burak-03
burak-03 (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Nikin D300 Le Studio Cekim

Selamlar Arkadaslar Benim studio cekimlerimde promem var ben bu isde daha yeniyim Studioda cekdigim resimlerde birtürlü kaliteli olmuyor Makinenin üzerine takilan flasla cekilen resimler cokgüzel vede net studio da cekilen resimlerde bukaliteyi alamiyorum benim biraz bildigim ayarlari herbirini yukari ve asagi denedim birtürlü kaliteli resim alamadim birde siz degerli arkadaslara sorayimdedim Studio falaslar 2 tane birinde softbox birinde semsiye ayarlari 1,2 -Makine Nikon D 300 -Iso L1.0-L0.3-L0.7-200 devamediyor F 3,5 F22 birde zaman ayari blur danbasliyor 64 kadar gidiyor W ayari Au Günes blut fals lamba - baska ayarlarimivar bilmiyorum birtürlü cekilen resimleri zomladigimzaman noktalar cogaliyor yardimlariniz icin simdiden tesekkürler Burak-03

Tarih: 7 Haziran 2009, 03:45 - İp: 92.***.**7.218
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Rica edeceğim.. Almak isteyeceğiniz cevabın özenli yazılmış olmasını istiyorsanız, özenli şekilde soru yöneltiniz.. Bir-iki imla hatasını hepimiz yaparız, ancak bu kadar fazlası, uyarı gerektirir...

Stüdyoda manuel enstantene ve diyafram ayarlarına geçmeniz gerekecek.. asa ve renk ısısı ayarlarınıda sabitlemek, ilk adımlar olmalı.. Saygılarımla, Mete..

Tarih: 7 Haziran 2009, 14:23 - İp: 78.***.**1.197
burak-03
burak-03 (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Tesekkürler cevapladiginiz icin .. Sorumda bir yazilis hatasiyapmissam özürdilerim ben kimseyi rencide edecek yaziyazmadim sadece yardima ihtiyac oldugu icin yazdim ben almanyadan yaziyorum .basdayazdigimgibi ben profesyenel deyilim bu isde . almancayla türkcede makine ayarlari nasil söylenecek ayni deyil ben türkce nasil yazilacak becerebildigimkadar yazdim yinede tekrardan yazayim herkesden özürdiliorum yazdigim yazilarda birilerini kirdiysam

Tarih: 7 Haziran 2009, 14:53 - İp: 85.***.**5.27
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Özür dileyeceğiniz bir durum yok.. Benim, eğer sert bir ifadem varsa özür dilerim.. (ilk parağrafım, özelinize değil forum geneline hitaben olmalı idi)

Renk ısısı dediğim ifadeyi açayım; WB bölümünden kelvin değeri olarak ayarlamalıyız.. Paraflaşların marka ve modeline göre, 5000 - 5600 gibi değerler arasında olabilir.. İso 100 veya 200 tercihe göre.. Enstantene 250 nin üzeriine çıkmamak kaydıyla, 100- 125 gibi değerlerde olabilir (değişik enstantene değerlerinin, stüdyo flaşı ile çekimlerde fark yaratmadığını göreceksiniz) .. Diyafram ayarı, stüdyoda ana müdahele noktanızdır.. bu değeri deneme yanılma yöntemi ile bulacaksınız.. 8- 11- 16 gibi ana değerlerde çekim yaptıktan sonra en yakın bulduğunuz ayarlar arasındaki ara diyaframlardan birini seçeceksiniz...

Selam ve saygılar..

#mete007' tarafından 07.06.2009 17:22:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2009, 17:22 - İp: 78.***.**1.197
burak-03
burak-03 (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Tesekkürler Cevabiniz icin Yazdiklarini aynen uyguladim iso 100 F 22 - Diyafram Ayari 16-20 denedim bununla resimler biraznet yazdigin gibi .WB bölümünden kelvin deyerini Ben sadece A ya ayarladim resimleri zomladinmi resimlerde kizarma ve net olmuyor buradan neyi secmemlazim seninyazdigin 5000 -5600 deyerleri ayarlayayim.. yardimin icin tekrar tesekkürler ellerine diline saklik ..Burak-03

Tarih: 7 Haziran 2009, 18:42 - İp: 78.***.**1.147
mehmetcihan
mehmetcihan (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Burak, fotoğrafçılıkta studyo çekimi gayet spesifik özellikleri barındıran başlı başına ayrı bir konudur. Her fotoğraf çekenin bile kolay kolay iyi neticeler alamayacağı bir alandır ki siz anladığım kadarıyla daha temel bilgilerden bile yoksunsunuz.

Önerim, önce temel fotoğraf konusunda bilinçlenin sonra makinenizin teknik detaylarını çok iyi öğrenin, ardından studyo çekim teknikleri ile ilgili bilgi edinin.
Temel konularda bilgi sahibi olmadığınız için burada size yazılanları uygulasanız bile sonuç alamayacak ve biraz ezbere neyi neden yaptığınızı anlamadan yola devem edeceksiniz. Buda bir süre sonra başka bir konuda yine tökezlemenize sebep olacak.

Kolay gelsin.

Tarih: 7 Haziran 2009, 23:32 - İp: 85.***.**9.140
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

yolun başında olma konusunda bende hem fikirim. Fakat bu şu demek değildir, sen yolun başındasın bırak git bu işi yapma.
kesinlikle hayır.
bu işi yapacaksan önce bu iş nedir ne değildir gibi konularda bilgi sahibi olun. sonrasındada zaten ne yapmanız gerekiyor nerden başlamalıyım sorusuna cevabı siz kendi kendinize bulmuş olacaksınız.
önceki yazılan cevaplardan farklı olarak; geneli düşünün ve parçalara bölün her parçayı 10 numara yapana kadar uğraşın. her parça 10 numara oluca zaten doğal olarak bütünde 10 numara olmuş olur.
saygılarımla

Tarih: 7 Haziran 2009, 23:41 - İp: 88.***.**8.139
burak-03
burak-03 (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Sagolun Arkadaslar Beni aydinlatdiginiz icin haklisiniz pesetmekyok gercekden kafayi yiyecektim sinirden kafama agrilar girmisti Azkalsin 2500 € luk cihazi carpip kirasim gelmisti sagolsun bana 60 km uzakta Fotoyla ugrasan arkadasi aradim yaninina gittim cihazi ayarlattim bazi ayarlarini gösterdi orada cekimyapdim resimler süper yapdigim yanlisliklari gösterdi - Menü ayarinda iso ayarini Automatik ayarlamisim off olmasilazimmis Makinanin WB ayarlarini Almanca si Justierung yapmamisim kevildeyerini 16- F 11 olmasi lazimmis onlari ayarladi suanda cihazin cekimi iyioldu emegi gecen tüm Arkadaslardan Allahraziolsun tesekkürler hepinize Burak-03

Tarih: 8 Haziran 2009, 22:42 - İp: 78.***.**1.57
  • 1