petsel1999
petsel1999 (üye)
Muğla / Meraklı

Makro Çekim , Eski Bir Objektif Yeterli

Elimde bulunan eski malzemlerle makro çekim yapıyorum. Doktora tezi yapan bir arkadaşımın bazı küçük böceklerin resmini çekmeye ihtiyaç olduğunu ve nasıl çekebileceğimizi sorması üzerine bu konuya merak saldım. Dr Oral beyin yazılarından oldukça faydalandım. Elimde bulunan eski bir zenit marka SLR makinanın objektifini kullandım.

Bu objektifi asıl kullandığım Kodak P850 dijital makinanın önüne ters olarak getirdiğimde yeterli büyütmeyi yapmaktaydı. Ama fotoğrafını çektiğim nesneye çok fazla yakınlaştığım için pozlama için yeterli ışık olmuyordu ve uzun pozlama süresinde de titreme gibi olumsuzluklara yolaçıyordu. Bunun üzerine ışık kaynağı olarak 8 tane beyaz LED kullanarak basit bi ring flaş yapmaya karar verdim. Beyaz LED'ler günışığını yakın beyazlıkta ışık veren ledlerdir.Bu ledlerle ilgili ayrıntılı bilgiyi
"http://www.antrak.org.tr/gazete/052004/yazi01.html"
adresinde bulabilirsiniz. Bu amaçla 8 adet beyazled kullandım.Bu ledler 25 kuruş ile 1 YTL arasında fiyata sahiptir. Ama ben elimde blunan ve çin işi bir el fenerinde bulunan 8 ledi söktüm ve kullandım. Fener kullanılmaz hale geldi ama 8 tane yeni led almaktan daha ucuza geldi.

Ledleri Objektifin yuvanlaklığına uygun kestiğim delikli pertinanksa monte ettim.

Delikli pertinanks ve ledleri elektronik malzeme satan yerlerde bulabilirsiniz. İstanbulda Karaköyde, Ankarada Ulusda ve İzmirde Çankayada onur çarışısından edinebilirsiniz.

Bunları beslemek içnide bilgisayırn güç kaynağından yararlandım.

Yukarıdaki resimde siyah kablolarda toprak hattı, kırmızı kablo +5V ve sarı kabloda +12V vardır. Antraktaki yazıyı okursanız ledlerin nasıl bağlanması gerektiği hakkında fikir sahibi olursunuz. Ledleri bir güç kaynağına direk bağlarsanız dinamik iç dirençleri olduğundan çok kısa sürede yanıp arızalanıyorlar. Yaptığım araştırmalardan, bir gerilim bölücü direnç bağlanması gerektiği ve iki led den fazlasınında seri bağlanmasının tavsiye edilmediğini gördüm. Aşağıdaki şemada yaptığım devrenin şemasını görebilirsiniz.

Elektronik paçaçıdan 4 adet 160 Ohm luk direnç almayı unutmayın.(Ring flaşı taşınabilir yapmak istiyorsanız, 9 v luk bir pil ve 160 ohmluk dirneçler yerine 60ohmluk dirnçler kullanabilirsiniz).Bu dirençlere seri birde anahtar bağlarsanız ışık ve gölge efektleride yapmanız mümkün. Bu parçaları biraz lehim yapmaktan anlıyorsanız kendiniz , yok yapamam diyorsanız bir arkadaşınıza yaptırabilirsiniz. Işığı odaklamak için hepimizin mutfağında bulunan ve yemek saklamak için kullaınlan aliminyum folyodan yararlandım. Biraz el beceresiyle güzel bi şeyler oluyor. Aşağıdaki resimlerdende anlaşılacağı üzere. Öneri ve eleştirilerinizi bekliyorum..

Aşağıda deneme amaçlı yaptığım çekimlerden bir örnek verdim. İlk resimin neye ait olduğunu tahmin edebilecekmisiniz. ?

#petsel1999' tarafından 09.03.2007 09:02:53 tarihinde düzenlendi.

#petsel1999' tarafından 12.03.2007 20:40:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2007, 22:08 - İp: 88.***.**5.45
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

DİĞER FOTOGRAFLARDA GELİNCE ANLAŞILDI DEİŞİK TARZ VE SİSTEM KKUTLARIMM

#dsc_dsc' tarafından 06.03.2007 22:34:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2007, 22:31 - İp: 85.***.**3.158
altas
altas (üye)
Kocaeli / Amatör

baya bi emek harcamissin hocam sonuctada ortaya basaili bir calisma koymussun tebrikler

Tarih: 7 Mart 2007, 01:36 - İp: 81.***.**4.16
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Oldukça başarılı bir çalışma yapmış, ve sonuçları detayları ile bizle paylaşmışsınız.
Bir döküman gibi açıklayıcı ve özenli çalışmanızdan ötürü sizi kutlarım.
Elinize sağlık.

Tarih: 7 Mart 2007, 14:22 - İp: 85.***.**1.178
malikocas
malikocas (üye)
Ankara / Meraklı

çok haş ve zekice
tebrik ederim
üretimin bu kadarı yanii

Tarih: 7 Mart 2007, 21:18 - İp: 85.***.**9.119
guresci
guresci (üye)
Hakkari / Meraklı

peki dostum makinanin onune nasil tutturdun mercegi?

Tarih: 11 Mart 2007, 00:32 - İp: 88.***.**5.215
petsel1999
petsel1999 (üye)
Muğla / Meraklı

Ek objetkifi makinanın asıl objktifine henüz tutturmadım.Zaten direk bir yapıştırma makinanın objektif düzeneğine ek ağırlık getireceğinden muhtemelen zararlı olacaktır. Bir masa üstünde yatay konumda el ile sabitleyerek fotoğrafları çekiyorum. Ama makinanın altında buluan tripod vidası deliğini kullanarak bir aparat vastısıyla ek objektifi asıl makinanın objekifi önüne sabitlemeyi düşünüyorum. Tabi bu durumda körükte kullanmam gerekecek. Çalışmayı bitirince konuya ekleyeceğim.

#petsel1999' tarafından 11.03.2007 03:43:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2007, 03:40 - İp: 88.***.**9.245
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/serbest_kursu.asp?msg_id=6979

belki işinize yarar diye linki eklemek istedim.. o konuda başka bir link vardı..

Tarih: 11 Mart 2007, 12:06 - İp: 88.***.**1.198
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

yokluk ve fotoğraf aşkı insana neler yaptırıyor. tebrikler. basit bir ring flash yapmışsın. objektif vidalıysa ters vidalanınca sabitleniyor falan gibi birşeyler okumuştum. bilemiyorum belki işine yarar. ayrıca güç kaynağı olarak da daha taşınabilir şeyler ayarlarsan çok güzel olur. iyi çalışmalar...

Tarih: 12 Mart 2007, 00:11 - İp: 88.***.**7.82
  • 1