sbaspinar
sbaspinar (üye)
Kahramanmaraş / Doğa Fotoğrafçısı

Mükemmel Gece Fotoğrafları (nikon)

karanlık ortamlarda fotoğraf çekmek her zaman daha zor olmuştur.

özellikle makinesizin otomatik modunda çektiğimiz fotoğraflardan genelde memnun olmayız, gece çekimlerinde.

aşağıda nikon için yukarıda söylediğim sorunları nasıl aşabileceğimizi ve mükemmel gece fotoğrflrını nasıl çekebileceğimizi anlatmaya çalışacağım:

not:bu anlattıklarım d300 ve üzeri nikon makineler için geçerlidir.

ancak diğer makinelerde de benzer ayarlar bulunmaktadır.

1- mümkün olan en küçük iso değerini seçiniz.

2- beyaz dengesinde "tungsten" seçeneğini seçiniz.

3- şimdi gelelim f değeri/perde hızı kombinasyonuna:

öncelikle makinenizi "manual mod"a getiriniz.

a-hareket etmeyen nesneler için ideal f değeri/perde hızı kombinasyonu: f/4 -- 5 dakika perde hızı

b-hareket eden nesneler için ideal f değeri/perde hızı kombinasyonu: f/8 -- 10 dakika perde hızı

c-akan ışık efektini vermek için ideal f değeri/perde hızı kombinasyonu: f/16-- 20 dakika perde hzı

4- makinenizin üst sol tarafındaki kadrandan "Mup" "ayna kaldırma" modunu seçiniz. (bunu kamera titremesini minimuma indirmek için yapıyoruz ; k, titreme gece çekiminde en son isteyeceğimiz şeydir

5- fakat hala kamera titremesini en aza indirgemiş değiliz.

kameranın menusune giriyoruz.buradan "custom settings menu" ve bunu içinden aşağıdaki "d" sekmesinde bulunan "shotting/display" kısmına giriyoruz.burada "d8" de bulunan "exposure deley mode" u on konumuna getiriyoruz. (buda kamera titremesini minimuma indirmek için yaptığımız bir adım. dilerseniz burada makinenin"?" düğmesine basarak ne işe yaradığını okuyabilirsiniz.)

6- hemen hemen "0" titreşime yaklaştık. ama mükemmel sonuç için izlememiz gereken son birkaç adım daha var.lütfen sırayla uygulayınız.

7- shootting menudeki "active d-lighting" seçeneğini off konumuna getiriniz.

8- yine shootting menudeki "long exp NR" yi on konumuna getiriniz.

9- bunun bir altında bulunan "high iso NR" yi high konumuna getirdiğinizden emin olunuz.

10- bazı durumlarda auto focus bize iyi sonuç vermeyebilir. bunun için makinenizi manual focus durumuna getiriniz.(makinenin ön sağ tarafında)

11- eğer gerekliyse lensinizi de manual focusa uygun olarak ayarlayınız.

12- tabiki tripod kullanmak zorundayız ancak tripod üzerinde dahi (eğer parmağımızı deklanşöre basarak normal çekim yapacaksak) yine titreşim olacaktır. bu büyük bir hata.
peki ne yapacağız:

a- ya bir uzaktan kumanda kablosu kullanmalıyız.

b- ya da "self timer" modunda çekim yapmalıyız. ancak bu modda çekim yaparken 10 saniyeyi seçiniz. (daha iyi sonuç veriyor)

veeeeeeeeeee nihayet bitti...

şimdi sonuçlarınızdan zevk alma vakti.

kabul ediyorum oldukça uzun bir açıklama oldu.

ancak mükemmel bir gece fotoğrafı için tüm bu ayarları makinenizde yapmak bence değer..

hepinize bol fotoğraflı günler diliyorum....

Tarih: 15 Ağustos 2008, 00:18 - İp: 78.***.**1.217
sbaspinar
sbaspinar (üye)

arkadaşlar bu arada eğer bu açıklamadan memnun kalırsanız, sonuçlar hayal ettiğiniz gibi olursa (ki öyle olacağına inanıyorum) değişik konularda yeni açıklamalar eklemeyi düşünüyorum...

bol fotoğraflı günler...

