qwert19
qwert19 (üye)
Ankara / Meraklı

Sanal Turda Fotoğraf Birleşitrme Sorunu

Merhaba;
Sanaltur çekim ile ilgili ptgui programını kullanmaktayım ve yeni başladım.Canon 550d sigma 8mm fish eye ile çekim yapmaktayım.Fotoları birleştirirken detaylarda çok bozukluk oluyor.Mesela yerde seramik ve tavan çizgilerinde.Sorunun nerden kaynaklandığını çözemedim bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekküler.

Tarih: 1 Nisan 2012, 00:07 - İp: 88.***.**5.69
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Sanal tur için tripodun kafası çekime uygunmu?
Fisheye ile çekim yaptığınız fotografların önce kenarlarına düzeltme programı ile işlem yapıyormusunuz?
Çekim yaparken diafram,enstantane, İso ve beyaz ayarlarının hepsinin tamamen manuel (sabit, çekimlerin hepsinin tüm ayarlarının aynı olması) olmasına dikkat ediyormuusunuz.

Tarih: 1 Nisan 2012, 00:51 - İp: 78.***.**9.119
qwert19
qwert19 (üye)
Ankara / Meraklı

merhaba evren bey;

Tripod olarak sirui marka bir tripod kullanmaktayım.Kafa olarakta nodal ninja mk II. Canon 550d makina ile manuel modda çekim yapmaktayım.Iso 400 diğer ayarlarıda manuel şekilde ayarlıyorum.DIş mekanlarda başarılı sonuçlar elde etmekteyim.Ama iç mekan detay birleştirmelerinde çok başarısızım.Bahsettiğiniz çekim ayarları ile ilgili detaylı bilgim bulunmamaktadır. İç mekanda tavan kısmında hatalar oluyor.Fotoğrafların kenalarını düzeltme programı olarak ne kullanabilirim.Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tarih: 1 Nisan 2012, 13:30 - İp: 88.***.**5.69
cakirca
cakirca (üye)
Aydın / Amatör

Merhaba; çekimlerini yaparken 90derecelik açılarla çektiğini eminim fotoğraf mak. A konumunda manuel ve f8 e ayarlı iso 200 de çekim yaptığını farzedersek, geriye nodal ninjanın body bağladığın noktanın merkez noktaya olan mm cinsinden ayarlarında sorun olduğunu düşünebiliriz, wiki.panotools.org/Entrance_Pupil_Database buradaki bilgilere göre dilersen ayarlarını yeniden gözden geçir. Ayrıca PTgui yerine başka yazılımlar tavsiye ederim.

Tarih: 21 Nisan 2012, 03:39 - İp: 95.***.**7.120
  • 1