baytutuş
baytutuş (üye)
İzmir / Amatör

İlk Macro Denemesi

merhaba arkadaşlar. fuiS5500 ile ilk macro denemelerimi yapıyorum bi konuda yardıma iktiyacım var. ben asıl konuya netleme yaptığım halde arka plandaki nesneler net çıkıyor sorunu aşamadım. şu resme bakar mısınız?
ISO 64
APERTURE:F4.5
SHUTTER SPEED: 1/480
yalnızca ıso yu ben ayarladım diğerleri otomatik.
resim boyutunu makinadan ayarlama imkanı varmı acaba?
upload ettiğimde devasa boyutlar çıkıyor ortaya..

#BAYTUTUŞ' tarafından 21.01.2006 14:02:16 tarihinde düzenlendi.

#BAYTUTUŞ' tarafından 21.01.2006 14:02:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ocak 2006, 14:00 - İp: yok
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Makinen hayırlı olsun güle güle kullan.

Şimdi çektiğin fotoğraf tam anlamıyla makro olmamış. Eğer yakın olan yaprak net çıksaydı makro denebilirdi. Ama biraz garip olmuş. Ben fotoğrafı beğenmedim. Umarım yanlış anlamazsın bebi ve bana kızmazsın. Sen bu fotoğrafı bu sitedeki galeri bölümne gönder. Makro sınıfına ilk denenem olduğudu belirt yorum yapan kişilerl çıkar orda daha iyi bir sonuç alırsın

Tarih: 21 Ocak 2006, 18:30 - İp: 194.***.**9.29
bilaldeg
bilaldeg (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

merhaba..makineniz hayırlı olsun diyeyim önce..şimdi,S5500ün makro mesafesi 10cm.yani 10cm den yakın objelerde makineniz tam netleme yapamayacak.tahminimce üzerinde netleme yaptığınız halde bulanık çıkan kısımlar,makinenizin makro netleme mesafesinden daha yakın olan,yani 10cm den daha yakın olan kısımlardır.bu mesafeyi göz önüne alarak tekrar denerseniz,sonuca göre sorunu çözmek daha kolay olur..eğer 10cm de istediğiniz noktayı netleyebiliyorsa zaten sorun yok demektir..kolay gelsin..

Tarih: 22 Ocak 2006, 01:26 - İp: 85.***.**1.12
baytutuş
baytutuş (üye)
İzmir / Amatör

kızacak bişi yok. aksine cevap yazmış olman beni sevindirdi. zira 48 görünyülenmede bir yanıt..
resmin güzel olmadığının farkındayım. zaten sıkıntımda bu, makro olmadı. bi yerlerde yanlış yapıyorum ama nerde?
Resmi galeriye koymayı özellikle istemedim iyi olmadığı için ama tavsiyeni deneyeceğim.
saol Sarucabey...

Tarih: 22 Ocak 2006, 01:27 - İp: 85.***.**8.27
baytutuş
baytutuş (üye)
İzmir / Amatör

teşekkürler bilaldeg.. söylediğine dikkat edip tekrar deneyeceğim.

Tarih: 22 Ocak 2006, 01:30 - İp: 85.***.**8.27
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

bilaldeg gerekli açıklamayı yapmış zaten. Size tavsiyem makro çekimlere meraklı iseniz makinenizin objektif ağzı çapında bir close-up filtre seti almanız. Bu durumda 10cm mesafeden de çok fazla kalite kaybı yaşamadan makro çekim yapabilirsiniz.

Tarih: 22 Ocak 2006, 14:44 - İp: 85.***.**0.169
bdemirbek
bdemirbek (üye)
Kocaeli / Amatör

bence ilk önce neyi çekeceğine karar vermelisin.ve ona göre o nesneye odaklanmalısın.tabii makinenin macro mesafesini göz önünde bulundurarak.bu fotoğrafta bence neye odaklanacağına karar verememişsin.ilk zamanlarda bende aynı sorunu yaşıyordum.ama makro mesafesini iyi ayarlarsan daha güzel sonuçlar elde edebilirsin.birde sürekli deneme yap.yeni makinen hayırlı olsun.

Tarih: 22 Ocak 2006, 19:59 - İp: 85.***.**8.199
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Sanırım buradaki sorun BAYTUTUŞ'un nereye odaklanacağını kestirememesinden ziyade bilaldeg'in işaret ettiği nokta. Yani 10cm makro mesafeli bir makine ile bu mesafe altında makro çekim yapmaya kalktığınızda objenin net görüntüsü alınamaz. Oysa arka plandaki yaprak makinenin kapasitesine uygun bir makro mesafesinde olduğu için onda kabul edilebilir bir netlik sağlanmış. Diyafram değerleri vs'ye de bakıldığında sorun mesafe kaynaklı sanırım. Close-up filtre işinizi görecektir. Bu şekilde böcekler gibi yanına fazla yaklaştığınızda ürkütüp kaçırtma şansınız olan modelleride makro çekimlerde daha rahat kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

Tarih: 23 Ocak 2006, 12:06 - İp: 81.***.**8.239
mtbselim
mtbselim (üye)
İzmir / Amatör

makinan hayırlı olsun kardesim.dediklerinize aynen katılıyorum dostlarım mesafenin tam ayarlanmaması nedeniyle yakın olan yaprak bulanık çıkarken makinenin makro alanında olan uzak yapraklar net çıkmış ve tabi bunun altındada hangi yaprağa netleme yapmak gerektiğinin çelişkide kaldığı acık.sana tavsiyem gördüğün herşeyi her açıdan defalarca çek gözalıcı olması önemli değil.kolay gelsin.

Tarih: 26 Ocak 2006, 12:07 - İp: 85.***.**0.184
  • 1