zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

Resimde Hata Varmı?

merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak aşağıda resmini koymuş olduğum olay istanbul off-shore yarışından bir kare. size bu resim ve konu hakkında genel olarak bir kaç sorum olacak.
NOT: resim polarize filtre ile çekilmiştir.
1- bu resimdeki renk canlılığı sizce yeterlimi?
2-resimde panning tekniği kullanmak doğrumu sizce?
3- bu resimi 1/160 ve f10 değerleri ile çektim ama dikkat ederseniz resimde hafif bir bulanıklık var gibi bunu yok etmek için çok daha yüksek enstantene hızları kullanmakmı gerekli?
4- panning tekniğini yaparken veya tekne dahil her yerin çok net çıkmasını istediğimde nelere dikkat etmem greklidir?
5- birde makinemin max enstantene hızı 1/4000 bende gsrip bir korku var böle resimleri düşük çekiyorumki ilerde daha süratli gerekecek konular çıkarsa 1/1000li hızların üstüne o zaman çıakrım diyorum sizce yaptığım yanlış bir şeymi? yüksek enstantene hızı kullanmaktan korkmamak mı lazım?

NOT: makine canon eos350d ve lens olarakta standart 18-55mm lens var
yardım edenlere şimdiden teşekkürler..

#zoki' tarafından 24.05.2006 20:55:07 tarihinde düzenlendi.

#zoki' tarafından 27.05.2006 03:13:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2006, 20:53 - İp: 85.***.**5.165
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

yokmu anlayan ya bu işten hiç??

Tarih: 25 Mayıs 2006, 13:18 - İp: 85.***.**5.165
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

40bin üyesi olan bu sitede 100kişi forumu görüntülemiş bi tane anlayan çıkmamış.. kötü...

Tarih: 26 Mayıs 2006, 09:58 - İp: 85.***.**0.192
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

bu resmi galeriye eklersen sana kesin cevap gelcektir

Tarih: 26 Mayıs 2006, 13:09 - İp: 81.***.**6.136
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Resmin renklerinde sorun yok...

var olan bulanıklığın sebebi lensin kalitesi...gerçi bu resmi daha yüksek bir enstantene hızı ile çekmeliydin kanımca...

ayrıca paning tekiğini böle bir sürat için sanırım zor...bir sürü eleman var uygulamak için odak uzunluğu ışık koşulları...denemeden sonuçların ne olacağını bilemezsin

Tarih: 28 Mayıs 2006, 00:48 - İp: 88.***.**8.160
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler dunesea yorumların için . bir an önce benim tele bir lens almam gerekiyor...

Tarih: 28 Mayıs 2006, 11:03 - İp: 85.***.**2.197
yeg
yeg (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Üyelik silndi

Tarih: 4 Haziran 2006, 18:40 - İp: 81.***.**5.206
nurrr
nurrr (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

1.deniz ve gök mavi değil gri polorize filtre ile bu fotoğraf capcanlı olmalıydı.
2.panning tekniğini doğru kullanılmamış
3.ensantene 1/15 veya 1/30 olamlı daha bile düşe bilirsin.panning trıpod kullanılır ve obrütorrun açık kaldı süre içinde sende tekne ile birlikte uyumlu bir hareket etmelisin
4.panning tekniğinde tekne net arka görüntü yani fon diye biliriz full olmalı her iki tarafta net olunca panning tekniği denmiyor.
5.hem arkası hemde tekne net olsun istiyorsan elde çekebilirsin ensentanen 1/1000 üzerine çıkmalısının.kolay gelsin

Tarih: 5 Haziran 2006, 17:03 - İp: 88.***.**9.160
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

ya ben zaten bunu panning tekniği ile çekmedim çeksem daha mı iyi olur dedim. panning tekniği tripodsuz kullanılmazmı? bende senin gibi düşündüm nurrr polarize filtre ile masmavi olmalıydı ama griye kaçmış renkler neden böle oldu ? bu resmi çekmek için en doğru olay panning kullanıpmı çeksem daha çekici lur yoksa heryeri net çeksemmi?

Tarih: 6 Haziran 2006, 11:24 - İp: 88.***.**5.42
nurrr
nurrr (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

panning gerek yok çünkü arka fonun tek renk ve hareketsin duragan onun için pannıng gereği yok başka yerde panning tekniğini kullanmak istersen tripodsun olmuyor çünkü ensanteneni uzun tutman gerekiyor çekeceğin aracın hızına göre değişir ama 1/15 civarında olabilir.

Tarih: 6 Haziran 2006, 12:59 - İp: 88.***.**2.26
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,

Anladığım kadarı ile :
Polarize filtreyi doğru kullanmamışsınız, suyun parlaklığından bu anlaşılıyor.

Eğer panning yapsaydınız çok daha güzel bir fotoğraf elde edecektiniz bana göre .Bu teknikte siz tekneyi takip edecek hızda diyafram ve enstantane ayarlayacağınızdan teknenin haricinde geri kalan her şey flu ve akar bir görüntü oluşturacaktı.Bu fotoğrafta ise yüksek enstantane de , stop değerleri iyi ayarlanmamış bir fotoğraf görüntüsü var.Objektifinizin kalitesini bilemem ama başka sbepler de cansız fotoğraflar üretmenize sebep olabilir ki bu sebepler bir kaç taneden fazladır.Paniningle fotoğraf pozlamak zor değil ama üzerinde biraz çalışmak , alışkanlık kazanılması gereken pozlama türlerindedndir. Tripodsuz da pozlanabilir yeterki objeyi takip ederken yatay düzlemde yukarı aşağı mümkün olduğnca az oynatabilin . Tripodla bu biraz daha kolaylaşır ama, her zaman tripod üstünde olmayabilir makine .. ben şöyle bir benzetme getiriyorum, nasıl ki vitesi her defasında doğru yere oturtuyorsanız arabanızın, bu da buna benzer .. Yani alışmak gerekiyor.. Peki süre nedir? süre sizin takip edeceğiniz objenin hızına bağlantılı olarak sizin de saliseler içersinde hızla yatay olarak saga ve sola dönme hızınıza orantıdır. bazı fotoğraf kitaplarında hareketli objenin hızına orantılı olarak kullanacağınız enstantane değeri veriliyor..Ama 60 ve altı enstantanelerde paning yapabilirsiniz..

sevgiler

Tarih: 8 Haziran 2006, 21:47 - İp: 81.***.**6.27