Kurtoglu
Kurtoglu (üye)
İstanbul / Amatör

Gece Çekimi Teknikleri

BÖLÜM 1

Gece fotografı için çekime çıktığınız ortamın ışıklandırılma kalitesi Türkiye şartlarında oldukça düşük seviyededir. Son gündemde, İstanbul için konuşuyorum, tarihi binaların ve köprünün aydınlatılmalarının turizm açısından önemi tartışılmakta...

Özellikle gece fotografı ile dolunay fotografı arasındaki çekim teknikleri farkını anlamak için kaynak araştırmıştım. Her ikisi hakkında da detaylı bilgileri internet aracılığı ile bulabildim..

Umarım yararlı olur.. Yanlış edinmiş olacağım noktaları da forumdaki arkadaşlar düzeltirlerse, sevinirim..
Gece fotografı çekimlerine çıkmadan önce makina haricinde, tripod ve deklanşör kablosu, ısıtıcı filtre, çeşitli degrade filtreler bulundurmak yararlı olacaktır.

Fotograf makinanızın Bulb özelliğinin olması, uzun pozlama gerektiğinde makinanızın max. enstantane değerlerinin üstüne çıkmak gerektiğinde yararlı olacaktır.

Gece fotoğrafları için, alaca karanlık ve aydınlık konular (ay ışığı, bina ışıklandırmaları, sokak lambaları, vb.) seçilmesi daha pozitif fotoğraflar yaratır.

Tarih: 24 Eylül 2004, 17:26 - İp: yok
sayginm
sayginm (üye)
İstanbul / Amatör

Gece fotograflarında gökyüzü üzerinde ton efektleri yaratmak için Degrade filtrelerden Gri ve Tobacco olanı yarar sağlayacaktır. Bazı gece fotograflarında bu effekleri farkediyor olmalısınız..

demişsiniz.. gerçekten merak ettim.. mümkünse link verebilirmisiniz örnek olması için..

Tarih: 25 Eylül 2004, 00:24 - İp: yok
sayginm
sayginm (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim

Tarih: 30 Eylül 2004, 00:30 - İp: yok
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

Çook ayrıntılı bir dersti, teşekkür ederim. Siteye yeni üye oldum amaforumları okudukça daha çok sevmeye başladım ve asla bırakmayacağım. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Yeniden teşekkürler...

Tarih: 21 Ocak 2005, 00:48 - İp: yok
atay-uk
atay-uk (üye)
Denizli / Amatör

gercekten degerli bilgiler vermissin. sadece merak ettim; kac yildir fotografcilikla ugrasiyon?

Tarih: 24 Ocak 2005, 00:42 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili kurtoğlu verdiğin bilgiler gece cekimleri konusun da birçok arkadaşa ışık verecektir.

gece çekimi yapmayı seviyormusun yoksa bilgi ama cı ilemi ardaşlarla paylaştın

veryaptığın çekimlerin linklerini verimisin sevgilerimle.

Tarih: 27 Nisan 2005, 19:24 - İp: yok
  • 1