soleil
soleil (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafı Ölçülerini Değiştirmek

Herkese merhabalar
jpeg olarak çektiğim fotoğrafların ölçülerini değiştirmek için ne yapmalıyım?Mesela 300 dpi/inch uzun kenar en az 1600 piksel çözünürlükte olmalı gibi..
Bende sadece photoscape proğramı mevcut onunla da başarılı olamadım umarım photoshop prog.dışında bir yolu vardır..
Teşekkürler

Tarih: 12 Şubat 2011, 18:04 - İp: 85.***.**8.91
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Merhabalar,

photoscape isimli programı indirdim ve sizin istediğinize baktım. photoscape boyutlandırıyor ama 300dpiye getiremiyordu. ancak baskı alacaksanız baskı aşamasında 300 dpi yapmanıza izin veriyordu.

bende paintnet'i indirdim. sizin istediğiniz özellikler paintnet isimli programda vardı.

paintnet nedir?
aynı photoscape gibi ücretsiz bir fotoğraf düzenleme programıdır.

anlatımı paintnet 'in üzerinden yapacağım.
--------------------
1- paintneti indirin.
http://www.dotpdn.com/files/Paint.NET.3.5.6.Install.zip
2- programı açın ve fotoğrafınızı açın.
3- İMAGE menüsüne tıklayın ardından RESİZE yazan yere tıklayın bir ayar penceresi açılacaktır.
4- ayar penceresinde WİDTH yazan yere GENİŞLİK DEĞERİ gelecek.
örnek: örneğin fotoğrafın genişliği 1600 piksel olması gerekiyorsa WİDTH yazan yere 1600 yazın. yükseklik otomatikman değeri değişecektir.
5- RESOLİOTİON yazan yere 300 yazın ve OK yazan yere tıklayın
6- FİLE menüsünden SAVE edin. karşınıza çıkan pencerede ayarı %100 yapın.

buradaki yazılanlardan bişey anlamadıysanız aşağıdaki ekran görüntülerine bakın. adım adım uygulayın.

ADIM-1

ADIM-2

ADIM-3

ADIM-4

FİNAL

Not: paintnet çalışabilmesi için Netfremworkün kurulu olması gerekir. eğer sizde kurulu değilse paintnet kurulumda bu netfremworku kurar. bu yüzden kurulum sırasında biraz beklersiniz ve bilgisayarınız yeniden başlatmak zorunda kalabilirsiniz.

Tarih: 12 Şubat 2011, 21:38 - İp: 88.***.**3.0
soleil
soleil (üye)
İstanbul / Amatör

çok sağolun vakit ayırmışsınız teşekkür ederim hemen uygulamaya çalışacağım

Tarih: 14 Şubat 2011, 22:12 - İp: 85.***.**8.149
  • 1