ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Titreşim Önleme Sistemi Yararlı Mı?

Aşağıda görülen her iki fotoğraf da, aynı ortamada ve aynı değerler ile çekilmiştir. (Yetersiz ışık şartları, Perde Hızı: 1/8, Diyafram: 2.8, ISO 50)

Makinenin, yetersiz ışık şartları nedeniyle ISO yu yükseltememesi ve her iki fotoğrafta da aynı perde hızı ve diyafram değerlerinin kullanılabilmesi için bu ayarlar sabit tutulmuştur. Her iki fotoğrafta da tripod kullanılmamış ve makine elde tutularak çekilmiştir. Tek fark fotoğrafların birinde titreşim önleme sisteminin açık, diğerinde ise kapalı olmasıdır. Hangisinde açık, hangisinde kapalı olduğunu söylemiyorum.

1/8 f/2.8 çekim değerlerinin o ortamdaki ışık şartlarında yetersiz kaldığı açıkca görülmektedir. 1/8 perde hızını, elle çekimde titreşimin kaçınılmaz olması amacıyla kasten seçtim.

Makine elde tutularak, titreşimsiz bir fotoğraf çekilebilmesi için gereken perde hızının (genellikle daha sık kullanılan 35-50mm'lik odak uzaklıklarında) 1/60 veya 1/30 olduğunu kabul edersek, bu durumda bu sistemin bize en az 2-3 stop kazandırabildiğini söylemek pek yanlış olmaz sanıyorum. Ne dersiniz?

#ocaklilar' tarafından 23.01.2009 11:55:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2006, 12:36 - İp: yok
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili ocaklılar abicim bu tür açıklamalara zaman ayırıp emek verdiğiniz için çok teşekkürler.ancak müsade olursa bir şey eklemek istiyorum.

"Makine elde tutularak, titreşimsiz bir fotoğraf çekilebilmesi için gereken perde hızının 1/60 veya 1/30 olduğunu kabul edersek"
bu katıldığım bir şey ama belirli sınırlarda, taktir edersiniz ki 300mm objektif ile yada 300mm odak uzaklığına denk gelecek şekilde zoom yapıldığında bu verdiğiniz değerler üzerinden 2 yada 3 stop geriye gidip 1/8 enstantene de fotograf çekmeye çalışırsak sonuç hüsran olur sanırım.

Bu odak mesafesi ile ilgili olan kısmınıda değinirseniz sevinirim.

saygılar.

Tarih: 23 Ocak 2009, 11:44 - İp: 92.***.**8.147
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

e0s,

Bu odak mesafesi ile ilgili olan kısmınıda değinirseniz sevinirim.

Değindim, uyarı için çok teşekkür ederim.

Tarih: 23 Ocak 2009, 11:57 - İp: 88.***.**3.75
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Perde hizi - odak uzakligi dengesi icin uzun yillardir kabul edilen bir limitten bahsetsek daha acik olabilir belki:

"Odak uzakliginizin tersi, elde cekmek icin en dusuk hiz kabul edilir"..

Yani 100mm objektifle cekiyorsaniz, perde hizi en az 1/100 olmali. 300mm ile cekiyorsaniz, 1/300 den dusuk perde hizlarinda titreme belli olur..

("Titreme belli olur' diyorum cunku teorik olarak tripodsuz cekilen her fotografta titreme ihtimali var.)

Peki titresim onleyici mekanizmasi olan makinalarda nasil olacak?.. Ocaklilar'in da soyledigi gibi, 2-3 stop desek, 300mm lik bir objektifle, 1/300 yerine, 1/30 da cekebilirsiniz ki, bu da muthis bir sey..

Tabii ki unutmamaniz gereken, herkes makinayi ayni sekilde tutamaz, makinanin ele oturmasi, deklansore basarken nefes kontrolu, o siradaki dengeniz, hepsi etkili. Yani her goruntu sabitleyicisi olan makinayi alan fotografci 1/30 da duzgun cekecek diye bir kural yok.

Tarih: 25 Ocak 2009, 10:55 - İp: 78.***.**0.32
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

Juggler,

Yeni dijital makinalardaki "Crop factor"u de unutmayalim.

100 mm objektifle cekiyorsan, ama 1.5X "Crop factor"un varsa, senin objektifin artik 150mm demektir. Bu durumda 1/150'den daha hizli bir enstantane kullanman gereki.

Tarih: 25 Ocak 2009, 18:50 - İp: 88.***.**5.176
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

çok gzüel bir konu değindiğiniz için eşekkürler. bir de titreşim engelleme sisteminin yerini tutmadığı bir saha var hareketli konular. bu sistem düşük enstantanelere imkan veriyor düşük enstantane ise hareketi durdurmaz mesela ben titreşim engelleyicili sistemle panning yapmayı severim. eltitremesini alır ama konu hareketini engellemez. bu sebeple amacı çok iyi düşünülerek kullanılmalı mesela sahne çekimine kesinlikle uygun değildir. hoparlörler keskin çıkar ama sanatçılar kıpraşır. flaşsız çocuk çekimine de uygun değildir. yenidoğan çekimlerinde flaş tavsiye edilmiyor.

Tarih: 22 Şubat 2009, 12:16 - İp: 88.***.**6.172
tufanozyamak
tufanozyamak (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

mükemmel....

Tarih: 15 Şubat 2010, 03:40 - İp: 81.***.**7.204
mabeynressami
mabeynressami (üye)
İstanbul / Amatör

resimler nerede..

Tarih: 19 Şubat 2010, 14:32 - İp: 95.***.**5.68
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

#antika' tarafından 19.02.2010 20:08:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Şubat 2010, 20:07 - İp: 88.***.**5.181
rekton
rekton (üye)
İstanbul / Meraklı

Dört senedir düşünüyorum halen cevabı bulamadım.

Tarih: 1 Mart 2010, 07:15 - İp: 85.***.**2.207
a_c_c
a_c_c (üye)
İstanbul / Meraklı

gerçekten çok faydalı bir inceleme olmuş bu konuda hakkında muallakta kalanları aydınlatacak nitelikte.

Tarih: 24 Nisan 2010, 16:08 - İp: 77.***.**0.154