espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

Iso - F - Exposure - Ev

ARKADAŞLAR MERHABA NİKON D90 MAKİNEM İÇİN DETAYLI AYARLAMALAR YAPMAYA ÇALIŞIYRUM VE TABİKİ BUNUN UZUN BİR SÜREDE COK İYİ KAVRAYACAGIMI DA BİLİYORUM AMA SORMAK İSTEDİGİM İSO - F- EXPOSURE - EV - AYARLARININ ARASINDAKİ İLİŞKİ NASIL OLDUGUDUR YANİ İSO 200 OLDUGUNDA F NE OLMALI GİBİ...

BİR DE BU EV DEGERİNİ D90 DA NERDEN YAPILIYOR BULAMADIM EXPOSURE VAR CEKİM HIZI AYARI SANIRIM O MU YOKSA O FARKLI BİŞEYMİ... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

Tarih: 28 Nisan 2011, 19:00 - İp: 95.***.**1.151
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğraf kurslarında bu soruların yanıtlarını bulabilirisniz yada eğitim setlerinde.. iso 200 olduğunda f hiç birşey olmak zorunda değil ne çekmek ve nasıl göstermek istediğinize yani size kalmış bir durum..

Tarih: 28 Nisan 2011, 21:36 - İp: 78.***.**2.149
espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

En iyisi denem yanılma hiç şaşmadan ve kalıcı olarak en iyi gördüğüm ve kendi üzerimde uyguladıgım ögrenme yöntemlerinden bitanesi ... tavsiye ederim... arasında ki ilişkiyi bayagı anladım sayılır : )

Tarih: 29 Nisan 2011, 15:39 - İp: 78.***.**1.186
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

hazırcı olma bu kadar, armut piş ağzıma düş.
al oku öğren. aklına her gelen için konu açmayı da bırak artık.

http://forum.donanimhaber.com/m_1304283/tm.htm
iyi forumlar(konu açmadan)

Tarih: 29 Nisan 2011, 23:13 - İp: 85.***.**5.233
espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

siz sorunlumusunuz efendiler forum ne için kurulu sacmalıyorsunuz ama kapatın gidin o zamna kimse konu felan da açmasın ögrenmek isteyenler kurslara gitsin. armut piş agzıma düş demek ne demek sen benim ne yaptıgımı biliyormusun da böyle konuşuyorsun aynı konuyu 4-5 yerden ögrenmek istiyorum belki ben sabah 9 da uyanıyorum ve gece 2-3 gibi yatıyorum ve bütün bu zamanın bilgisayar başında ögrenmek istediklerimi araştırmak ile geciyor . ben web tasarımcı ve yazılımcıyım aynı zamnada 1 sene önce joomla kurulumu yapamazken arkadaşımdan yardım istemiştim şimdi bir sene sonra joomla sistemlerine eklenti yazabiliyorum temasını yapabiliyorum bilenler bilirler.. 1. sene sonra görüşmek üzere herkeze iyi paylaşımsız forumlar.... 1. sene sonra inanın cektigim en iyi fotoları burada paylaşacagım...

Tarih: 29 Nisan 2011, 23:18 - İp: 78.***.**1.186
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

Bende senin yaptığın işlerin mühendisiyim. sid*k mi yarıştırcaz burda? 2 satır okumadıktan sonra ne yararı var ben sunu bunu yapıyorum demenin.

Tarih: 30 Nisan 2011, 01:22 - İp: 85.***.**5.233
espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

iki satır okumuyorsun derken neyi kasdediyorsun anlamadım ama yazacagınız cevapları soruyor isen söyleyeyim ben bilgisayarımı pek kapatmam actıgım konunun sayfası 3 günden beri acık halde duruyor ön yargılarım ile konuşma bilmişlik taslama. burası forum isteyen konu acar isteyen istedigi kişiye yazar ben ne seni tanırım ne de bir başkasını yeni başladım fotografcılıga neresi yararlı ise ordan bişeyler almaya çalışıyorum gerek sorarak gerek okuyarak konu acıyoruk ki demek ki ya bulamadım ya da bu forum da yoktur... size zorla cevap yazın demedim demem de.... saygısızlık yapan sizsiniz cevap yazmak veya yazmamayı tercih edebilecekken ( armut piş agzıma düş - araştır - acma - kapama gibi saçma cevaplar yazıyorsunuz ) hayırlı geceler..

