zduzgun
zduzgun (üye)
Kocaeli / Amatör

Makro Çekimle İlgili?

fotografcılıga amator olarak canon a610 makinemle yeni başladım. biyoloji öğrencisiyim özellikle makro çekimlerle ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.
aşagıda ki eğer çıktıysa bir deneme çekimim var. bi bakarsanız?
enstane 13 saniye
diyafram 7.1

Tarih: 20 Ekim 2006, 16:06 - İp: 194.***.**3.130
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Hocam bence ilk önce galeriye gidip oradakimakro çalışmalarına göz gezdir... 13sn lik pozlama da biraz uzun kaçıyor...

Tarih: 20 Ekim 2006, 21:15 - İp: 85.***.**8.132
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Öğrenmek istediğin ne ola.

Tarih: 25 Ekim 2006, 20:55 - İp: 85.***.**9.217
zduzgun
zduzgun (üye)
Kocaeli / Amatör

pazar bey meraba bu arada bende kütahyada okuyorum. öncelikle merak ettiğim yakın çekimde diyaframı kısmak daha iyi sonuç verir yoksa açmakmı? Başka varsa bana ip ucu verebilirmisiniz?

Tarih: 25 Ekim 2006, 23:09 - İp: 88.***.**0.122
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

usta burdayken bizim soyledigimiz soz kustahlik olur ama diyaframi duruma gore ayarlamalisin. alan derinligi sorun olusturmayacaksa genis diyafram kullanman en iyisi olur kisa pozlama yapman acisindan. biyoloji ogrencisiyim dedigine gore cicek-bocek cekeceksin, burada da alan derinligi onemli. bu yuzden senin ilacin guzel biri isiklandirma olsa gerek

Tarih: 26 Ekim 2006, 20:16 - İp: 81.***.**7.8
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Aşağıdaki linkte canlı makrolarına dair çok güzel örnekler var, meraklısına.

TIKLA

Tarih: 10 Kasım 2006, 06:28 - İp: 85.***.**5.163
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

A610'da makro moduna getirin, diyafram öncelikli modda f/2,7 ile f/5 arasındaki değerleri deneyin. Makine enstantaneyi 1/100'den fazlaya ayarlıyorsa flaş kullarak enstantanenin düşmesini sağlayın.
Diyaframı açmak net alan derinliğini azaltarak arka planın flu çıkmasını sağlar. Makro fotoğraflarda bu istenen bir şeydir. Ama alan derinliği çok azalırsa, bu sefer böceğin kanadının ön kısmı netken arka kısmı flu çıkar. bu durumda diyaframı biraz kısarak derinlik arttırılır.
Her yiğidin kendi yoğurt yiyişi var tabii, bunlar benim görüşlerim.

Tarih: 10 Kasım 2006, 15:36 - İp: 212.***.**3.128
arslan_ahm
arslan_ahm (üye)
Kütahya / Amatör

üstad buradayken gerçektende konuşmak yersiz ancak önemli olan nasıl çekmek istenildiği.

Obje ortada, kare ise senin elinde yaratıcılığını kullan

ama diğer arkadaşların dediği gibi 13 sn pozlama biraz uzun gibi geldi bana

Tarih: 10 Kasım 2006, 20:49 - İp: 81.***.**0.23
  • 1