burakglr123
burakglr123 (üye)
Ankara / Amatör

Odak Noktasına Nasıl Netleyebilirim ?

İyi Günler ben fotoğrafçılığa yeni başladım sitede gezme bilgi edinme imkanım oldu ama Odak noktası netlemeyi bir türlü anlamadım mesela fotoğraf çekerken ön taraf belli oluyo arkası flu oluyo makrodayken ama ben ön taraf flu arkası net olsun istiyorum ya sadece istediğim bi bölge net diğer bölge flu olsun istiyorum sorum belki çok basit belki çok zor bilmediğim için sordum. makinam Fufifilm s3400 CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Tarih: 20 Haziran 2012, 11:44 - İp: 83.***.**5.222
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

on taraf flu arka taraf net olmasi icin af yi spot a alip net olmasini istediginiz yere focusleyin diyaframi acin orasi net diger yerler flu cikar live view ozelligi varsa oradanda izleyebilirsiniz

Tarih: 20 Haziran 2012, 13:30 - İp: 88.***.**8.122
burakglr123
burakglr123 (üye)
Ankara / Amatör

Ya dediklerinizi bimiyorum işte yapmam gerekeni söyleyin siz ben yapıyım bi deniyim mesela bazı makinelerde odak noktasını istediğiniz gibi ayarlıyabiliyosunuz bu benim makinemde olmazmı ?

Tarih: 20 Haziran 2012, 14:33 - İp: 83.***.**5.222
bulo
bulo (üye)
İzmir / Amatör

makinenizin ozelliklerini bilmiyorum el kitabinda faydalanabilirsiniz af noktalarini secebilme ozelligi varmi af modlari bolumune bakin spot af varsa isiniz kolay

Tarih: 24 Haziran 2012, 17:41 - İp: 78.***.**7.39
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Ön planı net arka planı flu yapabiliyorsanız mesele yok. Tersini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

mesela fotoğraf çekerken ön taraf belli oluyo arkası flu oluyo makrodayken işte bu anda parmağınızı deklanşörden çekip makineyi bir gıdım sağa veya sola çevirerek arka planda bir yere deklanşöre yarım basarak odakladığınızda arka plan net ön plan flu olur.

Tarih: 27 Haziran 2012, 14:27 - İp: 213.***.**5.242
kob.up
kob.up (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Sorduğun çok basit aslında yapman gereken Af noktasını netlemek istediğin alana göre seçiceksin yani nerenin net olmasını istiyorsan Af noktası onun üzerine gelmeli böylece Af noktasının dışında kalan bölgeler flu yani bulanık çıkacak. Eğer çok bulanık olmasını istiyorsan diyaframı açman gerekecek yani f değerini lensinin ve odak uzaklığının izin verdiği kadar küçük değere getirceksin. Birde dediğin gibi netlediğin bölge önde duruyor ise flu çıkıcak alanın netlediğin bölgen uzak durması gerekiyor aralarında 15 20metre mesafe olsa iyi olur birde lensini olabildiğince yüksek odak uzaklığında tut mesela diyelim ki tamron 17-50 mm lensin var ise bahsettiğin olayı yapabilmek için 50 mm i kullanman daha iyi sonuç verir vesselam.

Tarih: 20 Nisan 2013, 04:50 - İp: 176.***.**6.132
  • 1