alpay_ist
alpay_ist (üye)
İstanbul / Meraklı

Önerileriniz Gerekiyor

Merhaba arkadaşlar. Şuan okuduğum üniversitenin gazetesinde, çalıştığım grubun fotoğrafçısıyım. Fotoğrafçılıkla amatör seviyede ilgileniyorum. Kullandığım makine Nikon D3000. Lens 18-55mm. Sizlerin değerli önerilerine ihtiyacım var. Mod olarak manuel kullandığımı ele alın. Sorularımı sıralamam gerekirse;
1-Konuşan birinin anlık karesini yakalamak istiyorum diyelim. Auto focus açık mı olmalı kapalı mı?
2- Arka planın flu çıkmamasını istiyorum diyelim. Nasıl bir yol izlemeliyim. Diyaframla ilgili olduğunu biliyorum ama detayını bilmiyorum.
Ana sorularım bu kadar, aklıma gelirse tekrardan eklicem. Sorularım haricinde yorumlarınıza, önerilerinizede açığım. Eklemeniz gereken şeyler varsa benim için çok faydalı olacaktır. Teşekkürler.

Tarih: 12 Ekim 2011, 17:14 - İp: 178.***.**2.43
ozcanaydinoglu
ozcanaydinoglu (üye)
Ankara / Meraklı

hareketli karelerde konuyu netlemek için yüksek perde hızlarını tercih etmelisiniz. arka plan diyafram en küçük değerde (yani en açık) iken flu olur, diyafram değeri büyüdükçe (yani diafram kapandıkça) net alan derinliği artar yani konuda arka planda net çıkar.
otofokus konusu tamamen sizin becerinize bağlı manuel daha iyi netleme yaparım diyorsanız kapalı kalabilir
son olarak net alan derinliği diyafram değerinin yanında objektifin odak uzaklığından da (arttıkça net alan derinliği azalır) etkilenir.
başarılar.

#ozcanaydinoglu' tarafından 12.10.2011 21:12:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2011, 20:59 - İp: 78.***.**2.222
alpay_ist
alpay_ist (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkürler yanıtınız için Başka bir şeyler eklemek isteyen olursa sevinirim.

Tarih: 12 Ekim 2011, 21:26 - İp: 178.***.**2.43
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğrafçılık üzerine başlangıç seviyesinde kitaplar okursanız bu ve gelecekteki olası birçok sorunuza yanıt bulabilirsiniz

Tarih: 12 Ekim 2011, 21:50 - İp: 78.***.**1.197
alpay_ist
alpay_ist (üye)
İstanbul / Meraklı

Kitap olarak değilde internetten bulduğum bilgileri olabildiğince okumaya çalışıyorum.

Tarih: 12 Ekim 2011, 22:16 - İp: 178.***.**2.43
  • 1