goyildiz
goyildiz (üye)
İstanbul / Amatör

Gece Çekim - Yorum Ve Yardım Lütfen

Arkadaşlar merhaba,

Ekli fotoğrafı dün gece çektim. Kullandığım makine canon s3 ve fotoda hiçbir değişiklik yapılmadı.

Manuel mod
F/6,3
6 sn

Sizce gece çekimlerde bu makineden elde edeceğim performans maksimum bu mudur?

Önerileriz ve eleştirilerinizi de yazarsanız çok teşekkür ederim.

Selamlar.

Gökhan.

Tarih: 3 Aralık 2007, 11:42 - İp: 212.***.**6.82
agnksm4
agnksm4 (üye)
İzmir / Amatör

Siz çektiğiniz Fotoğrafı begeniyorsanız benim beğenip begenmemem pek önemli değil.Amma illede güzel fotograf çekmek istiyorsanız.Ayni karaden bolca çekiniz ve seçme zorluğu yaşadığınız anda demekki Güzel Fotoğraflar var.Kız Kulesi çekiminde bana göre Işık biraz fazla.Başarılar.

Tarih: 3 Aralık 2007, 13:51 - İp: 85.***.**0.183
goyildiz
goyildiz (üye)
İstanbul / Amatör

aslında ben bu makineyle yapabileceğimin en iyisi bu mudur diye sormak istemiştim. ışık ile ilgili düşünceniz için teşekkürler.

beğenip beğenmeme ile ilgili bir sorum olmadı ?? ama yine de teşekkürler

Tarih: 3 Aralık 2007, 14:06 - İp: 212.***.**6.82
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

asa yı en düşük şekilde ayarla,diyaframıda olabildiğince açık tut,asa ve diyafram durumunu göz önüne alarak pozometreye göre en uygun enstantane yi ayarla,mümkünse zoom da yapma,tripodu da sağlam bir yere koy,deklanşörü de timer ile ayarla.sonra sabah gel makinayı bıraktığın yerden al,daha iyisi olmaz,bir iki kez de whitebalance için uygun olanı dene...Artı istersen kontrol kulesi ile konuşup boğaz trafiğini durdur mümkünse,kız kulesinin arkasındaki gemi biraz garip durmuş foto da...Bence tabi...
Sonuçlara baktığında makinanın yapabildiği en iyi çekimi görüsün ztn,biraz noise var foto da ama asa yı yazmamışsın.ona göre bişi diyemeyeceğim.
atladığım yerler varsa arkadaşlarım düzeltme yapsın...Kolay gelsin.

#alikatip' tarafından 03.12.2007 15:35:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2007, 15:23 - İp: 88.***.**9.123
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bir ustteki yorumda hatalar var.
gece iyi cekim için.
makineyı trıpoda sabıtleyın.
isoyu 50 yada 100 en dusuk hangisiyse ona getirin.
timerı acın.
***f dgerini maksimum yanı (sanırım) 11 yapın..
buna gore bir enstantane belirleyin.
kadrajınızı ayarlayın.sanırım 3 yada 4 x zoomla bu hale gelebiliyor..
onunuzden kimsenin gecmeyeceginden emin olunca cekim yapın.
6.3 dıyaframa 6 sanıyeyse eger,yaklasık 8-10-13 sanıyelik bir enstantane en iyi sonucları verir sanırım.

burada kız kulesi biraz fazla pozlanmıs,degişik pozlama sureleriyle ve beyaz ayarlarıyla en guzelini bulabilirsiniz

ana konu arkadaki gemi degil,oyuzden arkadaki gemi dikkat edeceginiz seyde degil.

-----
makinenizle bundan cok daha iyi bir fotograf almayı beklemek ıyımserlik olur ama buda kotu bir fotograf degil.

Tarih: 3 Aralık 2007, 18:13 - İp: 88.***.**2.100
goyildiz
goyildiz (üye)
İstanbul / Amatör

alikatip, yorumun için sağol, iso değeri 80 ve en düşükte. diyaframı söylediğin gibi açtığımda bu kadar net görüntü elde edemiyorum, ya bende bir sorun var ya da makinemde..genelde gece çekimleri için diyaframı kısıp enstantaneyi uzun tutarak güzel sonuçlar elde ediyorum.
Noise ise s3'ün bilinen bir sorunu herhalde..

gaijin senin yorumların içinde teşekkür ederim. yukarıda belirttiğim gibi önerilerinin hemen hepsini gerçekleştirdim ve farklı pozlamalar yaptım içlerinden en iyisi bu olduğu için seçip koydum. Ben de kötü bir fotoğraf olmadığını düşünüyorum. Sanıyorum s3'ün elinden geleni bu.

