışıyorum ve pro modlar dışındaki modlarda netleme sesi geliyor...

Tarih: 9 Mayıs 2014, 08:43 - İp: 85.***.**5.244
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Ali bey vizörde görünen af noktası boş gökyüzüne denk geliyorsa netleme gerçekleşmez.Bir leke görmesi lazım metleme için.

Tarih: 9 Mayıs 2014, 10:46 - İp: 5.***.**7.6
aliyilyaz
aliyilyaz (üye)
Ankara / Meraklı

Anladım Atilla bey...
yok çekmeye çalıştığım şey manzara dağ orman tepe filan...

Tarih: 9 Mayıs 2014, 10:52 - İp: 85.***.**5.244
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Ali bey aklıma gelen bu kadrajı değiştirip deneme yaptınızmı? Sonuç aynımı

Tarih: 9 Mayıs 2014, 11:02 - İp: 5.***.**7.6
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

netleme yapamadığınız çekimde kullandığınız çekim değerlerini paylaşırsanız yol alabiliriz belki.
Atilla beyin söylediği nokta da önemli. orman,dağ,tepe de olsa, odak noktanız güneşe ters düşen ve ışığını kaybetmiş homojen bir karanlık yüzeyde ise netleme olamaması doğaldır.

bunun dışında makinenizi yeniden gözden geçirebilirsiniz:
özellikle netleme çoklu mu, tekli mi, tekli ise çekim esnasında nereye düşüyür vs... kontrol edip emin olduktan sonra bizimle tekrar bilgileri paylaşabilirseniz çözüm daha kolay olabilir.

Tarih: 9 Mayıs 2014, 13:31 - İp: 78.***.**1.69