Tarih: 30 Nisan 2011, 01:31 - İp: 78.***.**5.208
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Kendi sorduğun soruya mantıklı cevap vermişsin ''deneme yanılma'' demişsin evet gerçekten deneme yanılma yöntemiyle çok şeyler başarabilirsin asıl olanı ustalardan ders almak olurdu ama öyle bir imkanın yada zamanın yoksa buradaki çok değerli ustaların çektiği resimlerin exif bilgilerini incele çok şeyler katar

ilk sorduğun soru gerçekten çok iyi bir soru değil çünkü bu sorunun direk cevabı olmaz çünkü bu bakış alanı, izlemi, ışık açısı yada ışık sertliği vb gibi durum(larına)una göre değişiklik gösterir

Sana başarılar...

Tarih: 30 Nisan 2011, 07:38 - İp: 81.***.**9.251
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu sordukların zaten butun fotografcılıgı olusturuyor, kimse cıkıp bak bu bu olacak diye anlatamaz. boyle bir seye imkan yok. her ısık kosulu, her kompozisyon, her anlatım için ayrı ayarlar gerekir, fotografcılık zaten formulleri olan bir iş olsaydı herkes fotografcı olurdu.
sordugun diger sorular için de durum boyle. yani yanlış bir beklenti içindesin.

heves iyi bir sey ancak enazından temel bilgileri edinmeden dslr almak hatalı bir davranış olmuş.
temel fotografcılık bilgileri veren kitaplardan edinmelisin enazından.dijital fotografcılık için olanlardan alırsan banyo vs. gibi dijital dunyada gereksiz konularla bosa ugrasmamıs olursun.
enstantane nedir diyafram nedir bunları ogrenmelisin.
bunların birbiriyle ilişkisini, fotografa etkilerini ogrenmelisin. bunları tek tek forumdan ogrenebilirsin.
bunları simulatorlerden ogrenebilirsin.
ya da alır makineni eline oturur deneme yanılmayla ogrenirsin.
sonucta elinde cektigini anında gorebilecegin bir makine var.

türkiye de forum mantıgı hala kavranamadı,
forumlar her aklımıza geleni sorma yeri degil,
malesef durum bundan ibaret degil.
burası bir fotografcılık sitesi ve 8 yıldır falan faaliyette. bu durumda sordugunuz soru-soruların sorulmamış olmasına imkan yok.
yani evet arama yapmanız gerekiyor. arama sonucu bilgiye ulasamıyorsanız basta da dedigim gibi yanlış soruları sormanızdan kaynaklanıyordur.

byjehan ın arama yapmalısın uyarısı bu noktada haklı bir uyarı (üslup yanlış olabilir.)

byjehan
5 konu acmıs 172 cevap yazmıssınız.
verdigin tepkiler fazla abartılı, haddini aşan tepkiler.
konu acan birine terbiyesizligin lüzumu yok demek baska turlu acıklanamaz.
yukarıdaki sayılara bakarak uzun yıllar aynı sorualra yanıt vermenin yarattıgı bir bıkkınlık desek o da olamaz diye düşünüyorum.
uyarınızı yaptıktan sonra boyle bir gerginligin lüzumu yok.

Tarih: 30 Nisan 2011, 10:25 - İp: 88.***.**8.140
espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

sayın gaijin ve yılmazen nick li arkadaşların verdikleri cevaplar için teşekkür ediyorum ayrı ayrı...

Belki gercekten de sordugum soru gercekteni fazla öyle zaten karmaşık ve uzun bir konu ama ben size tek tek burda bu degerleri anlatın dememek istemedim tabi haklısınız soru da o anlaşılıyor yılmazen abinin dedigi gibi hepsi cok farklılık gösteren degerler arasındaki ilişkiyi ortama göre cok iyi ayarlama gerekiyor ve sonra kendi geliyor

biraz da sordugum sorular bakış acısına göre degişiyor tabi ben bir ip ucu beklerken farklı cevaplar gibi... ama sonuç itibari ile anlayacagımı anladım ben iki günlük araştırma sonucunda

gittim banyoya duşu actım.. yanlış anlamayın suyun akışkan halini ve damlaları cekim hızını ayarlayarak cektim ve bunu ayarlarken fotograf karanlık cıktı onu da ıso dan ayarladım gayet net her halini cekebildim suyun...

herkeze teşekkür ederim saygılarımla...

Tarih: 30 Nisan 2011, 14:29 - İp: 78.***.**5.208
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cok iyi bir deneme yanılma yontemi bulmussun gercekten.
pratik bir cozum.
ensatantane hızını arttırmak için diyaframı acmak (yetmedigi kosullarda isoyu arttırmak) gerekli onu da not duzeyim.
umarım cok su gitmemiştir :D

Tarih: 30 Nisan 2011, 15:47 - İp: 88.***.**8.140