megadeth61
megadeth61 (üye)
Trabzon / Amatör

Netlik Ayari !!!!!!!!!!!!!!!!!!

selamlar.yani bi dijtal foto. mak.aldim.acemi bi hayati karelere dokme sevdalisiyim.foto mak canon a520.benim sorunum ise su.manuel cekimde ditafram ayarini kendim ayarlamak istiyorum.bunun nedeni ise netligin derinligini ayarlamak istemem.(ondeki objeye yada arkadakine...)ama bunu yaparken fotograflarim ya karanlik yada cok parlak cikiyor.bu sorunu nasil cozebilirim.simdiden tesekkurler.

Tarih: 20 Mart 2006, 21:17 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Hangi ölçüm sistemini kullanıyorsunuz?Değişik sistemlerde deneyin.

Tarih: 20 Mart 2006, 22:02 - İp: 85.***.**9.23
ilhamid
ilhamid (üye)
İzmir / Amatör

konu macro çekimse,auto modunda çek, deklanşöre yarım bastıgında odaklama merkezinne ...yeşil kareler...dikkat et.

Tarih: 20 Mart 2006, 22:04 - İp: 85.***.**9.38
ricoz
ricoz (üye)
İzmir / Amatör

Selamlar
Anladığım kadarıyla net alan derinliği ile ilgili çalışmalar yapmak istiyorsunuz.

İlk önce şundan bahsetmeliyim manual modda makinanın tüm ayarları sizin kontrolünüzde olduğu için fotografın çok beyaz veya çok karanlık çıkmasının bir çok sebebi olabilir.

Başlangıç olarak şunları kontrol etmelisiniz;
1-ISO değeri ortmanın ışığına göre seçiniz.(50,100 çok gerekli olduğunda 200 ü kullanın, 400 ISO bu makinada kötü sonuçlar veriyor)
2-Isık kaynağının durumu
3-Ölçme sistemi

Bunları kontrol ettikten sonra, istediğiniz diyafraf aralığını seçiniz, sonra denklanşöre yarım bastığınızda sol üst köşede önünde + veya - işaret olan bir rakam belirelecektir. O rakam size pozlama telafini gösterir -2 ile +2 arasında ki diyağramın neresinde olduğunuzu gösterir, eğer -2 ye yakınsanız karanlık +2 ye yakınsanız aydınlık bir fotograf çekmek üzeresiniz.
Pozlama telafisinde optimum noktaya yani 0 (sıfıra) gelmek için diyafram değerini değiştiremezsiniz çünkü alan derinliğiniz bozulacak, enstantane hızını değiştirebilirsiniz, veya ISO değerlerini değiştirebilirsiniz. (200 ISO yu geçmeyin)
Kolay gelsin...

Tarih: 21 Mart 2006, 08:07 - İp: 85.***.**9.38
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Manuel çekim derken hem diyaframı hem de enstantaneyi manuel olarak mı veriyorsunuz. Eğer öyle yapıyorsanız seçmiş olduğunuz diyaframa göre enstantane değeriniz ya düşük ya da yüksek kalıyor diye tahmin ediyorum. Bunun yerine diyafram öncelikli çekim modunda (A veya Av) denerseniz diyaframı siz belirlerken makine ona uygun enstantaneyi kendisi belirler ve fotoğrafınız doğru olarak pozlanır.

Tarih: 21 Mart 2006, 11:49 - İp: 213.***.**5.242
megadeth61
megadeth61 (üye)
Trabzon / Amatör

arkadaslar yazdiklariniz icin cok tesekkur ederim.soyldiklerinizi deniyorum ve yavas yavas sonuc almaya basladim.tesekkurler

Tarih: 23 Mart 2006, 02:03 - İp: 80.***.**6.27
  • 1