yalcinabi
yalcinabi (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Kuş Fotoğrafçılığı Çekim Teknikleri

Havalar güzel. Işık iyi. Tatil zamanı geldi. Peki ne yapmalı? Ben haftalık tatillerimde ve her fırsat bulduğumda sık sık ormanlık alanlara giden, koşan, yürüyen ve fotoğraf çeken birisiyim. Ve bu gezilerinde zaman zaman ellerinde dürbünler ve koca koca objektiflerle gözlem yapıp fotoğraf çeken insanlara denk geliyorum. Mesela, Rumeli Feneri, Garipçe Köy (Sarıyer/İstanbul) yolu üzerinde çok sık karşılaşıyorum bu doğa tutkunlarıyla.

Ben profesyonel bir fotoğrafçı olarak bu yazımda ana hatlarıyla; kuş fotoğrafçılığı ve lens seçimi, kuş fotoğrafçılığı için lens, kuş fotoğrafçılığı üzerine, kuş fotoğrafçılığı ekipman, doğa fotoğrafçılığı, kuş fotoğrafı çekme teknikleri, kuş çekimi için lens, kuş fotoğrafı nasıl çekilir konularına değineceğim.

Ancak işin uzmanları çok özel bir platformda yazıyor, çiziyor, anlatıyor, öğretiyor ve tartışıyor. Merak edenler ve kuş fotoğrafçılığında uzmanlaşmak isteyenler TRAKUS'u ziyaret edebilir. Hem mükemmel fotoğraflara bakabilir hem de üye olarak kuş fotoğrafçılığı hakkında ustalardan tavsiyeler alabilirsiniz...

Öğrenmenin yaşı yok. Tecrübe ise öğrene öğrene kazanılıyor. Seneler önce tanıştım TRAKUS ile. Üyesi değilim ama sık ziyaret ettiğim web siteleri arasındadır TRAKUS. Peki ama nedir bu TRAKUS derseniz, ülkemizdeki kuşları gözlemleyen, görüntüleyen ve hatta envanterlerinin oluşturulmasına katkı sağlayan gönüllülerin buluşma noktası. Merak edenler aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilir.

Kuş fotoğrafçılığı

TIKLA - TRAKUS

Hadi başlayalım o zaman kuş fotoğrafçılığı konusuna...

Kuş fotoğrafçılığı konusuna 2 ana başlıkla girmek gerekir.

a- Kuş fotoğrafı nerde, ne zaman çekiilir?

b- Kuş fotoğrafçılığı ekipman seçimi.

A- Kuş fotoğrafı nerde, ne zaman çekilir?

Kuşları yaşadığğımız heryerde görebiliriz. Ancak kuş türleri, çeşitlilik anlamında mevsimler, göç yolları önemlidir. Kuş türleri, görülebilecekleri mevsimler, yerli ya da göçebe olup olmadıkları konusunda en detaylı ve güncel listeye bu adresten ulaşabilirsiniz;

TIKLA - KUŞ TÜRLERİ

Kuş fotoğrafı çekmek istiyorsunuz ama hangi kuş nerede bulunur sorusuna da en iyi yanıtı Orman ve Su İşleri Balanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü web sitesindeki Türkiye kuş türleri haritasından öğrenebilirsiniz.

TIKLA - TÜRKİYE KUŞ HARİTASI

Ayrıca kuş fotoğrafı çekecekler için aşağıdaki adres de iyi bir kaynak:

TIKLA - KUŞBANK

Bunun yanı sıra Türkiye'nin Doğa Alanlları ve kuşlar konusunda ve de kuş fotoğrafçılığı hakkında Doğa Derneği'nin kaynakları da mükemmel. Aşağıdaki bağlantılardan hem Doğa Derneği'nin web sitesine hem de bu konuda hazırlanmış çok iyi bir PDF dökümana ulaşabilirsiniz...

Devamını okumak isterseniz: http://www.yalcincakir.com.tr/yalcincakir-nasil-yapilir-10.html

Tarih: 29 Haziran 2016, 12:15 - İp: 88.***.**8.250