gok_simsek
gok_simsek (üye)
Trabzon / Meraklı

Hdr: İn, Mertlik: Out ?

Merhabalar, uzun zamandır resimleri evire çevire inceliyorum. Sonra çeşitli denemelerle kendimi sınıyorum, olmuyor...
Sonuçta şu kanıya vardım; teknoloji geliştikçe, HDR ve Photoshop insanın hayal sınırlarını zorlamaya devam ediyor ama ardında bıraktıkları da hiç yabana atılacak şeyler değil. Özellikle benim gibi başlangıç düzeyinde olanların aynı düşünceleri paylaştığını sanıyorum. Fotoğrafçılıkta HDR:in, mertlik: out mu oldu?

Tarih: 4 Haziran 2008, 07:57 - İp: 88.***.**1.101
yasinusta
yasinusta (üye)
Kocaeli / Amatör

Aslında HDR'yi fotoğrafı değiştiren bir olgu olarak düşünmemek gerek. Bir çok fotoğrafta HDR bir çeşit efekt gibi kullanılmış. Fotoğrafı çekildiğinden farklı bir şekle bürümüş. Bu sebeple HDR için böyle düşünüyor olabilirsiniz. Ama HDR'nin amacı film ya da algılayıcıların yetersiz olan dinamik aralığını genişletmek.

Bir örnekle açıklarsak; fotoğraf makinenizi elinize alın ve pencerenizi odanızın bir kısmını da içerecek bir kadrajla, makinenizin önerdiği pozlama değerleriyle (spot, merkez ağırlıklı ya da başka bir ölçüm metodu farketmez) çekin. Algılayıcının (ya da film) oluşturduğu görüntü ile sizin gördüğünüz arasında büyük bir fark olduğunu göreceksiniz. Fotoğraf makinesinin algılayıcısı ya aydınlık alanları normal pozlamıştır ve gölgede kalan alanlarda detayları kaybetmiştir (yetersiz pozlama nedeniyle) ya da gölgede kalan alanları normal pozlamış ve aydınlık alanlardaki detayları kaybetmiştir (aşırı pozlama nedeniyle). Oysaki gözünüz hem pencerenin dışındaki gökyüzünü (varsa ağaç dalları ya da binaları da) hem de odanızın içindeki doğrudan güneş almayan alanları size detaylı bir şekilde sunabilmektedir. (bu durum biraz da görüntü işlemcimizle -beynimizle- alakalı)

Şu üç fotoğrafa bakın

Bu üç fotoğrafın HDR olarak işlenmesi sonucu ortaya çıkan fotoğraf ise,

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

#kimimben' tarafından 04.06.2008 10:27:41 tarihinde düzenlendi.

#kimimben' tarafından 04.06.2008 10:29:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2008, 10:22 - İp: 88.***.**8.140
gok_simsek
gok_simsek (üye)
Trabzon / Meraklı

Cevabınız için teşekkürler ancak HDR'nin anlamını zaten biliyorum. Kaldı ki örnek resimde de sonuç gerçekten mükemmel.
Sanırım düşüncemi doğru ifade edemedim. Anlatmak istediğim de buydu zaten. Bu mükemmel renkleri elde etmek için HDR'ye mecburuz gibi bi durum çıkmıyor mu? Ya da başka bir deyişle şöyle sorayım; sonuçtaki resim gibi harika renkler elde etmek için kaç fırın ekmek yememiz lazım?

Tarih: 4 Haziran 2008, 12:32 - İp: 88.***.**1.101
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Fırın ekmekle ilgisi yok,çok okuyup öğrenmeye çalışırken evinde kalan bir fotoğrafçı bulamaz bu ışığı.

Işığı kovalamak,fırsatçılık yapmak lazım bunun içinde fotoğraf makinelerinin her daim yanımızda bulunması gerekiyor.

Böyle her yere eşit dağılmış ışığı nadir de olsa yakaladığım oluyor ama ne olursa olsun herhnagi bir HDR deki gibi yapaylık yok.Bence HDR ye muhtaç değiliz ama kullanılabilri mi kullanılabilir,ancak sürekli suistimal ediliyor,ortaya çok "boyalı" fotoğraflar çıkıyor.

Biraz ışık avlamak lazım.

Bu arada bazı makinelerde bu ışık dengesizliğini azaltan yazılımlar var DRO,D-Lighting gibi bunlar da bir nebze de olsa dengelemeyi sağlıyor.

Tarih: 4 Haziran 2008, 14:43 - İp: 144.***.**0.146
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Henüz böyle bir teknoloji yok,kimse son karedeki gibi bir fotoğrafı bugunkü teknoloji ile hdr kullanmadan veya 40 fırın büyüklüğünde bir yansıtıcı kullanmadan çekemez...(40 fırına böylece bağlıyabiliriz durumu) kullansa bile yine de hdr gibi homojen dağılmış bir ışık ve renk doygunluğu yakalayamaz,gelecekte ne olur bilinmez?
Saygılar sunulur,HDR örneği ekleyen arkadaş başarılı çalışmasından dolayı kutlanır...

Tarih: 4 Haziran 2008, 16:08 - İp: 81.***.**8.160
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 4 Haziran 2008, 16:39 - İp: 78.***.**3.84
gok_simsek
gok_simsek (üye)
Trabzon / Meraklı

Çok teşekkür ederim, demek ki derdimi anlatabilmişim ve buna çok sevindim...
Haklısınız HDR çıktı mertlik bozuldu ...

Tarih: 4 Haziran 2008, 16:50 - İp: 88.***.**9.141
yasinusta
yasinusta (üye)
Kocaeli / Amatör

Fotoğrafın herkes için anlamı farklı olabilir. Ben fotoğrafın öncelikle belge niteliğiyle ilgilendiğim için gözümün gördüğünü çektiğim fotoğrafta görmek isterim. Bazen de gözümün asla göremeyeceği bir olguyu benim için görünür kılmasını isterim. Eğer fotoğraf makinesi bunu yapamıyorsa, bunu yapabilmesi için bazı yardımcı araçlar kullanmak benim için kabul edilebilir bir durum.

Polarize filtreyi yüzeydeki yansımaları azaltmak için kullanıyoruz. Tele lensleri mesela konuya "yaklaşamadığımız" zaman kullanıyoruz.Geniş bir alanı görmek istediğimizde panorama yapıyoruz. Yani emek harcasak da elde edemeyeceğimiz görüntüler için (çekim öncesi ve sonrası) çeşitli yardımcılar kullanıyoruz.

Herkesin fotoğrafı sanat eseri olarak görmesini beklemek yanlış diye düşünüyorum. Deklanşöre bastığımız an kaydedilen görüntü evet bizim yakalayabildiğimizdir. Ama fotoğraf makinesinin bizi sınırlamasına da göz yummak zorunda değiliz. Eğer ben marifetli değilsem yardım almaya hakkım olmalı.

#kimimben' tarafından 05.06.2008 16:26:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2008, 16:20 - İp: 88.***.**7.200
gok_simsek
gok_simsek (üye)
Trabzon / Meraklı

Aslında bu da madalyonun diğer yüzü oluyor. Yani bi bakıma haklısınız.

Tarih: 5 Haziran 2008, 16:28 - İp: 88.***.**9.141
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 5 Haziran 2008, 17:24 - İp: 78.***.**7.214
  • 1