Tarih: 15 Ağustos 2008, 01:29 - İp: 78.***.**1.217
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ben şahsen gece çekimlerinde illa ki "A" modunu kullanıyorum.
Mümkün olan en açık diyaframı seçiyorum. Pozlama telafisini -0.3 yapıyorum. Bu bana biraz daha poz avantajı sağlıyor.
İso konusunda en alt sınır olarak iso400 den başlıyorum.
İstediğim enstantaneyi elde edemezsem kademe kademe arttırıyorum isoyu.. Tabiş ki tripod yok, elde çekim..

Ama mesela çekeceğim kompozisyonda modeller varsa ve onlara hareker vermek istiyorsam, isoyu 100 yapıyorum ve enstantane öncelikli çekiyorum. 1/3 saniye veya yarım (0.5) saniye pozlama çok iyi oluyor.
Makinemin gövdeden titreşim önlemesi MÜKEMMEL çalışıyor.
Yarım saniye elde pozlamada bile net fotoğraflar elde ediyorum.

Çok sevdiğim bir tarz gece çekimleri..

Tarih: 15 Ağustos 2008, 02:32 - İp: 88.***.**2.95
sbaspinar
sbaspinar (üye)

katkılarınız için çok teşekkürler panctom

Tarih: 15 Ağustos 2008, 02:37 - İp: 78.***.**5.218
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dakika yazmıssınız onlar sanıye olacak sanırım.ancak ne gunduz ne gece bu fotograf bu diyafram ve sanıyede cekilir diye birşey soylemek mumkun deigldir. hersey fotografın foto kısmı olan ısıga baglıdır.
ayrıca bunlar dijital yada degil,kompakt yada dslr her makine için gecerli seyler sadece d300ve ustu için degil.
elinize saglık.

Tarih: 15 Ağustos 2008, 13:49 - İp: 85.***.**3.117
sbaspinar
sbaspinar (üye)

teşekkür ederim gaijin görüşleriniz için.

ancak perde açıklıkları yazdığım gibi.

lütfen deneyiniz.

ancak ışık koşulları için söyledikleriniz tabiki doğru.

benim yazdıklarım sadece deneme değerleri.

d300 ve üzeri dememin sebebine gelince; bazı makinerde active d-lighting gibi özellikler olamayabileceğine dayanarak öyle yazdım.

bu başlık altında gece fotoğrafçılığıyla ilgili görüşlerinizi görmekten mutluluk duyarım.

kendinize iyi bakınız...

Tarih: 15 Ağustos 2008, 17:32 - İp: 78.***.**9.92
sbaspinar
sbaspinar (üye)

ukalalık yapıp perde hızı değerlerinin dakika olduğu konusunda ısrar etmişim.

ancakkkk:

tekrar baktığımda saniye olduğunu fark ettim.

geç te olsa bunu düzeltmek istiyorum.

herkesten özür dilerim

Tarih: 17 Ağustos 2008, 23:38 - İp: 78.***.**2.34
mustafasn
mustafasn (üye)
Denizli / Stüdyo Fotoğrafçısı

SLM KARDEŞ D 300 KULLANICISIYIM AMA BİRTÜRLÜ STÜDYO AYARI YAPAMADIM AYAR ÇEKEMEDİM DIŞ ÇEKİMDE PROGRAM YADA AUTO DA İYİ BİLGİLENDİREBİLİRMİSİN TEŞEKKÜRLER

Tarih: 22 Eylül 2008, 13:28 - İp: 88.***.**7.129
yavuzeki
yavuzeki (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba,

Hem Mup hem de self timer'ı nasıl seçtiniz acaba? D300'de isininin aynı anda kullanılmasını engelleyen bir yapı var.

Tşk.

Tarih: 10 Ağustos 2010, 12:49 - İp: 195.***.**5.19
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Yavuzeskiye katılıyorum d300'de o ikisi birden olmuyor.

Tarih: 10 Ağustos 2010, 16:30 - İp: 85.***.**4.50
  • 1