Selamlar

Tarih: 3 Aralık 2007, 18:49 - İp: 212.***.**6.82
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Hatalar neymiş anlayamadım ama neyse,biraz daha açayım...Demek istediğim,sen zaten birçok deneme yapmışsın.Yakalayamadığın netlik uzun pozlamadan kaynaklı zaten,gece çekimi yaparken bazı şeylerden vazgeçmek gerekebilir,en açık diyaframı da o yüzden yazdım zaten,boğaz rüzgarlı olabilir,o bakımdan elden geldiğince kısa enstantane netliğin bozulmasını aza indirir,tripod da olsa bir miktar sarsıntı olur ve netliği bozabilir.Diyaframı ne kadar kısarsan o derece uzun enstantane koyup risk alırsın v.s.vs
Gemi konusuna gelince benim fikrim zaten,ana konu o diye arkada ejderha olsaydı daha iyi mi olurdu hahahahah....
Ayrıca başarılı bir resim ztn.S3 kullanmadım ama herşeye rağmen iyi gözüküyor.Sonuçta noise olacak...

#alikatip' tarafından 03.12.2007 20:08:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2007, 19:45 - İp: 85.***.**1.18
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

dıyaframı acmak baslıbasına bır hatadır.daha cok ayrıntı için daha uzun pozlama.
trıpod bu yuzden gerekli zaten gece gunduz.
bogazın ruzgarlı olmasının uzun pozlamada tek etkisi:
kulenın ısıgının vurdugu su yuzeyının daha yumusak gorunmesi olabilir baska birşey degil.ruzgar arkadakı camılerı savuracak degil nede olsa.
zaten okadar ruzgar olsa fotografcıda ucardı diyerek ejderha esprisine karsılık vereyim.
ayrıca fotograftaki noise: bu seviyedeki her makine için aynı sonuc olacaktır.

Tarih: 3 Aralık 2007, 20:33 - İp: 88.***.**2.100
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Sanırım sen fotoğraf makinesini paravan ile kapattığın için rüzgarı sadece su yüzeyinde yada caminin minaresinde görüyorsun.Arkadaş dikkat edersen ayrıntıdan ziyade,titreme ve noise dan bahsediyor.Noise bu ayarda bi makina için zaten olacak,titreme için de tek çözüm şaka bir yana ya paravan,ya da kısa pozlama mümkün olduğunca. Frekansı bi türlü tutturamadık.Pozlama uzadıkça risk artar,diyaframı kısarak riski artırırsın,sadece fondaki caminin minaresinden ezan okuyan kişiyi görebilmek için,tabi rüzgardan uçmadıysa..hahah,fotoğraftaki öğe önde zaten yeterince ayrıntılı çıkacaktır...çekim gece yapılıyor o nedenle ayrıntı alacağın riske değmeyecektir.Tabi artık dijital var elli kez beğenmiyip çekersin o ayrı...
Sonuçta benim önerim bu,arkadaş ta bunu istemiş zaten bakar hepsini dener,diğer önerileri de dener en beğendiğini kullanır,farklı öneriler de olur ama bu kesinlikle bir hata değil...Düzeltirim...

#alikatip' tarafından 03.12.2007 20:51:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2007, 20:48 - İp: 85.***.**1.18
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Gece çekiminde arkadaşlar da bahsetmiş, en önemli konular en düşük ISO'yu kullanmak ve makinayı sabitlemektir. bu arada diafram konusunda ihtilaf olmuş, benim de uyguladığım yöntem diaframı olabildiğince kısmak...Tabi objektifin optimal verimliliğini göz önünde bulundurmak gerekir, benim objektif için budeğer 10-12, Canon S3 için zannedersem 8 gibi olması gerek. Bunun dışında fotoğraf biraz fazla pozlanmış.

Ayrıca eklemek istediğim fotoğrafın beyaz ayarının doğru yapılmadığı olacaktır. Fotoğrafta tungsten ışığın etkisiyle belirgin bir sarı-kırmızı hakimiyeti var. Tabii ki bir tek fotoğrafla "çekebileceğim en iyi fotoğraf bu mudur" yorumu yapılamaz.

Aşağıda beyaz ayarları farklı iki fotoğraf ekledim. Beyaz ayarını zevkime göre ayarladım, kimi maviyi beğendi, kimi diğerini. Bana kalırsa doğal olanı daha iyi olmuş. Benim fotoğraflar da biraz uzun pozlanmış.

Şunu da ekleyeyim, her zaman daha iyisini çekebilirsin, ama bunun için çok deneme yapmak lazım...

Tarih: 5 Aralık 2007, 11:51 - İp: 88.***.**5.113
mercane
mercane (üye)
Denizli / Amatör

etki çok iyi bence.kız kulesi sabit arkada kaygan görünen bir tekne.bence başarılı gece çekimleri yapabilirsiniz.

Tarih: 4 Ocak 2008, 16:19 - İp: 88.***.**6.244