waw
waw (üye)
İstanbul / Meraklı

Güneş İle İlgili Yardım

Merhaba arkadaslar yeni 400d kullanıcısıyım şu şekilde bir resim çekmek istiyorum manzara önde bir insan portre olabilir arkada gün batımı ancak güneşin kırmızı oldugu şekilde bunu yaptığım da çok parlak çıkıyor ne gibi değerleri kullanmam gerekir birde filtre kullanmalımıyım kit lensim var şimdiden teşekkürler

Tarih: 21 Ağustos 2009, 22:49 - İp: 88.***.**1.241
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

siluet istemiyorsanız,arka plana gore pozlama alıp, dolgu flaşı kullanıp modeli aydınlatmanız gerekir.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 00:35 - İp: 78.***.**1.226
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Çağdaş peki aynı ortamda silüet oluşturmak için nasıl bir yöntem uygulamak gerekiyor?Yine arka plana yani gün batımı manzarasına göre pozlama yapıp hiçbir flaş kullanmamak mı bunun çözümü? (öğrenmek için soruyorum tabii

Tarih: 22 Ağustos 2009, 02:39 - İp: 88.***.**8.57
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

benım bildigim oyle..

Tarih: 22 Ağustos 2009, 03:07 - İp: 78.***.**1.226
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

öyle dediğin benim bahsettiğim gibi mi yani..

Tarih: 22 Ağustos 2009, 03:31 - İp: 88.***.**8.57
waw
waw (üye)
İstanbul / Meraklı

ok teşekkürler bi deneme yapayım bakalım neler çıkartıcam

Tarih: 22 Ağustos 2009, 08:06 - İp: 88.***.**1.241
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arka plan on plandan cok ısık alıyorsa,yada ısıgın kaynagıysa (bu durumdaki gibi) yanı bir ters ısık durumu varsa, arka plana gore ölcüm alınıp, onde siluet kalan nesneyı (modeli) aydınlatmak için dolgu flaş kullanılır..
ondeki nesneyı siluet olarak gostermek için yıne arka plana gore olcum alınır ama flaş kullanılmaz.onceki nesne profilden ısık almadıgı için karanlık kalır.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 20:16 - İp: 78.***.**2.5
waw
waw (üye)
İstanbul / Meraklı

sevgili gaijin yorumun için teşekkürler ancak bu ölçümü nasıl almalıyım neye göre almalıyım evet aynı dedığin gibi ön plandakı nesne karanlık çıkıyor flash ile çektiğim de ise çok patlıyor bi türlü istediğim kareyi alamadım

Tarih: 22 Ağustos 2009, 23:13 - İp: 88.***.**1.241
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

manuel moda alın makineyı,diyaframı 8-11 gibi bir degere alın ve enstantaneyı istediginiz etkiyi yakalayana kadar azaltın.. flaşı acıp cekim yapın. modele cok yakın olmamaya ozen gosterın, biraz geri gidip zoom yaparak cekim yapın, flaş modelın yuzunde patlarsa dogallıktan uzak bir goruntu olur..
sonucta dslr kullanıyorsunuz,ayarlarınızı kendınız yapmanız daha yerınde olur..

Tarih: 23 Ağustos 2009, 01:28 - İp: 78.***.**2.5
  • 1