cemmalakka
cemmalakka (üye)
Manisa / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kenardaki Yeşillik

arkadaşlar resimde de belirttiğim yerde boy fotoğraflarında solda yeşillik bazı yerlerinde de kırmızılık oluyo bi bilgisi olan varsa açabillirmi acaba şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 18 Mayıs 2008, 15:19 - İp: 88.***.**3.30
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

bildiğim kadarıyla ccd veya cmos sensörün ısınmasından kaynaklanıyor diye biliyorum ve bazı makinelerde bahsettiğin yeşil çizgiler mor oluyor..

Tarih: 18 Mayıs 2008, 16:54 - İp: 78.***.**1.24
mrtgkce
mrtgkce (üye)
Bursa / Amatör

http://www.dpreview.com/reviews/kodakz740/page5.asp

Yukarıda verdiğim sitedeki incelemede (sayfanın altına doğru) de görebileceğiniz gibi, bu duruma "Color Fringing" deniyor. Sensör ısınmasından çok lens kalitesi ile alaklı sanırım. Yüksek kontrastlı karelerde karşılaşılıyor. Yani mesela buradaki gibi çektiğin nesnenin arkasında ışık kaynağı varsa kendini belli ediyor.

Önüne geçmenin, ya da bu etkiyi en aza indirmenin yolu kısık diyafra değeri kullanmak. Çünkü diyafram ne kadar açılırsa bu etki o kadar kendini gösteriyor.

Bildiğim bu kadar. Bu arada merak ettim, makineniz ve lensiniz ne?

#mrtgkce' tarafından 18.05.2008 18:27:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2008, 18:25 - İp: 88.***.**7.175
cemmalakka
cemmalakka (üye)

makina canon 350d ve lens de üstünde gelen orjinal lens 18-55 bide ben bunu stüdoda kullanıyorum bana tavsiye edebileceğiniz lens modeli ne olabilir

Tarih: 18 Mayıs 2008, 23:21 - İp: 88.***.**7.237
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

bende 350d ve kit lensi kullanıyorum ama bu sorunla hiç karşılaşmadım açıkçası.

Tarih: 19 Mayıs 2008, 09:06 - İp: 88.***.**5.192
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Sorun sensor ile değil,direkt lens ile ilgili."Choromatic Aberration" (renk kusuru diyebiliriz) denilen hadise.
Sebebi ise farklı ışık dalgaboyları lens içerisinden geçerken farklı derecelerde kırılması...
Özellikle fotoğraftiki gibi açık ve parlak renkli arkaplan önünde koyu renkli objelerin bulunması bu duruma daha belirgin şekilde yol açar.
Diyafram değeri artırılarak bu durum en aza indirilebilir...
Ayrıca Ef-s 18-55 lensi yapılan testlerde bu duruma fazlaca sebebiyet evrdiği gözlemlenmiş,özellikle odak mesafesi (her lenste olacağı gibi) uzaklaştıkça yani 55mm'ye yaklaştıkça olay iyice artmakta...
Lens üreticileri bu durumu en aza indirmek için özel kaplamalar-özel kombinasyonlar kullanarak daha kaliteli fakat pahalı lensler üretmektedir...Bu duruma karşı en başarılı örnekler sabit odaklı lenslerde görülür.
Bence daha iyi bir lens kullanın...Sitede birçok sütüdyo fotoğrafçısı bulunmakta,eğer iletişime geçerseniz size tecrubelerine göre en iyi lensi önereceklerdir...

Tarih: 19 Mayıs 2008, 12:55 - İp: 85.***.**8.58
cemmalakka
cemmalakka (üye)

arkadaşlar bilgileriniz için çok teşekkür ederim

Tarih: 19 Mayıs 2008, 22:05 - İp: 88.***.**7.237
ustakim
ustakim (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

iyi optikve doğru aydınlatma sorunu cözer

Tarih: 11 Haziran 2008, 10:53 - İp: 88.***.**7.35
  • 1