hamerath
hamerath (üye)
Ağrı / Amatör

Reflektörlü Kıyafet Flaşı Öldürüyor..

çalıştığım birimin üniformalarının muhtelif yerlerinde reflektörler var ve ben faaliyet çekimleri yaparken flaş patlaması durumunda kıyafetlerin üzerinde bulunan reflektörler bütün ışığı emiyor.. çoğu çekimlerde kapalı mekanlarda olduğu için flaş kullanmak zorunda kalıyorum..

reflektörlerin ışığı emmesini nasıl engelleyebilirim..

şimdiden teşekkür ederim..

Tarih: 8 Aralık 2010, 11:47 - İp: 88.***.**5.78
yukselp
yukselp (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Reflektör, adı üstünde yansıtıcı bir şey. Işığı nasıl öldürüyor anlamadım.
Şunu detaylı anlatır mısınız, reflektörler çektiğiniz kişilerin üzerinde mi,
şikayetiniz nedir, karanlık çıkması mı?

Örnek göstermeniz mümkünse daha iyi olur.

Tarih: 9 Aralık 2010, 10:16 - İp: 78.***.**3.243
hamerath
hamerath (üye)
Ağrı / Amatör

şöyle söyleyeyim bizim giydiğimiz üniformaların üzerinde reflektörler var çünkü motosikletli ekipleriz.
ben çekimleri yaparken kıyafetin üzerindeki reflektör bütün ışığı emiyor (flaş ışığını) ve foto karanlık çıkıyor.

Tarih: 17 Aralık 2010, 16:35 - İp: 85.***.**5.223
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Yüksel Bey'in de işaret ettiği gibi, reflektör ışığı *emmez*, *yansıtır*. Fotoğrafın karanlık çıkmasının nedeni, yansıyan ışığın makinenin pozlama sistemini yanıltmasıdır. Flaşlı çekimlerde, çekim öncesi ön bir flaş patlar, geri dönen ışığa göre asıl flaşın gücüne karar verir (Pre-flash). Reflektörlerden yansıyan ilk flaşın ışığı, konuyu çok aydınlıkmış gibi gösterip makineyi yanıltıyor ve asıl flaş çok az bir güçle patlıyor diye düşünüyorum ben.

Tarih: 17 Aralık 2010, 23:27 - İp: 95.***.**4.183
hakangurol
hakangurol (üye)
Uşak / Meraklı

kırmızı göz önleyiciyi kapatırsan flash tek seferde patlayacaktır,
reflektör yerleri gene parlak çıkar ama genel olarak kadrajdaki konular belirgin hale gelir, daha sonra photoshopta gerekli düzenlemeleri yapabilirsin.

Tarih: 5 Ocak 2011, 09:37 - İp: 85.***.**7.189
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bence pro çekim olmayacaksa üzerinde uğraşmaya değmez. ayrıca ortada örnek de yok.

Tarih: 5 Ocak 2011, 13:10 - İp: 88.***.**8.16
  • 1