suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Uçan Kuşları Nasıl Çekersiniz?

Havada uçan kuşları LCD'den görüp , takip edip netleyinceye kadar kuş çoktan uzaklaşmış oluyor. Netliği maximum (10 x ) zoomda netliği sonsuza almam için 50 m'lik mir mesafenin olması gerekiyor ki bu sefer kuş uzak kalıyor. LCD'den kuşu takip etmek te çok zor.Hızlı enstantene kullanmam için diyaframı en açığa getiriyorum. Asa 50'den yukarısını da kullanmıyorum... Buna rağmen 50 m'den daha yakın uçan kuşları çekemedim. Daldan dala hareket eden veya uçan kuşların çekimi için neler tavsiye edersiniz?

Tarih: 6 Ocak 2005, 17:08 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

avcilikla fotografcilik biraz benziyor aslinda, bir kere makinayi surekli netlemeye almak gerekli, sonra kusa nisan alip onu takip ederek deklansora basmali. tabii makina 'surekli cekim' modunda olmali, yani saniyede bir kac kare cektigi mod var ya onda.. kus gozden kaybolana kadar kusu izleyerek deklansore basili tutmaya devam ederseniz cekilen 15-20 fotograftan bir kacinin iyi cikma ihtimali olabilir.

Tarih: 6 Ocak 2005, 17:11 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Teşekkürler Juggler.

#suysal1' tarafından 10.01.2005 09:29:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2005, 17:25 - İp: yok
fuseki
fuseki (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

sevgili hemşerim, hareketli nesnelerinfotosunu çekmek istiyorsan öncelikle büyük enstantene değerleri kullanmalısın, makinanın spor çekim modu varsa oda olur. ancak unutmaki elindeki makinanın özellikleri bu konuda temel belirleyicidir. ben saniyede 8 kare çekim yapabilen bir makinayla ve yaklaşık 1500 enstantanede martı fotoları çektim. bu tip makinalarla türk yıldızları bilhe kolayca yakalanabiliyor. dediğim gibi makinan böyle çemilere elverişli değil.

Tarih: 19 Ocak 2005, 13:10 - İp: yok
buba
buba (üye)
İstanbul / Amatör

makinanı manual focus seçeneğine al ve çek göreceksin çok hızlı bi şekilde o kareyi yakalayacak.

Tarih: 19 Ocak 2005, 18:47 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Hemşerim Denizli'lisin galiba. Denizli'li isen içinden mi , dışından mısın diyormuşum Senin makina anladığım kadarıyla ya 20 D veya 1D Mark türü makina. 100 asa 'da 1/1000 , 1/2000 arası ens. ile çok kuş resimleri gördüm. Ama küçük hareketli kuşları çekmek çok zor. Hele flaşla imkansız. 1/250 flaş hızı ve mesafe çok yetersiz geliyor. Mesela baykuşu ve yarasayı gece çekmek istesem mümkün değil. Ama intervalometre ile 1 dakika ara ile yaz aylarında kuş yuvalarında düzenek kurarak flaşlı denemeler yapmayı da düşünüyorum.

#suysal1' tarafından 26.01.2005 12:01:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ocak 2005, 12:04 - İp: yok
h.meral
h.meral (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

kuşların fotoğraflarının çekimi aslın da çok basittir...dünyanın belki de en kolay çekilen "doğa fotoğrafı" budur... anlatayım: bu tür fotoğrafları çekmek için mutlaka yanınız da 2. bir kişi bulundurmalısınz... mesela, diyelim martı fotoğrafı çekeceksiniz... ihtiyacınız olan tek şey bir fotoğraf makinası, bir de yanın da "kuru ekmek"... yanlış duymadınız; "kuru ekmek" ... binin bir şehir hatları vapuruna, güneş tam tepedeyken, duruma göre makinanız da 5 veya 7 metreye manuel focus yapın... diyafram tercihan 8-11 civarı olsun... enstantaneyi de "auto" ya alın...partneriniz ekmekleri küçük-küçük martılara doğru atsın... bir müüdet sonra geminin yanın da martı sürüsünün biriktiğini göreceksiniz... birbirinden güzel martılar ve fotoğraflar sizi bekliyor, aifyet olsun... pardon eğlenceniz-fotoğrafınız bol olsun...

Tarih: 24 Mart 2005, 17:34 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Denizli'ye deniz yapmak çok masraflı olur ama.

Tarih: 25 Mart 2005, 11:21 - İp: yok
senertat
senertat (üye)
Ankara / Amatör

gerekli malzemeler; bir kuş, bir makina, bir gemi, birde bir kaç parşa simit
Bizim buralarda kartal ve şahinler var hep resimlerini çekmek istiyorum, ya çok yuksekten uçuyolar yada ben makinayı çıkarıncaya kadar kaçıp gidiyorlar.

Tarih: 13 Nisan 2005, 14:32 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Fethiye'ye uzaklığım 40 km. Martı işini çözdük. Diğer kuşlar için av ile fotoğraf çekmek aynı şeyler . Juggler'in dediği gibi. İlginize teşekkür ederim arakadaşlar.

Tarih: 14 Nisan 2005, 09:54 - İp: yok
  • 1