gurhanss
gurhanss (üye)
Adana / Meraklı

Makro Çekim Nasıl Yapılıyor?

aRkadaşlar Canon s1 kullanıyorum makineyi yeni aldım
dün ilk defa makro çekim yapmak istedim ama becereme-
dim.

Galerideki resimlere baktığımda bende bi arıza olduğu
nu anladım makro çekim yaparken makineyi hangi
moda getirecem,optik zoom u kullancak mıyım...

yada makro çekim tekniği anlatan bir site var mı
şimdiden teşekkürler.

Tarih: 16 Eylül 2005, 11:00 - İp: yok
h.fatih
h.fatih (üye)
İstanbul / Amatör

iyi günler ben bu siteyi bir süredir takip eden ve bugün üye olan birisiyim. fotoğrafla ilgim elimde bulunan Canon EOS 3000N sayesinde. bu makine ile kendimce ve bazı sitelerden ve tanıdıklardan faydalanarak birşeyler ögrenmeye calişiyorum. bana tavsiye edebileceğiniz kitap vb. yayınlar var mıdır

Tarih: 16 Eylül 2005, 12:35 - İp: yok
eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

bildiğim kadarıyla objektifi değiştirilebilen makinelerde makro objektiflerle o işi yapabiliyorsunuz. değiştirilemeyen makinelerde ise bazılarında makro modu oluyor yapıyorsunuz fakat çok ta başaralılı olduklarını görmedim(olanı mutlaka vardır). amatör makinalar için ben şöyle bir tavsiye almıştım makro çekim yapacağım yerde büyüteç kullanmak. bir kaç deneme çekiminden sonra doğru açıyı buluyorsunuz ve makrolar elde etmeye başlıyorsunuz.

Tarih: 16 Eylül 2005, 19:24 - İp: yok
ayhanicen
ayhanicen (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşım senin makinende bildiğim kadarıyla macro mod olması lazım.oraya getir.donra nesneye yaklaş,f:2.8 şeklindeki ayarlarını kendine göre ayarla.(nesne net çeksın arkası bulanık yada nesne bulanık arkası net artık nasıl istiyosan) sonra makina nesneye odaklanana kadar deklanşöre yarım bas, odaklandığında tam bas. artık bir macro fotoğrafın oldu......

Tarih: 18 Eylül 2005, 02:58 - İp: yok
fotoender
fotoender (üye)
İstanbul / Amatör

Canon s1 de özellikle makro diye bir mod yok ama
10 cm kadar cisme yaklaşırsan netlik bozulmaz daha da yaklaşırsan buğulanma olur

Tarih: 4 Ekim 2005, 22:25 - İp: yok
gurhanss
gurhanss (üye)
Adana / Meraklı

Teşekkürler arkadaşlar

Tarih: 6 Ekim 2005, 11:15 - İp: yok
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bilader kap pederin büyütecini makinanın önünne tut soona zom yapmaya başla 8x 10x makinayı 30cm de falan tut soora ileri yada ger oynatıp net olduğu yeri bul bas deklansöre. senden alası yok

Tarih: 5 Kasım 2006, 20:20 - İp: 88.***.**4.180
  • 1