korfez41
korfez41 (üye)
Kocaeli / Amatör

Titrettim Gene :)

ben iki-üç gün once canon a420 aldım kendimce ii cekimler yapyorum ama bazen manuelde cekerken foto cok net cıkıyo bazense haffte olsa gorntu kayiyo.. ozellkle yakın cekim yaprken bazen cok zorlanıyrm net yakalaymyrum... fazla cekim deneyimim yok ama bzen cok net cekebiliyrum. gece cekim yaparken mesela sokak lambalrını tam oturtamıyrum sizce bu anormallgimi nasıl aşabilirim.. yardımcı olursanız sssevinirm yoksa makinamı sorunlu yani teknik acıdanda yardımcı olursanız sevinirm

Tarih: 8 Eylül 2006, 03:14 - İp: 88.***.**4.144
onrcan
onrcan (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba, her ne kadar bu konuyu üstatlar daha iyi bilseler de, ben de bu işi yeni yeni öğrenen bir olarak yardımcı olmaya çalışayım. Gece çekimleri gündüz çekimlerine göre nispeten zordur. Çekim yaparken makinanın milimetrik titremesi bile görüntüyü titretiyor. Ya tripodla çekeceksin, ya da makinayı masa vb. şeylerin üzerine oturtup o şekilde çekeceksin (hatta makinayı, deklanşöre bastıktan bir süre sonra çekim yapması için ayarlayacaksın, böylece deklanşöre basarken oluşan titremeden de kurtulursun). Tabi bu dediklerim flaşsız çekimler için geçerli sanırım. Flaşlı çekimlerde titreme sorunu pek olmuyor.

Dediğim gibi, fotoğrafçılık konusundaki bilgilerim sınırlı. Söylediklerimde hata varsa, üstatlar düzeltirler artık

Tarih: 8 Eylül 2006, 16:49 - İp: 213.***.**4.166
korfez41
korfez41 (üye)
Kocaeli / Amatör

cok tsskur ederim onurcan kardesim dediklerini kesinlikle yapcam cok tesekkur ederim

Tarih: 8 Eylül 2006, 16:51 - İp: 88.***.**2.47
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Tripod ya da masadan faydalanamıyorsan ISO'yu yükseltebilirsin. Ya da sabit bir cisme yaslanmak, bir ağaç mesela, nefesini kontrol etmek gibi yollar da fayda sağlayabilir. Zaten tecrübe kazandıkça titremeler azalacaktır mutlaka.

Tarih: 11 Eylül 2006, 21:31 - İp: 81.***.**9.160
ugurarpaci
ugurarpaci (üye)
İstanbul / Amatör

makinen isterse nikon Dx serisi olsun ( bu makineler kapalı birer kutu gibidir ve Dslr da son noktadır) gece çekim yapacaksan tripod kullanacaksın. makro çekim için ise de muhtemelen objektifinin makro çekim olanağı kısıtlıdır. bu yüzden paraya kıyıp iyi bir objetif alacaksın. ama diğerlerinin de dediği gibi deneyimli olacaksın

Tarih: 11 Eylül 2006, 23:18 - İp: 88.***.**7.13
nurrr
nurrr (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

yakın çekimlerde makinen verdiği mesafe içinde olman gerekiyor misal kendi kendini çekerken marco moduna alman gerekiyor gece çekimleri için yeterince şey söylenmiş zaten bunları dene yine sorun olursa seve seve yardım ederiz

Tarih: 20 Eylül 2006, 17:59 - İp: 88.***.**0.216
adem yener
adem yener (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili körfez bende makinamı yani fotografçılığa yeni başladıgım zaman aynı senin gibi hatalarla karşılaşıyordum.
bunları aşman için öncelikle fotograf işini sevip üşenmeden hep fotograf çekmendir.birde denklaşöre bastıgın zaman nefesini tutmaya çalış netlikte işe yarıyan bir yöntemdir

Tarih: 21 Eylül 2006, 19:36 - İp: 85.***.**0.162
  • 1