byportre
byportre (üye)
İstanbul / Meraklı

Tekstil Ürünlerinde Doğru Renk?

Digital fotoğrafçılığa geçildikten sonra tekstil ürünlerinin bazı renkleri fotoğrafa doğru rengi yansıtmıyor. Mesala koyu bir yeşil kahverengi tonda çıkıyor. kelvin değeri ile ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum.

sizce bu durumu neye bağlıyorsunuz?

Tarih: 10 Mayıs 2010, 15:23 - İp: 85.***.**6.170
byportre
byportre (üye)
İstanbul / Meraklı

çekimde kahveringi tonda çıkıyor lcd ekrandaki görüntüde kahveringi tonda.

yani ben şunu düşünüyorum tekstil ürününün bazı renklerini digital makina seçemiyor .

Tarih: 11 Mayıs 2010, 10:33 - İp: 85.***.**6.170
byportre
byportre (üye)
İstanbul / Meraklı

bir moda fotoğrafçısıyla görüşme fırsatım oldu. Tezim kanıtlandı . O da bu durumdan çok yakınıyor. 1,5 hafta bilgisayarda renkleri tutturmaya çalışmışlar.

Tarih: 11 Mayıs 2010, 20:31 - İp: 88.***.**5.118
byportre
byportre (üye)
İstanbul / Meraklı

konuyu nikon amerika ya taşıycam. belki çözüm olarak yeni firmware çıkartablirler.

Tarih: 11 Mayıs 2010, 20:37 - İp: 88.***.**5.118
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Birde Canon 5 D- ile dene derim.
Dijital makinalar tüm renkleri aynı verirler, objenin renginin değişmesi , verilen ışıkla ilgilidir. Birde kafa flaşı ile çekim yap , WB ayarı flaşta olsun , bir deneme yap. Sonuçları paylaşalım. kolay gelsin.

Tarih: 11 Mayıs 2010, 23:43 - İp: 62.***.**7.143
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

renk proflleriyeriyle ve ekran kalibrasyon ve witebalance (beyaz ayarıyla) ilgili bir konu bu.
canonlara profesyonel işlerde güvenirim.

Tarih: 12 Mayıs 2010, 00:56 - İp: 88.***.**3.21
byportre
byportre (üye)
İstanbul / Meraklı

kimse wb blans ayarından gibi yorumlarda bulunmasın . kelvin ile lakalı bir durum deil. makinanın kendi flaşıyla da çeksem sonuç yine aynı.çekimlerde color meter kullanılıyorum. daha önce minolta kullanıyordum aynı sorun vardı. şimdi nikon kullanıyorum sonuç yine aynı.

tekstil ürünlerinde çok ara renkler kullanılıyor füşya , mor , orman yeşili , gibi.

çelimlerde çok az bir renk değişimi olsa anlıycam diyicem kelvin ile ilgili bir durum düzeltirim. ama bilgisayarda kelvini artırmak veya düşürmek ürünün doğru rengini elde etmek mümkün olmuyor.
sonucu şurdan da çıkartabilirim ürün üstündeki aksesuarlar doğru renkte iken
ürünün rengi doğru deil.

Tarih: 26 Mayıs 2010, 15:11 - İp: 85.***.**6.170
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

kimse wb blans ayarından gibi yorumlarda bulunmasın

gerçekten komiksin usta

Tarih: 26 Mayıs 2010, 16:43 - İp: 78.***.**0.58
sdymz
sdymz (üye)
Ankara / Amatör

Eğer fotoğrafları jpeg formatında çekiyorsanız, jpeg formatının sıkıştırma özelliğinden dolayı renklerinizi bir miktar değişiyor olabilir. Jpeg'lerde farklı renk uzaylarını kullanılabiliyor. Ya da makinenizde varsayılan renk profillerinde yapmış ve unutmuş olduğunuz bir değişiklik olabilir.

Eğer jpeg çekiyorsanız, bir de raw ya da nef çekmeyi deneyin.

#sdymz' tarafından 27.05.2010 10:18:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mayıs 2010, 10:16 - İp: 95.***.**0.19
byportre
byportre (üye)
İstanbul / Meraklı

şimdi size tavsiyem
bir mor tişört satın alıyorsunuz. ister kendi fotoğraf makinanızla ister ceptelefonuzla
bir çekim yapın . Mor tişörtü elineze alıp bilgisayar başına oturup ,çektiniz kare ile elinizdeki mor tişörtün rengi birbirini tutuyor mu bakın.

umarım bunu yaptıktan sonra beni anlayan olur.

Tarih: 29 Mayıs 2010, 16:34 - İp: 78.***.**9.233
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Örnek bence yanlış . Mor tişörtün rengini PC'de gerçekte gördüğünüz renge getirebilirsiniz . ( çektiğinizde aynı olması gerekmez - makinanın her rengi işleyişi ,çevirişi veya sizin seçtiğiniz işleme seçenekleri değişik tonlar verir )

Bir mor,bir yeşil,bir sarı tişörtü aynı anda yan yana fotoğraflayıp,gerçekleri ile kıyaslayın dersiniz iş değişebilir - büyük ihtimalle haklı çıkarsınız.

Tarih: 29 Mayıs 2010, 19:51 - İp: 96.***.**4.180