karatas95
karatas95 (üye)
İzmir / Amatör

Kapalı Ortamda Fotograf Cekmek

arkadaslar haftasonu dogum gunu partısı var arkadasımın benden fotograf cekmemı rıca ettı bende kıramadım fakat ordamda az ısık olucak saat 9 da baslıcak NIKON D90 makınem var AUTODA cekmek ıstemıyorum sızce hangı ayarda cekmelıyım ayarları nasıl olması Lens 18 55 sımdıden tesekkur ederım

Tarih: 29 Şubat 2012, 14:12 - İp: 178.***.**6.12
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Soruyu soran kişinin - yukarıdaki vatandaş gibi - , en son 1 hafta önce siteye girmiş olması , açtığı konuyu bile takip etmemesi , kimi haklı çıkarır ?

------

Hadi "1 konu/0 cevaplara" artık yazmıyorum ama özel mesajla soru soruluyor - eminim bir tek ben değilim mesaj geçilen. Kesinlikle de rahatsız olmuyorum ; bildiğim konuysa oturup vakit ayırıp, yarım sayfa cevap yazıyorum.

Adam yolladığım mesajı bile açmıyor ( açılmayanlar gönderen kutusunda kaldığından belli oluyor ).Bakıyorum siteye bile girmemiş sonrasında - kaç tane oldu, sayısını unuttum . Allahtan yönetim geçenlerde herkesin mesaj kutusunu boşalttı da her görüşte o boşa giden cevapları görüp artık sinirlenmiyorum

Tarih: 15 Mart 2012, 01:42 - İp: 96.***.**5.17
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

işte insanların anlamadıgı bu. hala daha forum mantıgını kavrayabilmiş degiliz neden bilmiyorum.
forumlar her aklına bir soru gelen gelip sorsun diye degil. bunu bir anlayın once. oyle olsa internet coplugunde copluk ustune copluk olurdu forumlar.
forumların belli başlı kuralları var, bunları zaten konu acmadan once okudum kabul ediyorum diye işaretliyorsunuz.
ama okumadıgınız her halinizden ve sozunuzden belli.

forumlar insanlar sorularının cevaplarına ulasabilsinler diye var.
ama bu her aklına geleni gelip konu acarak sorsun demek degil.
oyle olsa yukarıda bir arama kutucugu olmazdı. oyle olsa insanlar sorularının cevaplarını aldıktan sonra konular kilitlenirdi. oyle olsa insanlar belli baslı kişilere ozel mesajla soru sorardı.

forumun mantıgı bugun sorulan soruya, yarın obur gun o konuyu okuyan insanların da acıp okuyarak dahil olması, kendi kafasındaki soruya cevap verildiyse ogrenmesi, aradıgı konu hakkında detaylı bilgiye bircok agızdan ulasmasıdır.

her aklına gelen her sorusu için bir konu acarsa, burası copluk olur. bilgiye ulasmak zorlasır.
aynı konuya 100 bin kere cevap vermiş adamlar 100bin birinci kere cevap vermemeyi secebilirler.

burası bir fotografcılık forumu. bu işin belli başlı teknik bilgileri var. belli baslı estetik bilgileri var.
bunun otesinde yeni cıkan ekipmanlar dısındaki diger butun konular sabit birer anlatımla en kucuk detayına kadar tam anlamıyla anlatılabilecekken, binlerce birbirinin aynısı soru ve konu burayı copluge cevirir, ne sorusuna cevap arayan tezcanlılar, ne forumun nasıl kullanılacagının ayırdında olan bilincli internet kullanıcıları sorularının cevabına ulasamaz.

haa unutmadan, asabiyet tonuyla okumayın ama; BİRAZCIK DA UGRASIN YA. COK ZOR Bİ İŞ DEGİL. CEKİYORSUN VE ANINDA GORUYORSUN. BOYLE BİR NİMET VARKEN, KULLANMA KILAVUZU BİLE YETERLİ MAKİNEYİ BİR İKİ HAFTADA TANIMAYA

Tarih: 15 Mart 2012, 13:26 - İp: 78.***.**3.143
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 16.04.2012 17:20:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2012, 13:48 - İp: 46.***.**3.195
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 16.04.2012 17:20:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2012, 19:24 - İp: 46.***.**3.195
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bana mıydı soru ?

Gelen kutusunu sen silebiliyorsun Baberti ( gerçi benimki kendiliğinden silindi ). Ama fiden kutusuna - mesajlar açılmamışsa - müdahele edemiyorsun.

Tarih: 21 Mart 2012, 08:31 - İp: 96.***.**5.17
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 16.04.2012 17:20:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2012, 12:54 - İp: 46.***.**3.195
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 16.04.2012 17:20:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Mart 2012, 19:37 - İp: 46.***.**3.195
kasezo
kasezo (üye)
Yurtdışı / Amatör

en iyisi kendin kesfetmektir. kendi kesfeden insan,ayni seyi baskalarindan ogrenen insandan herzaman daha onde ve iyidir.ben aksamlari yatarken pc basinda makinayi alir uc bes cekip yapar deneme yaparim.sonra birdahaki denemeye kadar o son yaptigim deneme uzerinde dusunur ne yapmak istedigime ve elde ettigim sonuca bakarim.mesela hala mikroskopumla 550 mi nasil birlestirecegimi bulamadim.) ama sormaktansa, kendim ugrasmayi tercih ediyorum. cunku profosyonel insanlar, cok acemi sorulara kizarlar.amator insanlar,dalga gecebilir yada sert cikabilirler.kucumseyebilirler. orta seviye ler ise zaten pek karismiyorlar,yada sonradan mudahil oluyorlar.o yuzden en iyisi basit konulari kendin kesfet. en sona kalan ve halledemedigin konulari sor.

sorunun cevabida genelde, beyaz ayarini akkor lambaya alip,yanlardan flu flasla manuelde 100 isoya 200-300 ortucu hizi ve 50-85 mm odak uzakligiyla cekersen guzel seyler cikartirsin.birde raw cekip sonradan herseyi gri,bazi objeleri renkli yaparsan,-ornegin bira,cay,sari saclar,renkli gozler vs. tum o otomatik modu kucumseyecek insanlar,direk hayran hayran bakarlr.

Tarih: 30 Mart 2012, 03:52 - İp: 85.***.**1.165
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 16.04.2012 17:20:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2012, 19:56 - İp: 46.***.**3.195
karakuzu001
karakuzu001 (üye)
İstanbul / Amatör

Açık konuşayım ,bu sitede ukalalık had safhada..

1- Arkadaşlar işinize gelmeyen sorulara cevap vermeyin
2-Cevap verdiğiniz sorulara muhatabı okumadığı için kızmayın ,bilinki o konuyu başkalarıda okuyup size teşekkür ediyor..
3--Çok merak ediyorum fotoğraf makinasını ilk elinize aldığınızda ,aynı soruyu kaç defa sordunuz ,size öğretenlere..))
4-Her konuda konuştuğunuz insanların ,eşit öğrenme kapasitesinde olmadığını her zaman bilin..

Önemli olan bilgileri serin kanlılıkla paylaşmayı bilmektir..Son olarakta....
Irmak suyunu tümden içmenin imkanı yok ama
susuzluğu giderecek kadar içmemenin de imkanı yok.

Tarih: 10 Nisan 2012, 09:34 - İp: 78.***.**6.11