ubuntu
ubuntu (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Net Ve Keskin Fotoğraflar

merhabalar;

kompakt makineler için net ve keskin fotoğraflar nasıl çekilebilir.iso, pozlama ayarları hangi şartlarda naasıl olmalıdır.benim makinem canon ixus 65.özellikle aynı model kullanıcıları tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

herkese teşekkürler.

Tarih: 1 Nisan 2007, 23:42 - İp: 88.***.**6.92
mrbwp
mrbwp (üye)
Ankara / Amatör

Güzel bir soru bende Canon G7 kullanıcısıyım.Bende çoğu zaman değişik ayar modalarında makinayı tanımaya çalışıyorum Bende yardım alabilirmiyim acaba bu konuda

Tarih: 3 Nisan 2007, 13:25 - İp: 88.***.**9.252
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

karanlık olmayan ortamlarda, otomatik mod iyi bir başlangıç olur.

devamı için temel fotoğrafçılık ile alakalı bir kaç bilgi edinmeniz yeter.

Tarih: 3 Nisan 2007, 16:37 - İp: 88.***.**4.92
cdemiroglu
cdemiroglu (üye)
Eskişehir / Amatör

Arkadaşların da dediği gibi önce temel fotoğrafçılık bilgilerini bilmeniz gerekiyor.. Bunlar çok zor şeyler değil tabi.. sonuçta pratiğe bakıyor..

Sanırım makinelerinizde otomatik moddan başka Manzara, makro, gece çekimi, portre gibi modlar illa vardır. Bunların hangisini hangi durumda kullanmanız gerektiği de basittir. Dikkat etmeniz gereken şey dalgınlığa gelmeyip her resim çekişinizden önce makine ayarlarını kontrol etmek gerektiğidir.

ISO ayarını ortam ışığı yetmediği zamanlarda arttırabilirsiniz. Ama bu fotoğraflarda hafif bozulmalara neden olacaktır.

Yapacağınız en güzel şey şu. Makinenizi alın ve kendinize 5 - 6 konu belirleyin. Çiçek, manzara, insan.... ve bunların fotolarını makinedeki bütün modlar la çekin. Ve Atıyorum çiçeği her çekişinizde hangi modlarda çektiğinizi not edin. Sonuçları görünce en iyi ayarları zaten bulmuş olacaksınız..

Bol ışıklı günler...

Tarih: 6 Nisan 2007, 21:44 - İp: 88.***.**0.120
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sorunuz net ve keskin fotograf nasıl çekilir. İso ne olmalı.

En keskin fotograflar için;
- makinenizin izin verdiği en düşük iso ayarını kullanın.
- tripod kullanın, yoksa makinenizi br yere, masaya vs koyun.
- makineye el sürmeden çekim yapın, otomatik zamanlayıcıyı kullanın.
- ışık kaynağının makinenin arkasında olmasına özen gösterin. (fotografın renk tonu ve kontrastı daha iyi olur)

Otomatik netlik düzgün çalışıyorsa, makinenizin verebileceği en keskin fotografı çekersiniz.

Tarih: 6 Nisan 2007, 21:54 - İp: 88.***.**9.55
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ısık ıyı olacak..mumkunse tripodun olacak..ıso en dusuk seviyede olacak..ama tabıkı kompakt bır makinanın bir goruntu kalitesi sınırı vardır..ustunu beklememek lazım

Tarih: 6 Nisan 2007, 23:26 - İp: 88.***.**0.194
mrbwp
mrbwp (üye)
Ankara / Amatör

Bu konu ile ilgili güzel bir kaynak buldum.Türkçe anlatım.Ve birazda basite indirgenmiş şekilde açıklamaların yapılmış olması çok güzel.

Anlatım için buraya tıklayın

Tarih: 7 Nisan 2007, 03:53 - İp: 85.***.**2.198
doli2300
doli2300 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

Temel fotoğrafçılık bilgileri için .Burayı tıklayın------------- Dijital fotoğrafçılık temel bilgiler için burayı tıklayın Umarım faydalı olur

#doli2300' tarafından 09.04.2007 18:01:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2007, 17:58 - İp: 85.***.**0.74
ubuntu
ubuntu (üye)
Yurtdışı / Meraklı

yardımcı olan herkese teşekkürler.ben de sizinkilere ek olarak fotoşopun unsharpen filtresini buldum.çok faydalı.

Tarih: 12 Nisan 2007, 17:23 - İp: 81.***.**0.58
  • 1