aliteker
aliteker (üye)
Yurtdışı / Amatör

Rock Konseri/parti Resimleri Yardım

mrb arkadaslar

2/3 ay once nikon d40 (18-55mm) kamerasini aldim yani pek bi tecrubem yok
onumuzdeki cumartesi bi rock partisi vari ve kendi sitem icin resim cekmem gerekiyor.. ama malesef adam akilli tam istedigim gibi resim cekemiyorum

nasil cekmem gerekir hangi ayarlara dikkat etmem gerekir bi zahmet anlatirsaniz sevinirim

resimlerin bu sekil cikmasini istiyorum

konserlerde cektigim resimler alttaki linkte
http://www.aliteker.org/v1/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=8

o resimleride nasil daha kaliteli ceke bilcegimi anlatirsaniz sevinirim

Tarih: 5 Şubat 2009, 05:25 - İp: 85.***.**8.80
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Hem flaşla hem de uzun pozlama ile çekerseniz böyle ön plan net arka plan ışıklı ama flu çıkar.

Enstantene öncelikli modda Iso400 1/10 1/60 gibi sn hızlarla deneyin bir de...

Tarih: 5 Şubat 2009, 11:42 - İp: 78.***.**6.183
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Harici bir flaş ve hızlı (diyafram değeri ufak) bir objektif kullanman gerek , örnekdeki gibi fotolar çekmek için. sendeki objektifi yazmamışsın. Kit lens ise f3.5 değerinden başlıyorudur. F2 yada daha hızlı bir objektif, iso400-800 arası bir hassasiyet değeri ve harici flaş işini görür muhtemelen. Diğer türlü elindeki ekipman için iso 1600 denemen lazım ama onda da fotoğrafın fazla noise(gürültü) içermesi kaçınılmaz olur. Kolay gelsin.

Tarih: 5 Şubat 2009, 13:28 - İp: 78.***.**9.203
aliteker
aliteker (üye)
Yurtdışı / Amatör

drk_m kullandigim objectif 18-55
diafram degeri ufak derken ne kadar ufak
f3.5 olsa yeterlimi

Tarih: 5 Şubat 2009, 13:51 - İp: 85.***.**8.80
aliteker
aliteker (üye)
Yurtdışı / Amatör

mavi o ilk dedigini manuel modunda yapiyoruz demi?
A modunda hic resim cekmemistim

peki oyle bi ortamda net cikarmi cunku uzun bi sekilde resim cekceksem elimde mutlaka bi titreme olur buda resim netligini bozmazmi :S eger monopod/tripod ile cek diceksen oda imkansiz abi cunku ole birseyim mlsf yok

#aliteker' tarafından 05.02.2009 14:00:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2009, 13:58 - İp: 85.***.**8.80
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Bence çok güzel bazı kareler yakalamışsın,eline sağlık.
Kendi adıma black metal'den hiç hazetmem, öncelikle progresif çalan birinin konserine giderdim
İkincisi daha hızlı lens kullanman lazım. Kit lensin en fazla 3.5 diafram değerini bulabilirsin. Buda karanlık ortamda yeterli olmaz.
Örnek olarak Nikon 35 F2 kullanabilirsin. Ama bu lensler D40 ile otofokus yapmayacaktır. Ben D40X 'le 50 1.8'i keyifle kullanırdım. Ama fokusla uğraşırken istediğini bazen kaçırabiliyorsun. Sigmanın 30 f1.4 lensini kullanabilirsin. Bu lens D40'da otofokus yapar ama kullanmadım.
Iron Maiden'in fotoğrafçısı Ros Halfin'in hep prime lens kullanır. Bunların f değeri 2.8'dir.
Üçüncü olarak mavinin bahsettiği S mod. Manuel değil.
ISO'yu yükseltmen lazım. 800-1600 gibi. Noise artsada zaten gürültülü müzik dinliyoruz. Resimin gürültüsüde ortama yakışacaktır.
Örnek verdiğin resimde çeken flash kullanmış, grubuda habire flaşla rahatsız edemezsin.

Tarih: 5 Şubat 2009, 16:49 - İp: 193.***.**9.53
aliteker
aliteker (üye)
Yurtdışı / Amatör

drvolki tsk ederim
yalniz sizlerde bilirsinizki bi ogrencinin maddi durumu hic bi zaman ii olmamistir bu yuzden malesef o dedigin lensleri alamicam
suan elimdeki 18-55 ile idare etmem lazim
bu durumda o ortamda ii sekilde nasil cekerim
ortam genelde karanlik oluo pek fazla isik yok dedigin gibi surekli flashi kullanirsam sahnedeki arkadaslar bu durumdan rahatsiz olcaktir

Tarih: 5 Şubat 2009, 17:38 - İp: 85.***.**8.80
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

iso 1600, 18mm , f3.5 bu değerler en aydınlık fotoğrafı verecek olan değerlerdir.

Tarih: 5 Şubat 2009, 18:32 - İp: 78.***.**8.13
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

drk_m'in dediği ayarları kullanman gerekecek.
Sen zaten ışığı doğru açılarda yakalayarak güzel bazı kareler yakalamışsın.
Ama ışığın az olduğu ortamda ekipmanın kapasitesi daha fazla önem kazanıyor.
Yaratıcı olman gerekecek

Tarih: 5 Şubat 2009, 19:24 - İp: 88.***.**8.17
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Benim dediğim A modu değil S modu.

Flaşlı çekimlerde S e alınca daha iyi sonuçlar alıyorum ama enstantene hızı düşürmem gerekiyor.

Tarih: 8 Şubat 2009, 17:49 - İp: 88.***.**2.187
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

flaş modlarında front curtain rear curtain var bunların ne işe yaradığını merak ettin mi hiç aha bu işe yarıyor işte

Tarih: 22 Şubat 2009, 12:28 - İp: 88.***.**6.172
  • 1