gencoo
gencoo (üye)
İstanbul / Amatör

Güneş Tutulmasını Nasıl Çekebilirim

merhabalar ben CANON EOS 1000F kullanıyorum ve güneş tutulmasının olacağı gün antalyaya sırf güneş tutulması için gideceğim... ancak amatörüm ve orada hangi teknikleri kullanacağımı bilmiyorum zannediyorum bayağı karanlık olacak... tripod götüreceğim... diyafram ve enstantene ayarları hakkında bilgilerinize ihtiyacım var... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Tarih: 15 Mart 2006, 21:57 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Şuraya bir göz atın.
http://www.mreclipse.com/Totality/TotalityCh12-1.html

Tarih: 15 Mart 2006, 22:08 - İp: 85.***.**9.134
gencoo
gencoo (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler...

Tarih: 15 Mart 2006, 22:58 - İp: 88.***.**5.183
enopis
enopis (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,sahip olduğunuz en büyük odak uzaklğı olan objektifi kullanın.Filtre olarak bulabileceğiniz en koyu filtreyi takın(neredeyse kaynak gözlüklerindeki kadar koyu olmalı).Manuel modu kullanın,diyaframı f22'ye getirin, netliği sonsuza, enstantane problemğiniz yok umduğunuzdan yüksek olacaktır(zaten tripod kullanıyorsunuz),makinanın ölçtüğü ışığı kesinlikle vizörden okumaya kalkmayın ŞAKA DEGİL KESİNLİKLE KÖR OLABİLİRSİNİZ!!!Bunun yerine LCD ekranı kullanın.Vizörden bakamıyacağınıza göre kadrajı nasıl mı yapacaksınız?Bir parça aydingeri vizörünüzün üstüne bantlayın.Bu halde bile vezöre direkt bakmaktan kaçının,10-15cm mesafeden en az 30 derece açı ile bakabilirsiniz.Gözleminizi makine ile değil mumla iyice kararttığınız bir cam lefha ile yapın, hatta böyle bir camı filtre olarak ta kullanabilirsiniz.Filtre ile rahatça güneşe bakabiliyorum, o halde neden vizörden bakmayayım diye düşünmeyin, unutmayın telenız örneğin 200mm ise gelen ışığı X4 katı yapacaktır.Başarılar...

Tarih: 15 Mart 2006, 23:38 - İp: 213.***.**0.8
gencoo
gencoo (üye)
İstanbul / Amatör

enopis çok teşekkürler verdiğin bilgiler gerçekten işime yarıyacak ama bir LCD ekrana sahip değilim eos 1000f lerde LCD ekran bulunmuyor... bunun yerine vizörden güneş gözlüğü veya nebileyim başka bişeyle baksam olurmu..??

Tarih: 15 Mart 2006, 23:43 - İp: 88.***.**5.183
osmannuri
osmannuri (üye)
Karaman / Amatör

sayın enopis çok teşekkür ederim bilgileriniz için.verdiğiniz bilgilerden yaralanacağım

Tarih: 16 Mart 2006, 10:51 - İp: 85.***.**8.163
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

genco aman dikkat et..Bir astronom olarak söylüyorum enopisin dediklerine çok dikkat et..Geçici körlük yanında kalıcı körlük de oluşabilir.
Eğer LCD ekran yok ise islenmiş çift cam yada en az dörde katlanmış film şeriti artı gözünüzde de güneş gözlüğünüz olsun.
Güneş tutulması öğle saatlerine rast geldiği için çok dikkatli olmak lazım..Makineniz bile ağır hasar alabilir..Mutlaka filtre ya da güneş ışığını engelleyici bir şeyler kullanın.
Fotograflarınızı bekliyoruz..

Tarih: 16 Mart 2006, 21:56 - İp: 81.***.**7.188
vdincer
vdincer (üye)
İstanbul / Amatör

Peki hocalarım ben bu görüntüyü Canon S1 ile nasıl iyi yakalayabilirim? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim...

Tarih: 25 Mart 2006, 22:09 - İp: 85.***.**6.130
gencoo
gencoo (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim... mutlaka fotoğraflarımı siteye koyacağım merak etmeyin.... BİR N D 8X FİLTRE VE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ İLE KORUNSAM YETERMİ ve ÇEKİM SIRASINDA MAKİNANIN ÜSTÜNÜ ÖRTEYİMMİ ?

Tarih: 25 Mart 2006, 22:15 - İp: 85.***.**9.155
  • 1