dwain
dwain (üye)
İstanbul / Amatör

Enstantane Diyafram Ayarları

Merhabalar,

Ben fotoğrafçılığa yeni başladım ancak temel fotoğrafçılıkla ilgili hemen hemen birçok bilgiyi okuyarak öğrenmeye başladım ve gittikçe de sindiriyorum.

Benim sormak istediğim soru şu:

Benim makinem Canon 450D.

Diyelim ki, Manuel'de fotoğraf çekiyorum.

Ekran da -2 -1 0 +1 +2 şeklinde görünen bir tablo var. Diyafram ve Enstantaneyi doğru pozladığımızda buradaki değer 0'a geliyor. Bilgiğim kadarıyla zaten 0'da çekilmesi en doğru pozlamayı veriyor genelde.

Örnek olarak 1/125 enstantane hızında f:9 diyaftam ayarıyla doğru pozlama olsun.

Ben 1/80 yapıp diyaframı da 7.6'ya indirdim diyelim. Yine doğru pozlamaya geldim. Yani 0'da duruyor tablodaki değer.

İki resmi bu ayarlarla ayrı ayrı çektiğimde her iki resim de aynı şekilde pozlanmış çıkıyor.

Sonuç olarak mevcut ışık durumuna göre 1'den fazla enstantane ve diyafram kombinasyonuyla aynı pozlamayı elde edebiliyoruz. Sadece bir tanesinde diyelim ki perde süresi daha yavaş olup diyaftam daha kısık oluyor, diğerinde perde hızı daha hızlı ve diyafram daha açık durumda. Ancak her iki durumda da poza yansıyan ışık miktarı aynı.

Peki bu iki değer arasındaki fark nedir? Yani 1/125'e f:9 ayarı ile 1/80'e f:7,6 diyafram ayarı ile ben aynı ışığı elde edebiliyorsam hangisi ile fotoğrafı çektiğimin bir farkı ya da önemi var mıdır yok mudur?

Bu konu hakkında bilgi alabilirsem çok sevinirim.

Tv yaptığımızda da sonuçta hareket etmeyen bir cismi çekerken her enstantane hızında kendisi zaten otomatik diyaftamı ayarlıyor. Aynı ışık miktarı içeri gidiyor. Resim sonuç olarak aynı çıkmış oluyor. Bu sebeple hangi değerin ne zaman kullanılması gerektiği ile ilgili bir kural olmamalı diye düşündüm. Ama varsa bunun neden olduğunu ve arasındaki farkların ne olduğunu merak ediyorum.

Umarım karışık olmamıştır...

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...

Tarih: 17 Temmuz 2008, 13:29 - İp: 213.***.**3.139
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

f /9 la çektikiniz fotoda alan derinliğiniz artar. f/7.6 alan derinliğiniz daha kısıtlıdır.

Tarih: 17 Temmuz 2008, 13:55 - İp: 88.***.**4.209
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

dwain,
Bu değerler çapraz biçimde değişir:
Enstatane ifade eden sayı büyürken diyafram açıklığını gösteren sayı küçülür.
Fotoğrafçılık bilgileri bu kadarla kalmıyor tabiiki.
"Alan derinliği" konusunu ve diğer başlangıç bilgilerini öğrenemen gerekecek
Kolay gelsin.

Tarih: 17 Temmuz 2008, 15:36 - İp: 88.***.**0.94
s.o.n.
s.o.n. (üye)
İstanbul / Amatör

Örnek olarak 1/125 enstantane hızında f:9 diyaftam ayarıyla doğru pozlama olsun.

Ben 1/80 yapıp diyaframı da 7.6'ya indirdim diyelim. Yine doğru pozlamaya geldim. Yani 0'da duruyor tablodaki değer.

İki resmi bu ayarlarla ayrı ayrı çektiğimde her iki resim de aynı şekilde pozlanmış çıkıyor.
...................................................

Çekeceğin obje statik se diyaframla alan derinliğini, hareketli ise enstantane değerleriyle hızı kontrol edersin..

Tarih: 18 Temmuz 2008, 12:49 - İp: 85.***.**0.38
dwain
dwain (üye)
İstanbul / Amatör

Alan derinliğini azaltmak istediğimiz zaman diyaftamı açıyoruz. Yani f değeri düşüyor. Peki genelde alan derliniliğini azaltarak sadece bir objeyi netlemek istediğimde bazen küçültsem de f değerini diğer objeler de net çıkabiliyor. Bu cismin bana olan yakınlığıyla mı alakalı?

Tarih: 18 Temmuz 2008, 13:06 - İp: 213.***.**3.140
s.o.n.
s.o.n. (üye)
İstanbul / Amatör

Objeye olan mesafeyle direkt etkili.. Şurayı bir incele istersen:

http://www.uzmantv.com/alan-derinligi-nedir

Tarih: 18 Temmuz 2008, 13:14 - İp: 85.***.**0.38
  • 1