zapcom
zapcom (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikon D100 - Su Damlası

Nikon D100 ile su damlacığı nasıl çekilir acaba ayarları nedir nasıl yapılır bilgisi olan var mı acaba ? şimdiden teşekkürler..

Tarih: 23 Mart 2005, 18:39 - İp: yok
centurion
centurion (üye)
İstanbul / Meraklı

enstantane hızını 1/2000 gibi bir değere getirerek çekmeyi deneyin.

Tarih: 28 Mart 2005, 13:45 - İp: yok
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba,

1/2000 biraz abarti olur ama 1/250 ve daha hizli bir deger deneyebilirsiniz.manuel netlik sart.damlanin konumuna gore diyaframi ayarlayabilirsiniz.flasta gerekli olabilir ama en iyi yontem deneme yanilmadir sonucta buisin standarti yok.

Tarih: 26 Nisan 2005, 11:57 - İp: yok
duketaner
duketaner (üye)
Eskişehir / Amatör

evet manuel ayar şart.bana göre 1/500 iyi.bir de seri çekim moduna ayarlarsan senin için avantaj olur.ayrıca flaş yerinede masa lambası(en basiti) veya benzeri bir güçlü ışık kaynağını kullanırsan flaştan daha sağlıklı olur çünkü makineyi direk suya tuttuğun zaman flaş suda patlayabilir damla felanda göremessin:D kolay gelsin.allah sabır versin:D

Tarih: 26 Nisan 2005, 13:42 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Zifiri karanlıkta: M (Manuel) çekim moduna alıp diyaframı 8 'e alıp , Ens. kaç yaparsan yap oluyor.Manuel netleme yaparak flaşla çekebilirsin. Işık hızı 1/300.000.000 sn/km olduğundan başka bir ışık kaynağı da olmadığından dondurman mümkün. Damlanın hızı önemli değil. Flaşın da manuel çıkışının ayarlanması gerekiyor. Flaşın manuel çıkışışını sabitleyerek Diyafram 8 'de ışık az geldi ise diyaframı açarsan ışık daha fazla alacaktır. Entersan olan ens. miktarını oynamakla çekim koşullarında bir değişiklik olmuyor. Ens. kaç yaparsan yap aynı görüntüyü yakalıyorusn. Ancak diyafram veya ASA veya Flaş şiddeti ile oynarsan resim değişecektir. Burada işin sırrı ışık hızının çok yüksek oluşunda.

Aydınlık bir ortamda ise 1/1000 ens. yeterli olacaktır. Diyaframı Birkaç deneme tutturursun.

Aydınlık bir ortamda flaşta kullanmak istersen Flaş senkron hızı en az 1/500 olmalı. Yoksa damlalar flu çıkacaktır.

Benim edindiğim tecrübeler bunlar. Hangi makina olursa olsun aynı sonuca ulaşılacatır. Ben asa 50'den yukarısını tercih etmiyorum.

D100'de yüksek asa kullanabilirsiniz tabi.

Tarih: 28 Nisan 2005, 17:18 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

sonuçta makinan digital film sorunun olmadığı için minimum ayarlarda başla fotoğrafını çekmeye maksimum noktaya kadar çıkar ayarlarını ve kendin karar ver en başarılı fotoğrafın hangi pozlama değerinde çıktığına

Tarih: 7 Mayıs 2005, 22:21 - İp: yok
zapcom
zapcom (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhba arkadaşlar sonunda başardım verdiğiniz bilgiler için sizlere çok teşekkür ediyorum fotoğrafı görmek istiyorsanız adres --->> http://zapcom.sitemynet.com/hell/id3.htm
buraya su damlası fotoğraflarını ve de başka çektiğim fotoğrafları attım bilgilerinizi benimle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler

Tarih: 20 Mayıs 2005, 15:50 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Bazı fotoğraflar net değil. Diyaframı maximum kısıp flaşı gücünü veya asa'yı yükseltirseniz problem yaşamazsınız.

Tarih: 24 Mayıs 2005, 11:42 - İp: yok
  • 1