alparslanc
alparslanc (üye)
Manisa / Amatör

Fuji Hs20 Net Fotoğraf Çekmek

Selamlar,

Kendime bir hobi arayışı içerisindeyken fotoğrafçılığı buldum.Makine ararken slr makinelerin ve lenslerin fiyatların yüksek olması ve birazda kullanmaktan korktuğum için yurtdışından Hs20 getirttim ve şu an hala manuel modda çözme aşamasındayım.

Konuya gelirsek çektiğim fotoğrafların çoğunda fotoğrafın sol kısmı(Yaklaşık fotoğrafın 1/7 ölçüsünde) flu çıkıyor fakat sağ tarafında bir bulanıklık yok.Çok ender fotoğraflarda tam net görüntü var.Bu durum exr auto veya P modunda da görülebiliyor.Sizce neyi yanlış yapıyorum?
Makineyi titretiyorum desem tüm resim bulanık çıkıyor.SAdece sol tarafındaki bulanıklığı çözemedim ve bu durum hem makineden hem de bu hobiden beni soğutmaya başladı.

Yardımcı olacağınızı düşünerek teşekkür ediyorum.

Tarih: 15 Eylül 2011, 14:07 - İp: 212.***.**5.85
ladysofia
ladysofia (üye)
İstanbul / Amatör

Hemen bir bilen bu konuya açıklık getirmezse bende çok kötü hissedeceğim. Dün ben de aylarca arayışımdan sonra HS 20 siparişi verdim çünkü.

Tarih: 15 Eylül 2011, 19:09 - İp: 85.***.**0.27
wemark
wemark (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Makinanızın ayarlarında Focus merkezi ayarının "center" olup olmadığını kontrol edin eğer değilse "center" olarak ok'leyin makinanın sağ tarafa focus yapıyor olabilir.

Tarih: 16 Eylül 2011, 01:20 - İp: 78.***.**6.217
alparslanc
alparslanc (üye)
Manisa / Amatör

Merkez ayarına getirip çekimleri gece yapabildim.Dikkatimi çeken gündüz çekimleri kadar güzel fotoğraflar alamamam oldu.Belkide benim makinayla yeni tanışmamdan kaynaklanıyordur.16:9 modu yerine 4:3 modunda bu bulanıklığı bir miktar azaltabildim.Gündüz denemelerim bu hafta sonu olacak.Sizlerle bu fotoğrafları paylaşmak istiyorum.

Tarih: 17 Eylül 2011, 11:50 - İp: 212.***.**5.85
alparslanc
alparslanc (üye)
Manisa / Amatör

Acaba fotoğraf çözünürlüğünü azaltarak daha net fotoğraflar elde edebilir miyim?İllaki en net fotoğraf 16 Mp de alacağım şeklinde bir kaide yoktur sanırım.

Yani ben fotoğrafı alıp A3 kağıdına basmayacağım.S modunda 2304x1728 çözünürlük fotğrafçıdan baskı için yeterli olur mu?

Tarih: 17 Eylül 2011, 12:31 - İp: 212.***.**5.85
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Raw çekin , üç ayak kullanın en azından sabit tutun makineyi, düşük perde hızı düşük f deneyin. Konu uzaksa flaş kullanmayın hatta makine flaşını hiç kullanmayın. Gerçi gece çekim derken açmanız gerek. Karanlıkta portre mi çekiyorsunuz yosa gece manzarası mı? ya da başak birşey mi. Gece manzaarasında uzun pozlama (10") ve düşük iso da ve yaklaşık 7.1-9 arası f değeri ni deneyin ama makineyi elde değil sabir bir zemin üzerinde bırakın ve zaman ayarını aktif yapın tuşa bastıktan sonra cihaz 2-10 sn arasında çeksin. Deklanşör tuşuna basarken ki titremeyi yok etmek için.

Umarım yardımcı olabilmiişmdir. Selamlar

Tarih: 20 Eylül 2011, 17:33 - İp: 217.***.**9.210
alparslanc
alparslanc (üye)
Manisa / Amatör

Bir çok denemeler yaptım makinemle.Bir hayli alıştım fakat resimlerdeki baktığınızda sol taraftaki bulanıklığı gideremedim.Çok ilginç resmin sağı gayet netken sol tarafının bir kısmı bulanık.Diyafram değerlerinden kaynaklanıyor olsaydı her 2 tarafta da bulanıklık olmazmıydı?
Fokus ayarlarını merkeze aldım.Yine yanı problemle karşılaşıyorum.Herşey güzel ama bu durum soğuttu beni.Resim çekerken korkar oldum.
Yardımlarınız için de çok teşekkürler.

Tarih: 29 Ekim 2011, 12:17 - İp: 212.***.**5.85
uurcakmak
uurcakmak (üye)
İstanbul / Amatör

Bendede HS20 var hiç böyle bir sorun yaşamadım.Acaba makinademı bir sıkıntı var ki?

Tarih: 31 Ekim 2011, 20:38 - İp: 78.***.**0.227
yigiterdem
yigiterdem (üye)
Manisa / Amatör

hocam iyi günler.hs20 kullanıcısıyım.makinenizde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.benzer bir problemi hs10 modelinde yaşadım.2-3 gün sonra geri iade edip hs20 yi aldım.

Tarih: 12 Kasım 2011, 23:46 - İp: 78.***.**6.108
alparslanc
alparslanc (üye)
Manisa / Amatör

Teşekkür ederim.Sanırım bu sonuca doğru varıyoruz fakat yurtdışından getirttim.Servsi ile bir görüşüp karar vericem herhalde artık.

Tarih: 14 Kasım 2011, 08:17 - İp: 212.***.**5.85
dilekyilmaz
dilekyilmaz (üye)
Bursa / Amatör

merhabalar. bende de fujifilm var ve bütün fotoların sol tarafı flu. siz bu sorunu çözebildiniz mi? eğer üretim hatasıysa makineyi geri götürme şansım da yok. yardımcı olabilirseniz sevinrim. teşekkürler.

Tarih: 26 Temmuz 2012, 23:16 - İp: 79.***.**9.33